GRASSROOTS - Rekordér Martin Masaryk

Piatok, 10.4.2020 08:00 | Posledná aktualizácia 10.4.2020 08:16

BRATISLAVA (SFZ) – Tréner seniorského tímu žien ŠK Slovan Bratislava získal v roku 2017 ocenenie pre najlepšieho trénera dievčat junioriek WU19. V minulom roku triumfoval hneď v dvoch kategóriách, keď okrem trofeje pre najlepšieho trénera žiačok WU15 zvíťazil aj medzi seniorskými trénermi žien. V tejto kategórii obhájil prvenstvo aj v tomto roku. Martin Masaryk je tak s celkovým počtom štyroch trofejí absolútnym rekordérom v počte zisku „Grassroots“ trofejí.

S tímom žien ŠK Slovan Bratislava ste opäť triumfovali v najvyššej domácej súťaži a na galavečeri Grassroots futbalu 2019 ste si prevzali v poradí už štvrtú trofej. Ako vnímate tento úspech?

„Je to rovnako úžasné ako v predošlých rokoch. Som veľmi rád, že som nechýbal ani na tohtoročnom vyhlásení a mohol som obhájiť minuloročné prvenstvo.“

Je každým rokom ťažšie dokráčať k domácemu titulu? Ako vnímate svoju pozíciu trénera majstrovského tímu v ženskom futbale?

„Určite je to každým rokom náročnejšie. Kluby sa zlepšujú, tréneri sa vzdelávajú a každým rokom stúpa úroveň trénerov v ženskom futbale.

Napĺňa vás táto práca? Máte ambície posunúť sa časom aj do mužského futbalu?

„Práca v ženskom futbale je úžasná. Ja som so svojimi zverenkyňami maximálne spokojný. Verím, že pri ženskom futbale vydržím čo najdlhšie. V tejto chvíli neuvažujem o tom, že by som sa presunul k mužskému futbalu, ale v trénerskej brandži nikdy neviete, čo prinesie budúcnosť. V tejto chvíli platí, že ma ženský futbal napĺňa a chcem sa mu naďalej venovať.“

Každý rok napĺňate ambiciózny cieľ zas a zas doviesť svoj tím k majstrovskému titulu, počas sezóny len málokedy vaše družstvo zakopne a stratí body. Kde beriete vnútornú motiváciu zbierať tituly a napredovať?

„Na Slovensku máme mladé hráčky, s veľkou túžbou a chcením posúvať sa ďalej. Mnohé z nich sme si vychovali v našom klube, niektoré prišli z iných klubov. Chcú futbalovo rásť, presadiť sa, zahrať si v zahraničí. Motivuje ma šanca pomáhať dievčatám dosiahnuť to, čo chcú, rozvíjať ich talent. Ktovie, možno raz niektorá z nich výkonnostne vystrelí, zahrá si v špičkovom európskom klube a napodobní Dominiku Škorvánkovú v Bayerne Mníchov."


zdroj: FB Martin Masaryk

Na domácej scéne ste dosiahli všetko čo sa dosiahnuť dá. Čo pre vás znamená výzva uspieť v ženskej edície Ligy majstrov? Ako ťažké je prekročiť magickú hranicu a priviesť slovenský ženský tím do hlavnej fázy najprestížnejšej európskej pohárovej súťaže?

„Už som raz v niektorom z rozhovorov povedal, že by som bol rád tým trénerom, ktorému sa to podarí ako prvému. Je to mimoriadne náročné, kluby na tejto úrovni sú fantastické. Musíme naďalej poctivo pracovať. Verím že ŠK Slovan nám bude naďalej vytvárať podmienky tak ako doteraz, my sa budeme rok čo rok zlepšovať a možno sa časom dočkáme aj prenikavého úspechu na európskej pohárovej scéne.“

Podľa vašich slov úroveň ženského klubového futbalu na Slovensku rastie.

„Myslím si, že áno. Dôležité je však posúvať úroveň domácej ligy stále vyššie. Aj s ohľadom na motiváciu veľmi mladých, často 15-16 ročných dievčat čo najskôr odísť a okúsiť futbal v zahraničí. Bez kvalitnej domácej súťaže ich ťažko udržíme na Slovensku. Z môjho pohľadu kvalita rastie a je odzrkadlením podmienok, ktoré kluby pre ženský futbal vytvárajú. Verím, že tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.“

Aké sú vaše ciele do ďalšieho obdobia?

„Prial by som si opäť obhájiť s dievčatami bratislavského Slovana majstrovský titul, pre mňa by to bol seniorský majstrovský hetrik. A čo ďalej? Uvidíme, čo prinesie letné obdobie. Najväčším snom zostáva účasť v Lige majstrov. Slovenské kluby sú v súčasnosti amatérske, prial by som si raz s mojim Slovanom Bratislava, už ako profesionálnym klubom, štartovať v Lige majstrov."

Značky