logo
MLÁDEŽ A ROZVOJ

GRASSROOTS – UEFA Disney Playmakers má za sebou úspešný 2. ročník, do nasledujúceho sa môžu prihlásiť ďalšie centrá

Sobota, 10.6.2023 07:46 | Posledná aktualizácia 11.6.2023 08:22

autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) - UEFA Disney Playmakers je európsky, projekt ktorý vznikol v spolupráci európskej futbalovej únie UEFA, Anglickej futbalovej asociácie a svetovej značky Disney. Projekt má na Slovensku úspešné dvojročné obdobie, v novom ročníku sa otvára priestor pre vstup nových centier do čoraz populárnejšieho projektu.

Projekt je určený pre dievčatá vo veku 5 - 8 rokov a jeho hlavnou myšlienkou je rozvoj pohybových zručností a zároveň rozvoj osobnostných vlastností dievčat, ktorými sú odvaha, sebavedomie, rozvoj fantázie a kreativity. Dievčatá formou tréningov a pohybových aktivít zdolávajú výzvy napodobňovaním rozprávkových hrdinov, v minulom roku prostredníctvom rozprávky „Vaiana“.

"30. jún je deň, ktorým definitívne uzavrieme aktivity súvisiace s týmto príbehom, resp. školským rokom 2022/23. Mnohé centrá aktivity už v predstihu ukončili, v porovnaní s prvým ročníkom nás tentoraz nelimitovali covidové obmedzenia a mohli sme uplatniť skúsenosti z pilotného ročníka. Do projektu sa zapojilo 30 centier a Slovenský futbalový zväz bude rozvíjať tento projekt aj v nasledujúcom školskom roku“, povedala koordinátorka projektu, Miriama Bočková.

Podľa jej slov, projekt má okrem športového rozmeru presah aj do spoločenskej stránky a je investíciou do rozvoja zdravia a pozitívnych návykov mladých dievčat. „Teším sa, že vďaka projektu zavítal ženský futbal aj do kútov a miest Slovenska, v ktorých doteraz svoje miesto nemal. Touto cestou by som sa chcela poďakovať najmä trénerom a ľuďom, bez ktorých by sa UEFA Disney Playmakers na Slovensku nemohol rozvíjať. Často sú to srdciari, ktorí venujú futbalu svoj čas, energiu a to najlepšie čo môžu, patrí im moje poďakovanie a aj vďaka nim bude môcť projekt pokračovať aj v ďalšom roku. Verím, že aj s účasťou nových centier, ktoré sa inšpirujú doterajšími výsledkami a nadviažu s nami v blízkej budúcnosti kontakt.“


autor: Peter Zeman, zdroj: SFZ

My sme oslovili centrum v Šamoríne, ktoré úzko spolupracuje so Základnou školou Mateja Bela. „Rozhodnutie vytvoriť centrum hodnotím veľmi pozitívne a rád by som vyzdvihol spoluprácu medzi FC ŠTK 1914 Šamorín a spomínanou základnou školou. Dievčatá vložili do tréningov nasadenie, bavili sa futbalom a musím pochváliť aj ich dochádzku, ktorá bola na veľmi dobrej úrovni. Azda najväčším bonusom pre nás všetkých je reálny predpoklad, že v budúcej sezóne by dievčatá z tohto projektu mohli vytvoriť v klube družstvo prípravky dievčat, čo by bol pre ŠTK 1904 Šamorín historický míľnik. Nikdy predtým sme v klube žiadne ženské alebo dievčenské družstvo nemali,“ povedal v súvislosti s projektom UEFA Disney Playmakers tréner centra v Šamoríne, Anton Daniel.

Okrem iného zdôraznil aj progres dievčat v priebehu niekoľkých týždňov. „Cieľom projektu je vytvoriť podmienky, aby si dievčatá našli vzťah k futbalu ako takému. Niektoré dievčatá navštevovali tréningy len pre zábavu, ale mnohé pozorne vnímali slová trénerov a začali brať futbal vážne. Počas osemnástich tréningov zaznamenali výrazný posun z hľadiska techniky a práce s loptou,“ povedal Anton Daniel a na záver dodal: „V projekte vidím obrovský potenciál, na zozname sme mali 32 dievčat, z toho asi 25 navštevovalo tréningy pravidelne. Mnohé z nich neskôr priznali, že hrajú futbal aj doma, trénujú s otcom a chceli by sa futbalu venovať aj v nasledujúcom období. Je to pre nás výzva a záväzok v jednom a posilňuje naše ambície v projekte pokračovať aj v nasledujúcom školskom roku.“


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ
SFZ

Značky