ZsFZ - Najväčší regionálny zväz na Slovensku hýri projektmi pre rozvoj amatérskeho futbalu

Piatok, 19.1.2024 09:45 | Posledná aktualizácia 19.1.2024 09:55
Peter Kováč je predsedom ZsFZ od januára 2022.
Peter Kováč je predsedom ZsFZ od januára 2022.

BRATISLAVA (SFZ) - Príjemné správy zo ZsFZ – Zimná liga HUMMEL, nárast dorastencov, jednota hnutia či galavečer na obzore.

Tímami v republikových súťažiach i výsledkami mužskej reprezentácie na Region‘s Cupe najlepší a členskou základňou najväčší. To všetko platí pre Západoslovenský futbalový zväz. Kraj od Považskej Bystrice po Dunaj či od Záhoria po Štúrovo žije futbalom celý rok, nespí ani v zime, medzi jeseňou a jarou sa teší z najdlhšej halovej sezóny v histórii, Zimnej ligy HUMMEL a pripravuje tiež nový galavečer. 

Nové vedenie najväčšieho regionálneho zväzu sa blíži do polčasu, no stihlo už viac, ako niektorí zvládnu za celý zápas. Dobrých správ zo ZsFZ je priam jedna na každý prst. Vymenovali sme desať najzaujímavejších.

1. Enormný nárast dorastencov i súťaží U19

Udalosťou leta v najväčšom regionálnom zväze bola dorastenecká explózia. V minulej sezóne hralo súťaže ZsFZ v najstaršej mládežníckej kategórii 97 tímov, v novej až 149. „Dvojičkové“ tretie ligy U19 a U17 vlani mali 34 mužstiev, teraz až 46. Ešte markantnejší vzrast sledujeme o úroveň nižšie. Zväz presunul piate ligy pod oblastné zväzy a otvoril osem štvrtých. Výsledkom bolo až 103 prihlásených, o 60 viac než v predošlom ročníku.

„Veľký nárast dorasteneckých tímov bol mimoriadne pozitívne prekvapenie. V lete sme pri ich zaradovaní do súťaží, v ktorých sme sa riadili hlavne teritoriálnym kritériom, mali príjemné problémy. Dorastenci sú krvnou bankou, zásobárňou pre seniorský futbal. Po rokoch negatívneho vývoja musíme intenzívne popracovať na ich udržaní vo futbalovom hnutí. Záujem o dorastenecké súťaže naznačuje, že sme sa vybrali správnou cestou,“ povedal predseda ZsFZ Peter Kováč.

ZsFZ je s 149 dorasteneckými tímami lídrom aj v porovnaní s BFZ (40), SsFZ (93) a VsFZ (81). Na úrovni mládeže sa nevenuje iba kategóriám U19 a U17, ale tiež mladším talentom. Vlani v Nitre pre nich pripravil premiérový Pribina Cup. O organizácii turnaja podobného charakteru uvažuje aj v budúcnosti.

2. Úspešná Zimná liga HUMMEL

Mužské tímy zo súťaží ZsFZ sa už nemusia prehnane boriť s kalendárom zimných prípravných zápasov. Najväčší regionálny zväz klubom pripravil Zimnú ligu HUMMEL. Za štartovné, ktoré by za určitých okolností stačilo na organizovanie jedného testovacieho duelu, im garantuje minimálne štyri stretnutia na kvalitnej umelej tráve s konkurencieschopným súperom a certifikovanými rozhodcami. 

Zimnú ligu HUMMEL vlani hralo 38 tímov z tretej až šiestej ligy na desiatich rôznych ihriskách v siedmich skupinách rozdelených podľa regiónov. V 99 zápasoch padlo 436 gólov. Finále na umelej tráve v Radave naživo vysielala Futbalnet TV, Komjatice zvíťazili nad Chynoranmi.

