logo
MLÁDEŽ A ROZVOJ

Festivaly futbalu detí z detských domovov v Šali a Liptovskom Mikuláši

Štvrtok, 10.5.2018 06:00 | Posledná aktualizácia 13.3.2023 17:02

autor: SFZ, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) – Projekt „Pohár Karola Poláka 2018“ obohatili dve sprievodné podujatia s názvom „Festival futbalu detí z detských domovov“. V Šali a Liptovskom Mikuláši športovalo viac ako 100 detí vo veku 8-15 rokov.
 

Zábava a radosť detí z futbalu zavítali v dňoch 19. a 26. apríla na štadióny treťoligového FK Slovan Duslo Šaľa a druholigového MFK Tatran Liptovský Mikuláš. Stretli sa na ňom deti z detských domovov, aby pod dohľadom trénerov spoznali základy futbalovej abecedy alebo len strávili príjemné futbalové popoludnie. Kým pre niektorých to bol jeden z prvých nesmelých kontaktov s loptou, viacerí ukázali, že to na zelenom pažiti vedia a nestratili by sa ani v mládežníckych kluboch.

Viac o podujatiach hovorí hlavný koordinátor Grassroots SFZ Vladimír Lupták: „Cieľom festivalov futbalu z detských domovov bolo zapojiť do projektu deti, ktoré nebudú účastníkmi finálového turnaja s názvom „Pohár Karola Poláka“ v Štrbe. Zábavnou formou sme im chceli ukázať pozitíva pohybu a samotného futbalu. Teší ma, že počas dvoch dní sme videli v akcii viac ako sto chlapcov a dievčat vo veku 8-15 rokov z detských domovov z Nitrianskeho, Trnavského, Žilinského a Banskobystrického kraja,“ zhodnotil Vladimír Lupták. 

Festivaly futbalu boli zamerané na rôzne formy cvičení a hier s loptou a bez lopty. Chlapci a dievčatá sa bavili futbalom pod dohľadom trénerov a profesionálnych futbalistov, najväčší záujem však vzbudzoval maskot Gólik. Ústredná postavička projektu Dajme spolu gól bola súčasťou pohybových hier priamo na hracej ploche a deti si vychutnávali radosť z futbalu v spoločnosti nového kamaráta. Festivaly boli „predzápasom“ dnes už renomovaného turnaja detí z detských domovov s názvom „Pohár Karola Poláka“, ktorý sme v minulosti poznali pod názvom Appelia Cup.

Viac o jeho vzniku hovorí organizátor a spoluzakladateľ turnaja Ľubomír Dranga. „Otcom myšlienky bol Karol Polák. Počas najbližšieho leta nás čaká už 14. ročník, no na samom začiatku išlo viacmenej o firemnú akciu. Neskôr sa do projektu angažovala samospráva mesta Štrba, Slovenský futbalový zväz a štátna správu v oblasti sociálnych vecí. Projekt bol stále viac medializovaný a podporili ho viaceré súkromné firmy. Vznikol tak celospoločenský projekt, z čoho sa veľmi teším. Nakoniec, téma života mladých ľudí z detských domovov je niečo, čo sa dotýka každého z nás. Preto považujem za správne zapájať do projektu čo najširšie spektrum subjektov a ľudí,“ komentoval okolnosti vzniku turnaja Ľubomír Dranga.

Každý účastník festivalu v Šali a Liptovskom Mikuláši obdržal tričko a drobné futbalové suveníry, zúčastnené detské domovy podporil Slovenský futbalový zväz športovými pomôckami. Projekt Pohár Karola Poláka pre deti z detských domovov je zaradený do Grassroots programu SFZ, semifinálové zápasy sú na programe 22. mája a 24. mája v národných tréningových centrách v Poprade a Senci, finálový turnaj sa uskutoční 18. - 20. júna na futbalovom štadióne v Štrbe.


autor: SFZ, zdroj: SFZ

Značky