Zapojení v tíme, nováčik Dávid Brünn (v strede) v spoločnosti Gianlucu Segarelliho (vľavo) a Alessandra Bulfoniho.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ
ŠAMORÍN (SFZ) – Vitaj v realizačnom tíme! Život priniesol zmenu v staffe Francesca Calzonu: kondičného trénera Martina Rusňáka, ktorý už pracuje pre kirgizskú reprezentáciu, nahradil Dávid Brünn.
Splnil sa mu sen. „Som naozaj vďačný trénerovi Calzonovi aj ľuďom z jeho realizačného tímu, že ma prijali medzi seba. Kondičný tréner v reprezentačnom áčku je pre moju profesiu asi najviac,“ povedal na úvod debaty sympatický mladík, na ktorom bolo vidieť ešte kvapky nervozity z toho, že vlastne všetkých stále spoznáva a on je pre nich nová tvár. Ale tešivá a ako povedal, tešili sa aj v Dukle Banská Bystrica, pre ktorú odvádza na takomto poste dobrú robotu.
LYŽIAR S LOPTOU
Športovú minulosť má, to je jasné, akurát že je na prvý pohľad viac lyžiarska. Narodil sa v Žiari, sám o sebe hovorí, že je kremnický rodák a že tamojšie vrchy mal ako detské ihrisko.
Vyrastal ale aj na tom futbalovom, býval s rodičmi hneď vedľa kremnického štadióna, kde aj hral do 15 rokov, veď i otec hrával futbal. „Najprv bola aj u mňa lopta, až potom lyže. Ale celkovo prostredie a tradícia zimného športu v jednej chvíli pohltili aj mňa. Stále však mám v sebe otázku, čo by bolo, ak by som ostal pri futbale?“
Prišiel ale v jeho živote moment, keď sa ho na okresnom výbere talentovaných futbalistov pýtali, či chce ísť „futbalovať“ do Dukly alebo ostane pri behu na lyžiach. „A to som tam počas zápasu I. polčas chytal a celý druhý hral v poli. Lebo do futbalu som vhupol medzi žrďami, za Žiar som chytal na McDonald’s cupe dokonca proti Slovanu, mám aj fotky,“ ukazoval ich teraz kolegovi Janovi Novotovi, že akého konkurenta mohol mať. Keby... „Rozhodol som sa pre lyže, lebo tak si to uložila detská hlava. S lyžami som všetko vyhrával, vo futbale bolo treba bojovať o miesto na výslní, lebo dobrých je veľa. Ale stále som kopal do lopty, hral som „horské“ súťaže, s otcom som nastúpil v jednom mužstve za Krahule,“ úsmevná spomienka pobavila i teraz.
Dnes už vie, že aj na beh na lyžiach bol limitovaný z pohľadu fyziológie, na solídne miesto vo svetových súťažiach to v jeho podaní nebolo, hoci na slovenských tratiach zbieral tituly domáceho šampióna. „Ale z medzinárodného hľadiska som bol odkázaný na svetový neúspech, funkčné parametre nepustia,“ vysvetlil. Neľutuje ale nič, tak to malo byť a tak to je.
FACHMAN V ODBORE
Už nejaký čas je koordinátorom kondičnej prípravy mládeže SFZ. Ľudia zo zväzu tak o ňom vedia a on vie o futbalových tréningoch. No aj tak, keď sa mu ozval generálny sekretár Peter Palenčík, bolo to „ako zásah blesku.“ Predsa len z druhej ligy s Duklou cez jej prvú sezónu v najvyššej súťaži až po pozvánku do reprezentácie sa to udialo veľmi rýchlo. „Doslova raketovo.“
Zhrňme si jeho aktivity: ako odborný asistent pôsobí na Katedre telesnej výchovy a športu Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici. V rámci profesionálnej praxe kondičného trénera dlhodobo spolupracuje s Roman Svantner Strength & Conditioning, trénoval aj so Škrtelom, Boženíkom či hokejistami Cehlárikom a Sekerom. Plus už spomínaná futbalová Dukla, spolu so Švantnerom vydanie knihy Izometria pre športový výkon, okrem toho spolupracoval na receptúrach proteínových tyčiniek a produktov VJEM a o téme zdravého životného štýlu píše blogy a robí živé vysielania. Fachman vo svojom odbore. Fachman vo svojom fachu.
Aká reálna hrozba je, že sa mu z toho všetkého v 33 rokoch zakrúti hlava? „Každý deň som v kontakte s Romanom Švantnerom, on je garancia, že sa nič točiť nebude. Ak by sa u mňa objavili náznaky frajerstva či nezmestenia sa do kože, garantujem všetkým, že on to ukončí. Rázne, rýchlo a úplne.“
ME JE SEN A ŽELANIE
S repre áčkom absolvoval tréningový kemp a od nedele je na zraze. „Vnímam, ako to tu funguje: profesionálne, od hlavného trénera až po chalanov, zabezpečujúcich bezpečnosť a pokoj mužstva. Úžasná je komunikácia aj s talianskou časťou staff tímu, máme stále otvorené oči, uši a... Aj ústa,“ trochu nadsadil, keď zhrnul svoje prvé dni pri reprezentácii.
Sám vie, že sa je kam posúvať. „Funkčne síce asi nie, ale odborne a vedomostne rozhodne. Pred pár dňami sme absolvovali školenie u Jeana-Benoita Morina v Banskej Bystrici, ktorý nastavuje kondičnú prípravu v AS Monaco a pre francúzsku reprezentáciu. Uff, svetový level, videl som, kde sme, čo ešte treba doplniť vo vedomostiach.“
Nechýba mu pri všetkej tej práci aspoň hodina za deň navyše? „Chýba. Na seba mi neostáva čas. Ale viem, že životná šanca mi prichádza práve vďaka mojej každodennej práci.“ Všetko stíha vďaka pochopeniu okolia. „Vedenie univerzity a vedúci katedry ma uvoľňujú, keď to potrebujem. V Dukle sme dvaja kondiční tréneri, takže sa vieme zastúpiť, Roman Švantner má pochopenie a musí ho mať aj priateľka. Sme spolu šesť rokov, spočiatku bojovala, ale už vie, ako to je a ja sa jej to snažím vrátiť.“
Osvojil si okamžite tímový cieľ – „účasť na ME je sen a želanie“ – jeho osobný je „ jednak si vybudovať pevný vzťah s hráčmi na základe vzájomnej dôvery a dosiahnuť osobnú spokojnosť na každom tréningu. To je, keď z tréningu odídu všetci hráči zdraví a dobre nastavení.“
KTO JE DÁVID BRÜNN
Narodený: 3. apríla 1991 v Žiari nad Hronom
Športová kariéra: futbal za Kremnicu, beh na lyžiach
Úspechy: 17-násobný majster Slovenska, 8 rokov reprezentant SR v behu na lyžiach 2008-2015
Vzdelanie: gymnázium Kremnica, UMB Banská Bystrica, absolvent III. stupňa šúdia v odbore Športová edukológia, kondičný tréner 5. kvalifikačného stupňa
Špecializácia: funkčný tréning a kondičná príprava vo vytrvalostných športoch
Prax: 4 roky kondičný tréner MFK Dukla Banská Bystrica, 6 rokov tréner Roman Svantner Strength & Conditioning