logo
MLÁDEŽ A ROZVOJ

GRASSROOTS – 5. ročník Gala Grassroots futbalu klope na dvere

Utorok, 21.2.2023 08:21 | Posledná aktualizácia 22.2.2023 13:30

BRATISLAVA (SFZ) – Gala Grassroots futbalu 2022 je oficiálny názov galavečera, na ktorom si v nedeľu 5. marca 2023 v Senci preberú ceny víťazi tradičných kategórií v rámci amatérskeho a mládežníckeho futbalu. Súčasťou večera bude tiež vyhlásenie laureátov Ceny fair-play Ivana Chodáka či najlepšia ženská Ligová jedenástka ročníka 2021/22.

Myšlienka oceniť najlepších mládežníkov a najúspešnejších jednotlivcov amatérskych súťaží v podobnom duchu, v akom sa nesie galavečer pri príležitosti vyhlásenia populárnej ankety Futbalista roka, uzrela svetlo sveta v roku 2018. Dvadsaťdva jednotlivcov si prebralo individuálne ocenenia za kalendárny rok 2017 a premiérovo bola vyhodnotená aj najlepšia ženská jedenástka ligového ročníka 2016/17. Oslava grassroots futbalu si našla stabilné miesto v kalendári aj v ďalších rokoch, stopku jej vystavila až pandémia a dvojročná odmlka, ktorá priniesla v minulom roku vyhlásenie jedinej kategórie a tou bol najlepší hráč do 19 rokov. Víťazom sa stal hráč trnavského Spartaka Sebastián Kóša.

Kategórie pre rok 2022 zostávajú v porovnaní s minulými ročníkmi nezmenené. Aj o necelé dva týždne spoznáme najlepších chlapcov a dievčatá v kategóriách do 10 rokov a 13 rokov, ktorí si ocenenia zaslúžili výkonmi na finálových turnajoch o majstra Slovenska v rámci projektu McDonald‘s Cup 2021/22 a Školský pohár SFZ 2021/22. Stalo sa tradíciou, že ceny pre najlepších mládežníckych trénerov preberajú aj tréneri, ktorí priviedli svoje mužstvá v danej sezóne k majstrovským titulom a bude to tak aj v tomto roku. Tretíkrát v histórii si ocenenia preberú aj štyria najlepší regionálni rozhodcovia v mládežníckych súťažiach a predstavíme si aj top kanonierov v seniorských i juniorských kategóriách mužov a žien.

Slávnostná atmosféra je jedinečnou príležitosťou vyzdvihnúť úsilie a mravčiu prácu väčšinou nenápadných futbalových nadšencov, ktorí neváhajú investovať do futbalu svoj drahocenný čas a energiu. Organizátori aj tentoraz pripravili ceny pre víťazov kategórií Grassroots sociálny projekt roka a Grassroots futbalová aktivita roka.

Sebastián Kóša sa víťazom ankety o najlepšieho hráča do 19 rokov za rok 2021.
Sebastián Kóša sa víťazom ankety o najlepšieho hráča do 19 rokov za rok 2021.
zdroj: Facebook Najlepšie foto - Rastislav Búgel

Svoje pevné miesto si na pódiu v Senci nachádza aj Cena fair-play MUDr. Ivana Chodáka. Laureáti ocenení za dlhoročnú hráčsku, či funkcionársku činnosť nadviažu na dlhoročnú tradíciu oceňovania nasledovníkov „rytiera v kopačkách“ Ivana Chodáka. Pripomeňme si, že prvými laureátmi boli v roku 1994 Vladimír Petr, Ján Haspra a Emil Pažický.

V bohatom programe nechýba ani vyhlásenie jedenástky najúspešnejších futbalistiek v rámci ženskej Ligovej jedenástky 2021/22. Pomyselným vrcholom večera bude potom vyhlásenie najlepších hráčov a hráčok do 17 rokov a do 19 rokov, premiérovo s inovovaným názvom kategórií - Futbalista roka U17 a U19, a Futbalistka roka WU17 a WU19.

Možno bude pre vás prekvapením, že v predošlých štyroch ročníkoch až osem víťazov ankiet chlapčenských a dievčenských kategórií U15, U17 a U19, oblieklo zakrátko slovenský seniorský reprezentačný dres - Adrián Kaprálik, Róbert Boženík, David Strelec, Tomáš Suslov, Nikol Mazúchová, Mária Mikolajová, Laura Žemberyová a Stela Semanová. Pridajú sa k nim aj tohtoroční víťazi? To ukáže už najbližšia budúcnosť.

Mená víťazov ankiet 5. ročníka Gala Grassroots sa dozvieme už v nedeľu 5. marca 2023 o 17:00h v Senci, priamy prenos budete môcť sledovať na Futbalnet TV.

Víťaznú trofej pre najlepšieho hráča U19 za rok 2018 si pred štyrmi rokmi odniesol Róbert Boženík.
Víťaznú trofej pre najlepšieho hráča U19 za rok 2018 si pred štyrmi rokmi odniesol Róbert Boženík.
autor: SFZ, zdroj: SFZ
Peter Zeman

Značky