Pán Jankech, blahoželáme!

TRENČÍN (SFZ) – Jozef Jankech, žijúca legenda slovenského futbalu, niekdajší prvoligový hráč a tréner, skvelý človek, osobnosť voňajúca človečinou dnes oslavuje 85 rokov.

Len na uvedenie všetkých jeho futbalových zastávok by bolo treba kopec miesta. Ak by sme sa pri každej jeho trénerskej štácii zastavili na päť minút, strávili by sme pri tom dve hodiny a päť minút. Verte, že bolo by o čom debatovať (či počúvať) aj oveľa dlhšie, pretože má čo povedať. 

Alebo inak: ako tréner má na konte 576 zápasov v najvyššej československej a slovenskej lige. Tých ďalších stretnutí v iných súťažiach – plus nesúťažných – by bol asi rovnaký počet, takže ak sa svet klaňal pred Pelého tisíckou odohraných zápasov, úctu si on zaslúži za prekonanú „métu tisíc“ ako tréner. Pokojne by si mohol nechať patentovať značku „JJ“ ako punc poctivosti, originality, pracovitosti, dôslednosti a ak by na jeho počesť vymysleli futbalovú voňavku, musela by voňať ľudskosťou a človečinou. 

Futbal ho sprevádzal celým životom, bol a stále je jeho neoddeliteľnou súčasťou, od rodnej Šale potom po celom svete, doslova. Ak by sa aj v Antarktíde kopalo do lopty, zrejme by tamojší obyvatelia hľadali spôsob, ako „JJ“ privolať, aby s nimi zdieľal svoje názory. Na futbal. Na život. Na ľudí. 

Šesťdesiatku oslavoval ako reprezentačný tréner Slovenska, sedemdesiatku slávil rovnako ako kouč národného tímu v ďalekom maldivskom Male. Osemdesiatku vo svojej milovanej záhradke. V tej, kam ho jeho neskorší nástupca pri slovenskom národnom tíme posielal pri oslave jubilujúcej šesťdesiatky. Známy to príbeh, ktorý však „JJ“ spôsobom sebe vlastným zmenil na úsmevnú historku, neubližujúcu nikomu z aktérov. Majstrovstvo skutočného človeka.

Za desaťročia jeho pôsobenia vo futbale boli o ňom napísané stovky článkov, poskytol desiatky rozhovorov, zapojil sa do nepočítaných debát. Keď bola aktuálna jeho osemdesiatka, pripomenuli sme mu, že kniha o ňom neexistuje. Podľa jeho vlastných slov by to však vraj „málokoho zaujímalo. Asi by ju nikto nečítal. Takých jankechovcov behá po svete veľa.“

Tvrdili sme vtedy a tvrdíme opäť: vidíte, aj taký múdry a sveta skúsený človek sa môže mýliť. Futbalových trénerov behá po svete naozaj mnoho, ale Jozef Jankech je len jeden. Vynikajúci Tréner. A výnimočný Človek.

Dovoľte zložiť verejne klobúk pred Vami a zagratulovať Vám k dnešným 85. narodeninám. Zaželať Vám, aby ste v zdraví a v pohode boli ešte dlho baštou toho najlepšieho, čo slovenský futbal a slovenská spoločnosť má.

Značky