„Kluby nám na zimnú ligu adresujú samé pozitívne ohlasy. Som rád, že ich za mimoriadne výhodných finančných podmienok dokážeme odbremeniť od akýchkoľvek činností v súvislosti s prenájmom ihriska s umelou trávou, zabezpečovaním súpera či rozhodcov. Organizáciou tohto nového projektu sa nám podarilo spraviť aj zo seniorského regionálneho futbalu celoročnú aktivitu,“ povedal Peter Kováč, predseda ZsFZ.

Zimná liga HUMMEL bude v druhom ročníku ešte väčšia, prihlásilo sa až štyridsať tímov. A to je evidentný dôkaz atraktivity súťaže, ktorá aj z prípravných zápasov urobila sledované podujatia. Víťaz súťaže si v druhom ročníku odnesie 1000-eurový poukaz od spoločnosti HUMMEL na nákup tovaru, zdolaný finalista 750-eurový, bronzový medailista 500-eurový a osmička najlepších dostane po päť lôpt.

3. Najväčšia halová sezóna v histórii

Niektoré iné regionálne zväzy organizujú halovú sezónu podporou turnajov pripravovaných jednotlivými klubmi, ZsFZ sa teší z vlastnej zabehnutej tradície. Dvanásť oblastných futbalových zväzov medzi sebou súťaží v kategóriách U11, U13, U15 a U19. 

Takzvané reprezentačné výbery sa v novembri a decembri stretli na piatich turnajoch, a to vrátane halovej akcie pre mužov, keď do Topoľčian pricestovali jesenní majstri alebo vicemajstri siedmych líg zo všetkých dvanástich ObFZ.

„Musím gratulovať organizátorom turnaja i všetkým účastníkom. Bol skvelý, čistý, férový. Mohli sme sa konfrontovať s najlepšími z iných oblasti Západoslovenského futbalového zväzu. Skrátka absolútna bomba!“ povedal Roman Chmelo, hrajúci tréner Hronských Kľačian, ktoré vyhrali mužský turnaj ZsFZ po finále s AC Nitra.

„Turnaj bol skvelý! Mal iba jednu chybu – že sa nekonal už vlani,“ dodal Gabriel Kováč, kapitán bronzového Sládkovičova.

„Mužský turnaj ZsFZ predčil všetky očakávania. V prekrásnej hale sa tím pod vedením predsedu ObFZ Topoľčany Pavla Šípoša zhostil organizačnej taktovky na výbornú. Jesenní majstri alebo vicemajstri najvyšších oblastných súťaží ukázali svoje majstrovstvo a prezentovali fenomenalitu amatérskeho futbalu. Turnaj takéhoto kalibru je odsúdený na úspech, a preto v ňom budeme s radosťou pokračovať. Rovnako sa tešíme z pozitívnych ohlasov aj na mládežnícku halovú sezónu, na každý zo štyroch turnajov postavilo svoju reprezentáciu všetkých dvanásť oblastných zväzov, čo sa stalo prvýkrát v histórii,“ konštatoval zväzový predseda Peter Kováč.

Mládežnícka halová sezóna ZsFZ troma zlatými turnajmi (U11, U15, U19) najlepšie vyšla výberom ObFZ Nitra. Najviac semifinálových účastí i gólov však zaknihoval ObFZ Trnava a v porovnaní s minulým rokom si polepšil napríklad aj ObFZ Galanta.

4. Blíži sa najväčší galavečer

ZsFZ zvykol najlepšiu jedenástku roka oceňovať na tradičnom plese. V piatok 19. januára 2024 po pauze túto slávnosť obnoví a hneď aj rozšíri. Nezatlieska iba najlepším mužským futbalistom, ale v súčte s najlepšími mládežníkmi a trénermi mládeže predstaví až 34 ocenených. Galavečer amatérskeho futbalu ZsFZ tak bude mať historicky najväčší rozsah. V estrádnej hale PKO v Nitre bude prítomných vyše dvesto hostí.

„Najkvalitnejší hráči našich súťaží si zaslúžia, aby sme si ich uctili. Budeme vyhlasovať Futbalistu i Jedenástku roka ZsFZ, najlepších hráčov i trénerov všetkých súťažných kategórií. V spojitosti s kultúrnym programom chceme založiť úspešnú tradíciu v podobe galavečera amatérskeho futbalu,“ povedal Peter Kováč, predseda ZsFZ.

