logo
MLÁDEŽ A ROZVOJ

GRASSROOTS – 5. ročník Gala Grassroots futbalu klope na dvere

BRATISLAVA (SFZ) – Gala Grassroots futbalu 2022 je oficiálny názov galavečera, na ktorom si v nedeľu 5. marca 2023 v Senci preberú ceny víťazi tradičných kategórií v rámci amatérskeho a mládežníckeho futbalu. Súčasťou večera bude tiež vyhlásenie laureátov Ceny fair-play Ivana Chodáka či najlepšia ženská Ligová jedenástka ročníka 2021/22.

Myšlienka oceniť najlepších mládežníkov a najúspešnejších jednotlivcov amatérskych súťaží v podobnom duchu, v akom sa nesie galavečer pri príležitosti vyhlásenia populárnej ankety Futbalista roka, uzrela svetlo sveta v roku 2018. Dvadsaťdva jednotlivcov si prebralo individuálne ocenenia za kalendárny rok 2017 a premiérovo bola vyhodnotená aj najlepšia ženská jedenástka ligového ročníka 2016/17. Oslava grassroots futbalu si našla stabilné miesto v kalendári aj v ďalších rokoch, stopku jej vystavila až pandémia a dvojročná odmlka, ktorá priniesla v minulom roku vyhlásenie jedinej kategórie a tou bol najlepší hráč do 19 rokov. Víťazom sa stal hráč trnavského Spartaka Sebastián Kóša.

Kategórie pre rok 2022 zostávajú v porovnaní s minulými ročníkmi nezmenené. Aj o necelé dva týždne spoznáme najlepších chlapcov a dievčatá v kategóriách do 10 rokov a 13 rokov, ktorí si ocenenia zaslúžili výkonmi na finálových turnajoch o majstra Slovenska v rámci projektu McDonald‘s Cup 2021/22 a Školský pohár SFZ 2021/22. Stalo sa tradíciou, že ceny pre najlepších mládežníckych trénerov preberajú aj tréneri, ktorí priviedli svoje mužstvá v danej sezóne k majstrovským titulom a bude to tak aj v tomto roku. Tretíkrát v histórii si ocenenia preberú aj štyria najlepší regionálni rozhodcovia v mládežníckych súťažiach a predstavíme si aj top kanonierov v seniorských i juniorských kategóriách mužov a žien.

Slávnostná atmosféra je jedinečnou príležitosťou vyzdvihnúť úsilie a mravčiu prácu väčšinou nenápadných futbalových nadšencov, ktorí neváhajú investovať do futbalu svoj drahocenný čas a energiu. Organizátori aj tentoraz pripravili ceny pre víťazov kategórií Grassroots sociálny projekt roka a Grassroots futbalová aktivita roka.

Sebastián Kóša sa víťazom ankety o najlepšieho hráča do 19 rokov za rok 2021.
zdroj: Facebook Najlepšie foto - Rastislav Búgel

Svoje pevné miesto si na pódiu v Senci nachádza aj Cena fair-play MUDr. Ivana Chodáka. Laureáti ocenení za dlhoročnú hráčsku, či funkcionársku činnosť nadviažu na dlhoročnú tradíciu oceňovania nasledovníkov „rytiera v kopačkách“ Ivana Chodáka. Pripomeňme si, že prvými laureátmi boli v roku 1994 Vladimír Petr, Ján Haspra a Emil Pažický.

V bohatom programe nechýba ani vyhlásenie jedenástky najúspešnejších futbalistiek v rámci ženskej Ligovej jedenástky 2021/22. Pomyselným vrcholom večera bude potom vyhlásenie najlepších hráčov a hráčok do 17 rokov a do 19 rokov, premiérovo s inovovaným názvom kategórií - Futbalista roka U17 a U19, a Futbalistka roka WU17 a WU19.

Možno bude pre vás prekvapením, že v predošlých štyroch ročníkoch až osem víťazov ankiet chlapčenských a dievčenských kategórií U15, U17 a U19, oblieklo zakrátko slovenský seniorský reprezentačný dres - Adrián Kaprálik, Róbert Boženík, David Strelec, Tomáš Suslov, Nikol Mazúchová, Mária Mikolajová, Laura Žemberyová a Stela Semanová. Pridajú sa k nim aj tohtoroční víťazi? To ukáže už najbližšia budúcnosť.

Mená víťazov ankiet 5. ročníka Gala Grassroots sa dozvieme už v nedeľu 5. marca 2023 o 17:00h v Senci, priamy prenos budete môcť sledovať na Futbalnet TV.

Víťaznú trofej pre najlepšieho hráča U19 za rok 2018 si pred štyrmi rokmi odniesol Róbert Boženík.
autor: SFZ, zdroj: SFZ

Značky