MUŽI A - Slovensko - Wales 4:0

Nedeľa, 9.6.2024 20:37 | Posledná aktualizácia 10.6.2024 07:01
Slovenskí futbalisti v poslednom prípravnom zápase pred štartom ME proti Walesu.
autor: Pavol Gašpar, zdroj: SFZ

TRNAVA (TASR) - Slovenskí futbalisti zvíťazili v generálke na ME v Nemecku nad Walesom 4:0. Skóre nedeľného zápasu v Trnave otvoril v 45. minúte Juraj Kucka, po zmene strán sa presadil Róbert Boženík a v 60. minúte si strelil vlastný gól kapitán hostí Ethan Ampadu. V 90. minúte prikrášlil triumf striedajúci László Bénes.

MUŽI A - SVK - Wales - Dávid Hancko

Mužstvo Francesca Calzonu vstúpi do šampionátu v pondelok 17. júna o 18.00 h proti Belgicku. V E-skupine ho ešte čakajú zápasy proti Ukrajine (21. júna o 15.00 h) a Rumunsku (26. júna o 18.00 h).

Do prvej šance sa už v 3. minúte dostal Boženík, ktorý strelou spoza šestnástky preveril Warda. Na opačnej strane hostia už o chvíľu ťažili zo zlej rozohrávky Kucku, Johnsonova krížna strela však nemala správny smer. Hustý lejak v kombinácii so silným vetrom komplikoval podmienky obom aktérom, napriek tomu Slováci predviedli kreatívne momenty v ofenzíve. Aktivitou hýrila ľavá strana a tam najmä Haraslín, ale jeho pokusy buď zblokovala obrana súpera alebo nemierili do priestoru brány. V 25. minúte sa to podarilo po nadýchanom Dudovom centri Hancko, ale gól pre ofsajd neplatil. Slováci podkurovali súperovi najmä nebezpečnými centrami z krídelných priestorov, gól z nich však nevyťažili. Walesania prvýkrát vážne pohrozili v 37. minúte a hneď z toho bola "gólovka". Moore vo výskoku prudkou hlavičkou poslal loptu pod brvno, odkiaľ ju bravúrne vyškriabal Dúbravka. Bezgólové skóre do konca prvého polčasu nevydržalo. Haraslín prihral pred pokutovým územím Kuckovi a jeho presná strela takmer z 25 metrov skončila v sieti - 1:0.

Slovákom vyšiel vstup do druhého dejstva. Boženík si v 56. minúte v malom vápne našiel priestor a center Hancka upratal do siete - 2:0. Útočník Boavisty sa strelecky presadil po takmer štyroch mesiacoch. O štyri minúty neskôr po centri Pekaríka "zastrihal" nožničkami Haraslín, jeho zakončenie ešte pred Wardom tečoval Boženík a po ňom ešte "lízol" loptu Ampadu, čím poslal domácich do komfortného náskoku - 3:0. Walesania sa nechceli zmieriť s nepriaznivým osudom a v 67. minúte mohli znížiť. Burns postupoval na Dúbravku, ktorý však jeho strelu vyrazil na roh. V ďalšom priebehu tempo hry opadlo, tréner Calzona ho však umne oživil nasadením Bénesa a Suslova do hry. Prvý menovaný v 90. minúte vošiel do otvorenej obrany a strelou k pravej žrdi prikrášlil triumf Slovákov, ktorí tak zopakovali výsledok zo zápasu proti San Marínu a dobre sa naladili na šampionát.