MUŽI A – Tréner Štefan Tarkovič: Jasno o zostave aj zámere | Slovenský futbalový zväz
logo
Reprezentácia

MUŽI A – Tréner Štefan Tarkovič: Jasno o zostave aj zámere

Reprezentačný tréner Štefan Tarkovič v miestnosti pre tlačovku na štadióne v Nikózii.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

NIKÓZIA – Všetko je to rýchle, pod vplyvom pandemických opatrení vlastne ešte rýchlejšie. Zraz, odchod, prílet na Cyprus, predzápasová tlačovka, predzápasový tréning, vstup do kvalifikácie MS 2022. Hovorí tréner slovenskej reprezentácie Štefan Tarkovič v útrobách štadióna v Nikózii.

CITEĽNÉ STRATY, ALE VŠETCI NAJLEPŠÍ MOŽNÍ SÚ TU. V kolonke chýbajúcich napokon ostalo kvarteto Hamšík, Rodák, Weiss a Lobotka, čo tréner okomentoval slovami: “Pre mužstvo s takou zásobarňou, ako je naša, sú to straty citeľné a bolestivé. Na druhej strane som samozrejme rád, že počet chýbajúcich nie je väčší. Bol som optimista v situácii Škriniara a našich futbalistov z nemeckých klubov a život mi dal za pravdu.“ Po prílete na Cyprus sa k slovenskej výprave teda pridali aj Pekarík, Duda a Bénes,  Tarkovič tak bude skladať zostavu z troch brankárov a 24 hráčov do poľa. “Som presvedčený, že sú tu všetci najlepší, ktorých má momentálne slovenský futbal k dispozícii.“

ÚVAHY O ZOSTAVE. Hoci počas cesty tréner hovoril, že veľa času musel venovať logistike a organizačným veciam, takže na taktické úvahy mal menej možností, o zložení základnej jedenástky rozmýšľal. “Mám jasno o tom, ktorí hráči začnú zápas. Ale samozrejme, najprv to poviem im a urobím tak až v deň zápasu,“ povedal skôr, ako sa začal predzápasový tréning.

ŤAŽKÝ ZÁPAS. Formulácia, ktorá je v dnešnej dobe samozrejmá. “Očakávam ťažký zápas, súper bude mať premiérovo na lavičke nového trénera, čo nepochybne bude jeho zverencov motivovať. Viem, že si nás dokonale odskautovali, ale to je normálne. Pre úspech urobia Cyperčania maximum, čo je tiež logické,“ a potom povedal vecnú vetu: “Som stopercentne presvedčený o našom maximálnom výkone a konečnom úspechu.“

PODROBNOSTI O POSTE BRANKÁRA A KAPITÁNA. “Primárne je to záležitosť kabíny, preto debata o tom, kým sa začne naša zostava a kto privedie mužstvo na trávnik, sa vedie tam.“ Samozrejme, diskutovať o tom môžu médiá aj fanúšikovia, ale v tejto téme je Štefan Tarkovič konzistentný.

ĎALŠÍ OSUD „NEMCOV.“ Od nominačnej tlačovky sa vedú úvahy o tom, na aký čas uvoľnia nemecké kluby svojich hráčov pre reprezentáciu. Hertha avizovala ako prvá, že Pekaríka len na jeden. “Momentálne platí uvedené, traja hráči z bundesligy sú s nami len na zápas na Cypre,“ potvrdil tréner.

„Nie len líder, jedenásti sme na ihrisku,“ tvrdí Juraj Kucka.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

JURAJ KUCKA: Odhodlane a tímovo za víťazstvom

Prišiel na tlačovku za hráčsku kabínu, oficiálne však nie ako kapitán.
“Každý z hráčov, ktorý tu je, musí byť pripravený nastúpiť a podať čo najlepší výkon. Už som to povedal, na ihrisku hrajú v mužstve jedenásti, nie jeden. Líder prosím, ale za úspechom musí byť tímový výkon všetkých. Všetci chceme vyhrať, podať tomu zodpovedajúci výkon.

Pripomenuli mi, že proti Cypru som hral, kedysi dávno. Hej, pred dvanástimi rokmi. Pamätám si z toho naozaj málo...

Je to kvalifikačný vstup, súťažný zápas. Dnes sú všetky ťažké. Musíme pozerať na seba a odhodlane ísť za víťazstvom.“

Značky