5. Obnovenie VI. ligy Západ

Keď voľby z januára 2022 určili nové vedenie ZsFZ, jedným z prvých veľkých cieľov bolo obnovenie VI. ligy Západ. Podarilo sa to v najrýchlejšom možnom termíne – už v lete 2022. Odvtedy (po dvojsezónnej odmlke) znovu platí, že každý región zo „západokraja“ má príslušnú najnižšiu krajskú súťaž a víťazi oblastí Trnavy a Senice „majú kam postúpiť“. 

Napríklad Záhoráci z Brodského už vďaka tomu nemusia cestovať až na ďaleký juh Slovenska, čo v ročníku 2021/22 malo optikou atraktivity i logistiky nelogický rámec. 

Pravdou je, že obnovenú VI. ligu Západ, ktorú hrá štrnásť tímov (najviac od sezóny 2015/16), viac chytili za pačesy senické mužstvá než trnavské.

„Chcem vyzdvihnúť prístup štruktúr ObFZ Senica i klubov z tohto prostredia. Výraznou mierou sa pričinili o perspektívnu existenciu VI. ligy Západ. Pomohlo by všetkým, keby sa nimi inšpirovali aj v ObFZ Trnava,“ netajil Peter Kováč, predseda ZsFZ.

Mimochodom, práve v VI. lige Západ sa zrodil jesenný rekord celého regiónu. Polovičný líder zo Spartaka Stráže je s priemerom 2,53 bodu na zápas nateraz najlepším tímom v mužských súťažiach ZsFZ.

6. Na tribúnach deväť päťstoviek

V dnešnej „dobe mediálnej“ sa výdatnej pozornosti teší aj amatérsky futbal. Venuje sa mu viacero platforiem na sociálnych sieťach a ruka v ruke s jeho online sledovanosťou kráča návštevnosť. Na jesenné zápasy štvrtej, piatej a šiestej ligy ZsFZ až 114-krát prišlo dvesto a viac divákov. Lídrom v tejto štatistike sú Nové Zámky, v polovici sezóny najlepší tím majstrovstiev regiónu. 

Na domácej pôde mali priemer 477 divákov na zápas. Až štyri zo šiestich najvyšších návštev na jesenných zápasoch ZsFZ sa udiali práve v tomto meste.

7. Mužský výber bude reprezentovať Slovensko

O vysokom postavení ZsFZ v konkurencii ostatných troch regionálnych zväzov svedčí aj dominancia na Region‘s Cupe. V rokoch 2015 – 2022 vyhral všetkých šesť turnajov, BFZ, SsFZ a VsFZ zakaždým odsunul na zvyšné tri priečky. Výnimkou bol turnaj v Zlatých Moravciach v septembri 2023, ktorý však mal „prípravný“ charakter a na kvalifikáciu majstrovstiev Európy amatérov sa z neho nepostupovalo. Miestenku na toto podujatie si ZsFZ vybojoval vlani v Tatranskej Lomnici.

Wales, Srbsko a Severné Macedónsko. To sú súperi výberu ZsFZ v kvalifikačnej skupine na ME amatérov. Tím reprezentujúci „západokraj“ (a Slovensko) sa má skladať z hráčov z tretej a nižšej ligy, ktorí nikdy nemali profesionálnu zmluvu.

„Momentálne sú to pre nás nie až tak veľmi známe tímy. Čo som si v rýchlosti pozrel, z prvého koša sme dostali výber zo Srbska. V predošlej edícii sa Srbi dostali až do finále, v ktorom podľahli Španielsku 1:3. Od Walesu očakávam ostrovný futbal s množstvom súbojov a proti Severným Macedóncom zas náročný súboj po emočnej stránke, keďže sú Balkánci, ale to môžem tvrdiť aj o už spomínaných Srboch,“ zhodnotil žreb Milan Pavlovič, tréner výberu ZsFZ.

