ŽENY A – Štyri hlboké trhliny v našej defenzíve (a Bartovičovej stovka)

Streda, 16.2.2022 22:00 | Posledná aktualizácia 16.2.2022 23:23

autor: MICHAL VENGLOŠ, zdroj: SFZ

SAN PEDRO DEL PINATAR – Vo svojom prvom zápase na Pinatar Cupe 2022 prehrali slovenské reprezentantky s favorizovaným Belgickom 0:4, keď výsledok aj dojem pokazili dva góly po 90. minúte.

Pri absencii kapitánky Škorvánkovej zo zdravotných dôvodov (sedela na tribúne a v ďalších stretnutiach turnaja by sa predstaviť mala) viedla tím do zápasu s páskou na rukáve Fischerová, na mieste druhej stopérky tentoraz zaskočila Košíková a tri štvrtiny zápasu na súhre obrany nebolo vidieť žiadne veľké trhliny.

Podľa očakávania mali Belgičanky o trochu viac z hry, ale prvé strelecké pokusy si pripísali naše dievčatá, Mikolajová a Hmírová však netrafili medzi žrde. Keď presne namierila Šurnovská, nemala strela razanciu. Súperky čakali na svoju príležitosť, naskytla sa im po im vlastnej akcii – kolmici dopredu po krátkej narážačke – z ktorej ťažila Eurlingsová v 18. min. Jej prudký center za päťku vytiahol z bránky Korenčiovú, ktorá v páde loptu blokovala a následne s pomocou spoluhráčok dostala pod kontrolu. Mimochodom, bola to presne tá herná schéma súperiek, na ktorú náš tréner svoje zverenkyne upozorňoval.

Držali sme Belgičanky v strehu, len Maťavková mala byť tvrdšia by rodiacej sa streleckej pozícii a Hmírová potrebovala pri tečovanej strele trošku šťastia. Ona ho nemala, na druhej strane súperky áno: ľahko sme prišli o loptu ešte na našej polovici, na prienik popri čiare mala Biesmansová priveľa priestoru aj na spätnú prihrávku na hranicu šestnástky, úplne voľná Eurlingsová si svoju príležitosť vychutnala gólovou potvrdenkou.

Favoritky zápasu vstúpili do II. polčasu ako rakety, ešteže čarovala Vojteková v poslednej chvíli vykopávajúc aloptu, z bránkovej čiary. Naša brankárka sa ukázala v 53. min, keď vytesnila plachtiacu loptu k žrdi na roh, po ktorom Minnsertová buchla čelom do lopty ako kladivom, minula sieť o pár centimetrov.

Tréner Kopúň nabádal hráčky k fyzicky dôraznejšej hre a po hodine hry sme kopali prvý roh. Ešte jeden zásadný moment: v tej minúte nastúpila Bartovičová, ktorú nedoliečená noha nepustila na celý zápas, a pripísala si stý štart za národný tím!

Pribudli nám aktíva, počet rohov sme zvýšili na päť, po každom mala belgická defenzíva problémy, ak by Maťavkovej pokus cez hlavu šiel o pár centimetrov nižšie, bol by to gól mesiaca. Lenže šiel práve o ten kúsok mimo bránky.

Potom v 70. min zachytili Belgičanky náš výkop, Caymanová sa dostala do čistej šance, dovolila si kľučku na Korenčiovú ale keď chcela zasunúť do prázdnej bránky, narazila na Bartovičovú na čiare, ktorá nepustila loptu za seba. Lenže o minútku nám už nepomohol ani futbalový Pán Boh a favoritky sa predsa presadili, gól strelila práve Caymanová.

Organizátorom vypadla elektrika zo svetelnej tabule a Belgičanky znížili obrátky, svitla nám nádej na lepší stav a Hmírová preverila Evrardovú, no v poslednej minúte sa nám celá stavba rozsypala.
Najprv využila chybu našej brankárky De Caignyová a potom po minúte zužitkovala stratu lopty na našej polovici Wijnantsová. Ako sme smolne začali inkasovaným gólom po chybe, tak sme skončili rovnako a po sčítaní trhlín v našej defenzíve bol na konci veľmi neutešený stav 0:4...

Druhým naším súperom na turnaji bude v sobotu o 15:30 Škótsko, ktoré prehralo s Walesom 1:3.

PETER KOPÚŇ (tréner Slovenska): „Ak chceme proti silným súperom dosahovať dobré výsledky, nesmieme si dávať vlastné a polovlastné góly. V tomto zápase boli také aspoň dva... My vieme, čo chceme hrať a krvopotne sa o to snažíme, ukazujeme, že to aj vieme, ale chybami si zoškareďujeme výsledok i výkon.“