GRASSROOTS - 28. ročník Vianočného turnaja v unifikovanom futbale

PÚCHOV (SFZ) – V dňoch 4.– 5.12. sa uskutočnil v púchovskej Aréne sTC 28. ročník Vianočného turnaja v unifikovanom futbale.

Vianočný turnaj v unifikovanom futbale je súčasťou Grassroots programu SFZ pod názvom Dajme spolu gól a je najväčším podujatím tohto druhu na Slovensku. Muži a ženy súperili na palubovke púchovskej haly v troch kategóriách: 8 -15 rokov, 16 – 21 rokov, a od 22 rokov, pričom  veková kategória tímu bola určená vekom najstaršieho hráča. Každý športový klub mal možnosť prihlásiť 9 športovcov (5 športovcov a 4 unifikovaných partnerov), pričom každé z družstiev muselo mať v tíme partnera.

Viac o turnaji prezradil koordinátor Grassroots futbalu SFZ, Vladimír Lupták: „SFZ v rámci  Grassroots programu myslí aj na deti a mládež s mentálnym postihnutím, jedným z takýchto turnajov je aj Vianočný turnaj v Púchove. V porovnaní s minuloročným podujatím sme zaznamenali vyšší počet účastníkov, prihlášky poslalo 17 tímov, 13 chlapčenských a 4 dievčenské družstvá. Turnaj mal aj zahraničné zastúpenie, konkrétne mužstvá z Rakúska a Maďarska,“ povedal v súvislosti s medzinárodnou účasťou Vladimír Lupták.  

"Sme vďační za vytvorené podmienky v Púchove, kde sa hrá každoročne na povrchu s umelou trávou. Tentoraz sme mohli využívať dve hracie plochy, čím sme mohli zaradiť do programu väčší počet zápasov. V porovnaní s minuloročným turnajom sme privítali až 4 družstvá dievčat, teší ma viditeľný progres. Tým, že dievčatá majú za sebou rok futbalových aktivít v školách, ich výkonnosť išla markantne hore,“ pochválil výkony dievčat na turnaji, ktorý každoročne organizuje SFZ v spolupráci so Špeciálnymi olympiádami Slovensko, Vladimír Lupták.  

V tejto súvislosti sa tisne na jazyk otázka, do akej miery boli dievčatá inšpirované úspechom slovenského tímu žien v Chicagu, kde Slovenky triumfovali na prestížnom medzinárodnom turnaji? "Tento výsledok má určite pozitívny dosah. Dievčatá vidia, že sa môžu vo svojom rozvoji niekam posunúť. Špeciálne olympiády Slovensko vytvorili pre dievčatá možnosti venovať sa futbalu a v spolupráci s učiteľmi, ktorých zároveň školia, sa im podarilo zapojiť ďalšie dievčatá do futbalu,“ dodal na záver koordinátor Grassroots futbalu SFZ, Vladimír Lupták.

INDIVIDUÁLNE OCENENIA:

Kategória chlapci od 22 rokov:

Najlepší brankár: Kotuč Andrej (Unifikovaný futbal Púchov)
Najlepší strelec: Marcius Jozef (Unifikovaný futbal Púchov)
Najlepší hráč: Kreicz Richard (Hungary – Györ)

Kategória chlapci od 16 do 21 rokov:

Najlepší brankár: Klunda Milan (SŠI Bytča)
Najlepší strelec: Horváth Martin (ŠTUMP Košice)
Najlepší hráč: Rástočný Mário (SŠI Bytča)

3. Kategória dievčatá od 16 do 21 rokov:

Najlepšia brankárka: Štrkáčová Pamela (SŠI Bytča)
Najlepšia strelkyňa: Rástočná Renáta (SŠI Žilina)
Najlepšia hráčka: Kukučková Veronika (ZRŠ Púchov)

Značky