logo
MLÁDEŽ A ROZVOJ

GRASSROOTS - Terézia Vaňková top kanonierkou, Laura Retkesová skompletizovala hetrik

Nedeľa, 12.3.2023 06:36 | Posledná aktualizácia 12.3.2023 19:06
Terézia Vaňková - najlepšia mládežnícka strelkyňa.
Terézia Vaňková - najlepšia mládežnícka strelkyňa.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Terézia Vaňková sa stala najlepšou mládežníckou strelkyňou, Laura Retkesová bola súčasťou tohtoročnej ženskej Ligovej jedenástky a stala sa historicky prvou víťazkou troch rôznych kategórií v rámci Gala Grassroots SFZ.

Terézia Vaňková - najlepšia mládežnícka strelkyňa Iba 11-ročná

Terézia Vaňková dala o sebe vedieť výkonmi a najmä gólmi v drese FK Smrdáky, kde zaznamenala v 22 zápasoch neuveriteľných 136 gólov. Nie je prekvapením, že zaujala zástupcov FK Senica a dostala príležitosť v I. LŽ do 15 rokov, kde sa v 23 zápasoch gólovo presadila šesťkrát. Celkovo tak nazbierala v 45 zápasoch až 142 gólov.

„Teší ma, že zbieram ocenenia, trofej pre najlepšiu strelkyňu je v tomto roku už tretia. Priznávam, na pódiu som mala trému, predsa len, na trávnikoch sa cítim istejšie,“ povedala krátko po skončení galavečera v jej vôbec prvom rozhovore v rámci futbalovej kariéry. Tá je na samom začiatku a ženský futbal na Slovensku by sa mohol dočkať o niekoľko rokov skvelej kanonierky. Aký je jej recept na góly? „Ten neexistuje. Väčšinu gólov som dosiahla strelami z diaľky, prišlo to samo. Ak by som mala vybrať nejaký výnimočný, spomeniem ten, v ktorom som skórovala priamo z rohového kopu.“

Ako sme sa dozvedeli, Terézia Vaňková čerpá inšpiráciu v hre Mareka Hamšíka a Lionela Messiho. Aké sú jej futbalové sny? „Rada by som sa výkonmi a gólmi raz prepracovala do bratislavského Slovana a tak ako väčšina mladých hráčov na Slovensku, chcela by som neskôr okúsiť futbal aj v zahraničí,“ dodala na záver najlepšia mládežnícka kanonierka v rámci Gala Grassroots SFZ 2022, Terézia Vaňková.

Laura Retkesová (šiesta zľava) súčasťou ženskej Ligovej 11-ky sezóny 2021/22.
Laura Retkesová (šiesta zľava) súčasťou ženskej Ligovej 11-ky sezóny 2021/22.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Laura Retkesová – ženská Ligová 11-ka 2021/22

Laura Retkesová skompletizovala účasťou v tohtoročnej Ligovej 11-ke roka nevídaný hetrik – stala sa historicky prvou ocenenou laureátkou, ktorá získala 3 ocenenia v 3 rôznych kategóriách! V roku 2017 bola ako 13-ročná najlepšou mládežníckou strelkyňou (54 zápasov / 93 gólov), o rok neskôr si prebrala cenu pre najlepšiu hráčku do 15 rokov a v tomto roku sa ocitla v najlepšej ženskej Ligovej 11-ke roka 2021/22.

„Veľmi dobre si spomínam, ako som si tu stála pred mikrofónom pred šiestimi rokmi. Medzitým som vymenila kluby, prestúpila som z Nových Zámkov do Myjavy, kde študujem a zároveň pôsobím v myjavskom Spartaku. Sme na čele tabuľky ženskej ligy i junioriek, v Myjave som veľmi spokojná,“ povedala krátko po tohtoročnom ocenení kanonierka, ktorá pred šiestimi rokmi zaznamenala ako 13-ročná 54 gólov v 93 zápasoch.

Odvtedy som sa posunula zo stredu zálohy na kraj, odkiaľ skôr centrami a prihrávkami hľadám spoluhráčky. Gólov strieľam menej, ale o to viac sa teším z asistencií,“ povedala Laura Retkesová. O rok neskôr sa stala najlepšou hráčkou do 15 rokov, v rámci Gala Grassroots SFZ 2022 už figurovala v elitnej spoločnosti najlepších žien v ligovej jedenástke. „Počas cesty do Senca som si zaspomínala aj na predošlé roky a ocenenia, samozrejme, po šiestich rokoch je to trochu iné, ale každé ocenenie si vážim. Bola by som rada, keby som si umiestnenie v ženskej ligovej jedenástke zaslúžila výkonmi aj v ďalších rokoch,“ dodala držiteľka tretieho ocenenia v rámci Gala Grassroots SFZ 2022, Laura Retkesová.

Laura Retkesová počas Gala Grassroots SFZ 2019 s trofejou pre najlepšiu hráčku do 15 rokov.
Laura Retkesová počas Gala Grassroots SFZ 2019 s trofejou pre najlepšiu hráčku do 15 rokov.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ
Peter Zeman

Značky