PLÁŽOVÝ FUTBAL - Slovensko bude mať zastúpenie na Euro Beach Soccer League 2023

Reprezentanti Slovenska v plážovom futbale pred odletom na Sardíniu.
autor: Beachsoccer Slovakia, zdroj: Facebook Beachsoccer Slovakia

BRATISLAVA (SFZ) - Reprezentácia SR odlieta v pondelok 18.9. do sardínskeho letoviska Alghero, kde sa zúčastní Euro Beach Soccer League (EBSL). Jedná sa o druhú najprestížnejšiu súťaž národných tímov v našom regióne, hneď po majstrovstvách sveta (EBSL sa hrá každoročne, MS a kvalifikácia na ne raz za dva roky). Zároveň ide len o druhú účasť SR na vrcholnom podujatí od prestavby plážového futbalu v SR po roku 2016. 

Naposledy sa vrcholného podujatia SR zúčastnila práve EBSL, a to v roku 2021. Tak ako teraz, patrila SR do divízie B. V konkurencii 11 národných tímov sme vtedy skončili na 7.mieste, čo bolo síce nad očakávania, ale do divízie A postupoval iba 1 tím. V EBSL 2023 sa hrá o 2 miestenky do divízie A, pričom uchádzačov je 8: okrem Slovenska ešte Česko, Litva, Anglicko, Nórsko, Švédsko, Gruzínsko a Malta. Divízia B sa hrá v 2 skupinách: A - Anglicko, Litva, Česko, Slovensko, B - Nórsko, Gruzínsko, Malta, Švédsko.
Okrem týchto zápasov odohrá SR ešte dve stretnutia (jedno v sobotu 23.9., druhé v nedeľu 24.9.). Ak sa umiestni na prvom alebo druhom mieste v základnej skupine, zabojuje o postup do divízie A pre rok 2024 (sobota: A1-B2, B1-A2, nedeľa víťaz s víťazom o 1.miesto, porazený s porazeným o 3.m. v divízii B EBSL 2023). Ak sa umiestni na treťom alebo štvrtom mieste, hrá obdobne - ale iba o umiestnenie (5.m. resp. 7.m.).
Okrem 8 tímov v divízii B sa EBSL 2023 v Alghero zúčastňuje 15 tímov v divízii A, a 9 ženských reprezentácií. Viac info o celom podujatí na webstránke podujatia (organizátor: Beach Soccer Worldwide, BSWW).
„Papierovo môže SR viacmenej len prekvapiť. Vo svetovom rebríčku totiž patrí SR 82.miesto a nižšie od nás je len Gruzínsko - 83. Aktuálny výber SR je však plný skúsených plážových futbalistov, a ako ich poznám, takáto ambícia im vnútorne určite nestačí. Vo svojej ideálnej forme má každý z nich na veľa, už len aby si sadol tím aj s novým trénerom. Do neho tiež vkladáme nádeje - doteraz sme vždy nastupovali s hrajúcim trénerom. Po prvýkrát máme trénera nehrajúceho, a nie hocijakého. Michal Božík má za sebou nielen mnoho reprezentačných štartov ako hráč, ale v minulosti viedol plážový futbal v SR ako taký. Teraz môže tieto skúsenosti z rôznych úrovní využiť a zároveň sa sústrediť len na koučovanie, na ktoré sa teší aspoň tak, ako ja, verím,“
povedal vedúci výpravy Michal Ivan. „Rebríček tiež nie je všetko: papierovo najväčším favoritom v našej skupine je Litva, ktorú sme v EBSL 2021 porazili v priamom súboji o 7.miesto,“ dodal Ivan. Špeciálne zaujímavý bude podľa neho ako vždy a v každom športe zápas proti ČR, tu aj vzhľadom k výraznému prepojeniu oboch krajín pri rozvoji plážového futbalu a mnohým väzbám. 

Program Slovenska v základnej skupine

streda 20.9. o 9.00h Slovensko - Anglicko
štvrtok 21.9. o 12.45h Litva - Slovensko
piatok 22.9. o 11.30h Česko - Slovensko

Nominácia

Brankári
22 ĎURKECH Peter (BS ViOn)
12 CHVOSTEK Martin (BSC Hustý) 

Obrancovia a útočníci
2 ČARNOGURSKÝ Dávid (BSC Hustý)

9 DRAHOŠ Marián (BS ViOn)

10 GREY Róbert (BS ViOn)

5 HRNČIAR Pavol (BSC Hustý)

17 HUSTÝ Róbert (BSC Hustý)

13 KANYAI Michal (BS ViOn)

14 LETKO Roman (BS ViOn)

3 OREL Milan (BS ViOn)

8 ŠMÁLIK Matej (BSC Hustý)

7 VOLKAY Pavol (BS ViOn) 

Realizačný tím

Tréner: BOŽÍK Michal
Hrajúci asistent trénera: DRAHOŠ Marián 
Kondičný tréner a fyzioterapeut: BALLA Štefan 
Manažér tímu a vedúci výpravy: IVAN Michal 


Značky