Zápasy kvalifikácie na ME amatérov sa majú odohrať do 6. decembra 2024. A možno aj na Slovensku. 

„Máme ambíciu uchádzať sa o usporiadanie našej kvalifikačnej skupiny. Takisto sa domnievam, že tím pod vedením trénera Milana Pavloviča má na všetky predpoklady na to, aby postúpil na záverečný turnaj,“ vyhlásil Peter Kováč, predseda ZsFZ.

Mužský výber však nie je jediným úspešným zo stajne ZsFZ. V minulej sezóne si na turnajoch v Poprade proti BFZ, SsFZ a VsFZ zlaté medaily prevzali aj reprezentanti „západokraja“ v kategóriách U14 a WU14. Ďalšie výbery zase v decembri získali prvenstvo na turnajoch v Třebíči (U12) a Bratislave (U13).

8. Zvýšená podpora pre oblastné zväzy a kluby

ZsFZ otvára náruč aj svojim dvanástim „dcéram“. Toľko oblastných futbalových zväzov (Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Levice, Komárno, Dunajská Streda, Považská Bystrica, Trenčín, Prievidza, Senica, Trnava, Galanta) totiž funguje pod strechou najväčšieho regionálneho zväzu. Spolupráca prináša aj novinky.

„V podpore oblastných futbalových zväzov sme našli spravodlivejší a motivačný kľúč. Odráža sa od počtu mužstiev dospelých a dorastencov v krajských súťažiach. Vďaka tomu prostriedky pre niektoré oblastné zväzy v porovnaní s rokom 2021 vzrástli minimálne o tridsať percent. Oblastným zväzom okrem toho preplácame náklady na organizáciu mládežníckych turnajov,“ prezradil predseda ZsFZ Peter Kováč.

Najväčší regionálny zväz sa teší zo spolupráce s dvanástimi ObFZ, avšak adresne pomáha aj klubom. Participuje na nákladoch na delegované osoby a mládežníckym družstvám účtuje iba symbolické štartovné. Už tradičným, no trochu málo známym faktom je, že mládežnícke tímy sú vďaka podpore SFZ oslobodené od poplatkov za rozhodcov.

9. Potenciál na viac „západniarov“ v tretej lige a zlepšovanie infraštruktúry

ZsFZ má v porovnaní s ostatnými regionálnymi zväzmi najviac mužských a mládežníckych tímov. Svoju výnimočnosť chce využiť aj v zastúpení na mape najnižšej republikovej súťaže. V III. lige Západ aktuálne má deväť tímov, no cíti potenciál na minimálne dvanásť.

„Členskou základňou, počtom tímov v republikových súťažiach i infraštruktúrou sme najväčší regionálny zväz, no počet našich tímov v tretej lige tomu nie je adekvátny. Preto navrhujeme, aby tretie ligy neboli iba dve, ale rovno tri a aby kopírovali regionálne zväzy. To znamená, že v tretej lige Západ by účinkovalo dvanásť tímov zo ZsFZ a štyri z BFZ. Tým pádom by sa zrušila aj nelogicky navrhnutá demarkačná čiara medzi regionálnymi zväzmi. V tejto súvislosti evidujeme aj ambíciu technického úseku SFZ o zaradení B-mužstiev prvoligistov priamo do tretích líg. Podporujeme ju, ale zároveň s už spomenutým vytvorením ešte jednej tretej ligy,“ vysvetlil Peter Kováč.

Linka ZsFZ – SFZ bude živá aj v inej téme. Slovenský futbalový zväz si postupom na majstrovstvá Európy v Nemecku 2024 prišiel na deväťmiliónové bonusy. Nemalú časť z nich plánuje presmerovať na rozvoj amatérskeho futbalu.

„V prvom rade som veľmi hrdý a nadšený, že sa to slovenskej reprezentácii opäť podarilo. V osobe prezidenta SFZ Jána Kováčika máme garanciu, že časť získaných prostriedkov pôjde aj do rozvoja amatérskeho futbalu. To, v akom rozsahu, bude predmetom rokovaní Výkonného výboru a Konferencie SFZ,“ povedal predseda ZsFZ.

