logo
Reprezentácia

ŽENY A – Spoločný projekt SFZ a McDonald’s vkladom pre tisíce detí: Pre ich (a našu) budúcnosť

Na otázky zástupcov McDonald's odpovedajú tréneri ženskej reprezentácie, hlavný Peter Kopúň (vľavo) a asistent Michal Švihorík.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

ŠAMORÍN (SFZ) – Otázok, ktoré kladú na futbal talentované deti a ich rodičia, je množstvo. Členovia realizačného tímu ženskej reprezentácie na niektoré z nich odpovedali v spoločnom projekte Slovenského futbalového zväzu a spoločnosti McDonald’s v rámci Grassroots programu.

Ako motivovať deti k pohybu? Ako by sa mal správať rodič na zápasoch? V akom veku sa dá rozpoznať talent na brankársky post u dieťaťa? Ako upokojiť malého brankára po inkasovanom góle? Koľko času by mali deti stráviť pohybom? Ako šport a futbal vplývajú na detskú psychiku? Čo robiť, ak dieťa stratí záujem a nechce chodiť na tréningy? Atď., atď., atď...

Zástupcovia spolupracujúcej agentúry si vybrali na realizáciu série edukačných videí ženskú reprezentáciu a jej realizačný tím. „Inšpiráciou pre tento krok bolo povinné zaradenie minimálne jedného dievčaťa do každého tímu, ktorý sa zúčastňuje na McDonald’s cupe. Ponúka to možnosť nájsť talent, dať mu príležitosť rozvíjať sa a pod dohľadom odborníkov rásť,“ vysvetlil Šimon Kučera, generálny zástupca spoločnosti McDonald’s úre McDonald’s cup. Jeho kolegyňa Barbora Hrušovská ponúkla dve konkrétne mená ako nasledovania hodný príklad: Melánia Chovanová, víťazka kategórie U10 v rámci projektu McDonald‘s Cup 2021/22, a Nela Lopušanová, ktorá prevalcovala pozornosť športovej verejnosti ako skvelý hokejový talent, no zahrala si aj futbal v rámci McDonald’s cupu – a počas neho rozhodne zaujala. „O tom by to celé snaženie nás dospelých malo byť: poskytnúť možnosť čo najväčšiemu počtu detí, aby sa hýbali, bavili a športovo rástli. Tí najtalentovanejší napredovali s podporou odborníkov ďalej a vyššie, ideálne až do reprezentácie. Napríklad ako Lopušanová a vôbec nikomu u nás nevadí, že do sveta prerazila ako hokejistka,“ vysvetlil Kučera.

Zaujímavo hovoril o pozícii medzi žrďami reprezentačný tréner brankárok Martin Krnáč.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Konkrétne čísla? V tejto sezóne sa prihlásilo do McDonald’s cupu rekordný počet základných škôl, bola zdolaná magická hranica 1000 prihlášok. „To je skoro polovica zo všetkých základných škôl na Slovensku!“ zdôraznil Kučera.

Pod vplyvom partnerskej spoločnosti futbalového zväzu sa v minulom ročníku na šesťdesiatich školách rozbehol futbalový krúžok s McDonald’s, čo znamenalo hodinu pohybu navyše pre viac ako tisícku detí.

„S takýmto rozmerom našej práce som sa stretol premiérovo, ale rozhodne je pre šport a futbal prospešný. Ak aj takto dokážeme osloviť rodičov detí, ktoré potom budú v akejkoľvek forme rozvíjať pohybovú aktivitu ako prirodzenú súčasť ich života, získa naša práca ďalší dôležitý zmysel. A každý z nášho realizačného tímu si ten vnútorný pocit spokojnosti zaslúžene užije,“ komentoval propagačnú aktivitu, zahrnutú do Grassroots programu SFZ, tréner reprezentácie žien Peter Kopúň.

V mene tých detí a rodičov, ktorí tak dostanú odpovede na svoje otázky, patrí Kopúňovi i členom jeho realizáku – Michalovi Švihoríkovi, Martinovi Krnáčovi, Miroslavovi Seňanovi, Veronike Rybárovej, Petre Pačesovej – poďakovanie. Budúcnosť ukáže, u koľkých z detí, ku ktorým sa ich myšlienky dostanú, sa naplno zakorenia.  

Značky