logo
MLÁDEŽ A ROZVOJ

GRASSROOTS – Slovenky s prvenstvom v 2. divízii na Unified Cup 2022 v Detroite

Sobota, 27.8.2022 09:39 | Posledná aktualizácia 27.8.2022 15:53

BRATISLAVA (SFZ) - Dievčenské družstvo Špeciálnych olympiád Slovensko úspešne reprezentovalo Slovensko na 2. ročníku medzinárodného turnaja v unifikovanom futbale v americkom Detroite. Na turnaji odohralo celkovo päť zápasov, v základnej skupine obsadilo druhé miesto a vybojovalo si účasť v 2. divízii turnaja, v ktorej zdolalo vo finále Kostariku 2:0.

Prvých šesť augustových dní súperili v americkom Detroite dievčenské družstvá z celého sveta na turnaji s názvom "Unified Cup 2022", jediným zástupcom Európy na turnaji bolo Slovensko. Naše družstvo obhajovalo prvenstvo z vôbec prvého podujatia tohto druhu, ktoré sa konalo v roku 2019 v Chicagu, turnaj má kredit neoficiálneho svetového šampionátu v unifikovanom futbale dievčat.

V rámci skupiny remizovali naše dievčatá s výberom Karibiku (Haiti, Aruba, Bahamy) 0:0, Namíbiu zdolali 4:0 a Guatemale podľahli 0:8. Druhé miesto v skupine ich posunulo do 2. divízie turnaja, kde sa v semifinále stretli opäť s výberom Karibskej oblasti, ktorý zdolali 2:0 a rovnakým výsledkom zdolali vo finále 2. divízie aj tím Kostariky. Obhájiť prvenstvo spred troch rokov sa Slovenkám nepodarilo, no tím dievčat Špeciálnych olympiád Slovensko aj na druhom ročníku tohto podujatia dokázal, že patrí medzi svetovú futbalovú špičku.

Špecifikom unifikovaného futbalu je, že na ňom hrajú zmiešaná družstvá športovcov s intelektuálnym znevýhodnením so športovcami bez znevýhodnenia. Družstvo tvorili dievčatá zo Špeciálnych olympiád Slovensko (SO SVK) a reprezentantky SR do 19 a do 17 rokov. Družstvo sa od začiatku roka pripravovalo pod vedením trénerov Stanislava Mráza a Mateja Španieľa, a pedagogičky Miriam Duchoňovej v Považskej Bystrici a v Púchove.

"S podporou Slovenského futbalového zväzu dievčatá trénovali dvakrát týždenne, mali za sebou aj spoločné sústredenie, počas ktorého absolvovali tréningy pod dohľadom profesionálneho trénera mládeže SFZ. Slovenský futbalový zväz v rámci svojho Grassroots programu podporuje rozvoj futbalu pre všetkých aj v tejto podobe, sme radi, že dievčatá opäť úspešne reprezentovali Slovensko a gratulujeme dievčatám k úspechu na turnaji,“ povedal Vladimír Lupták, koordinátor Grassroots projektov Slovenského futbalového zväzu.

S výkonmi svojich zvereniek vyjadril spokojnosť aj tréner družstva Stanislav Mráz: „Dojmy z turnaja sú fantastické. Dievčatá nadviazali na úspech z Chicaga, super.“ Súčasťou jeho realizačného tímu boli asistenti Matej Španiheľ a Miriam Duchoňová, riaditeľka Spojenej školy v Považskej Bystrici.

Oporou nášho tímu bola Patrícia Mudráková, autorka finálového gólu do siete Kostariky sa blysla individuálnou akciou po sóle takmer cez celé ihrisko. „Videla som priestor pred sebou, tak som to vyskúšala. Najskôr prienikom a sólom, neskôr, keď bol priestor už prehustený, som sa rozhodla pre strelu. Brankárka nestihla zareagovať, gól ma veľmi teší, ale ešte viac ma teší, že sme dokázali vyhrať,“ povedala autorka víťazného turnaja Patrícia Mudráková.

Výsledky družstva špeciálnych olympiád SR na turnaji Unified Cup 2022:

Zaraďovacia skupina:
Slovensko – Karibská oblasť (Haiti, Aruba, Bahamy) 0:0
Slovensko - Namíbia 4:0
Slovensko – Guatemala 0:8

2. divízia – Semifinále:
Slovensko – Karibská oblasť (Haiti, Aruba, Bahamy) 2:0

2. divízia - Finále:
Slovensko – Kostarika 2:0

Káder družstva špeciálnych olympiád SR na turnaji Unified Cup 2022:

Družstvo reprezentovali hráčky – reprezentantky výberov SR do 19 a do 17 rokov (hráčky futbalových klubov so štatútom futbalových akadémií):

Nikola Maťková – MŠK Žilina
Tatiana Sirejová – MŠK Žilina
Patrícia Mudráková – FC Spartak Trnava
Zora Obertová – AS Trenčín
Klára Krajčiová – AS Trenčín

Peter Zeman

Značky