Infraštruktúru klubov z regionálnych súťaží môžu vylepšiť aj štátne prostriedky z Fondu na podporu športu. V prostredí ZsFZ taktiež pozitívne prijali informáciu o vytvorení Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.

10. Jednota futbalového hnutia

Len spolu sa pohneme vpred, tvrdia staré okrídlené klišé. V ZsFZ takéto vyhlásenia nie sú iba mlátením prázdnej slamy. Je ľahko pozorovateľné, že jednota futbalového hnutia v „západokraji“ je celistvejšia než kedysi. Ako svedčia zápisnice, rokovania Výkonného výboru ZsFZ už nie sú o buchnutiach dverami a horúcej atmosfére, ako tomu bolo niekedy v minulosti. Spolupráca medzi jednotlivými oblastnými zväzmi je na vzostupe, potvrdili to aj príjemné stretnutia predsedov ObFZ na akciách halovej sezóny. Turnaj pre najlepších mladších žiakov v Dunajskej Strede spoločne sledovalo až sedem z nich.

„Po zvolení som v úvodnom rozhovore vyhlásil, že budem spolupracovať so všetkými dvanástimi oblastnými zväzmi. Myslím si, že je to realitou. Stačí si pozrieť sumár uznesení prijatých Výkonným výborom ZsFZ. Viac ako drvivá väčšina z nich je prijatých jednomyseľne. Je tomu tak z dôvodu, že sa podklady k rozhodnutiam snažíme pripravovať čo najprofesionálnejšie a ich prijatiu predchádza konštruktívna diskusia,“ povedal Peter Kováč, ktorý si dáva záležať na tom, aby zasadnutia Výkonného výboru ZsFZ trvali maximálne ako zápas – teda 90 minút.

HALOVÁ SEZÓNA ZSFZ

Turnaj mužov: 1. Hronské Kľačany (ObFZ Levice), 2. AC Nitra (ObFZ Nitra), 3. Sládkovičovo (ObFZ Galanta), 4. Nový Život (ObFZ D. Streda) atď.

Turnaj výberov U19: 1. ObFZ Nitra, 2. ObFZ Považská Bystrica, 3. ObFZ Galanta, 4. ObFZ Trnava atď.

Turnaj výberov U15: 1. ObFZ Nitra, 2. ObFZ Senica, 3. ObFZ Trnava, 4. ObFZ Trenčín atď.

Turnaj výberov U13: 1. ObFZ Trnava, 2. ObFZ Galanta, 3. ObFZ D. Streda, 4. ObFZ N. Zámky atď.

Turnaj výberov U11: 1. ObFZ Nitra, 2. ObFZ Komárno, 3. ObFZ Trnava, 4. ObFZ D. Streda atď.

Halovú sezónu ZsFZ zakončil turnaj rozhodcov a delegátov v Prievidzi.

MLÁDEŽNÍCI V SÚŤAŽIACH RFZ A OBFZ

ZSFZ

19 898

SsFZ

13 145

VsFZ

12 380

BFZ

7 421

Číslo vyjadruje počet mládežníckych futbalistov a futbalistiek hrajúcich za kluby zo súťaží riadených Západoslovenským, Bratislavským, Stredoslovenským alebo Východoslovenským futbalovým zväzom, respektíve v súťažiach riadených príslušnými ObFZ okrem tých, ktorí nastupujú v kluboch so štatútom Akadémie SFZ alebo ÚTM.

VÝKONNÝ VÝBOR ZsFZ

Predseda: Peter Kováč

Podpredsedovia: Arpád Benovič, Ivan Gróf

Členovia: Štefan Korman, František Urban, Ervín Kiss, Anton Laco, Peter Koprla, František Nagy, Pavol Šípoš, Vladimír Hracho, Ján Panák, Pavol Gubric

Sekretár: Ľubomír Zábojník

SFZ

Značky