logo
Reprezentácia

Pred žrebom kvalifikácie MS 2022 v Katare: Slovensko v druhom koši!

V Zürichu sa 7. decembra bude žrebovať európska kvalifikácia MS 2022 v Katare.
autor: TASR, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) –  Na kvalifikácii MS 2022 sa z európskej zóny zúčastní všetkých 55 členských zväzov UEFA. Žrebovania skupín sa uskutoční 7. decembra v Zürichu o 18:00.
Vzhľadom na koronapandémiu a s ňou súvisiacimi obmedzeniami sa celý akt bude konať bez osobnej účastí delegácií a zástupcov jednotlivých zväzov, celý priebeh bude vysielaný naživo aj na fifa.com.

Kvalifikačná mapa je v hrubých rysoch narysovaná: eliminácia sa bude hrať v desiatich skupinách. Päť z nich bude mať šesť účastníkov a päť piatich. Hrací systém je tradičný každý s každým doma – vonku, tímy tak odohrajú 10 resp. osem kvalifikačných stretnutí. Hrať sa bude v asociačných termínoch od marca do novembra 2021.

Víťazi kvalifikačných skupín postupujú priamo na MS 2022 do Kataru.

Tímy z druhých priečok sa kvalifikujú do 2. kola, tzv. play-off, k nim pribudnú ešte dvaja najlepší skupinoví víťazi Ligy národov UEFA edície 2020 – 2021, ktorí nepostúpili priamo na svetový šampionát a nezískali v kvalifikačnej skupine 1. alebo 2. miesto v skupine.

Tucet tímov bude rozdelených žrebom do troch košov a k.o. systémom si traja najúspešnejší vybojujú miestenku na MS 2022 do Kataru, čím sa naplní európska kvóta trinástich účastníkov.

Pred žrebom kvalifikácie boli európske krajiny rozdelené do šiestich košov - päť obsahuje desať tímov, jeden päť - na základe svetového rebríčka FIFA  z 26. novembra 2020.

Slovensko ako 19. najlepšie európske mužstvo – celkovo v rebríčku na 33. mieste s koeficientom 1486 – je v druhom koši spolu so Švajčiarskom, Poľskom, Švédskom, Walesom, Ukrajinou, Rakúskom Tureckom, Srbskom a Ruskom. S týmito súpermi teda v kvalifikácii MS 2022 určite o postup bojovať nebude.

Žrebovať sa bude postupne desať skupín, od A po J. Ako tomu bolo už aj pri predchádzajúcich žrebovaniach, aj tentoraz budú už vopred určené najmä politické obmedzenia, aby sa v jednej skupine nestretli mužstvá, krajiny ktorých sú v problematickom vzťahu. Ak by bol  takýto tím vyžrebovaný k neakceptovateľnému partnerovi, posunie sa abecedne do najbližšej skupiny.

Samotný turnaj sa začne v pondelok 21. novembra 2022 o 13:00 miestneho času (11:00 SEČ) na štadióne Al Bayt v Katare.

DUŠAN RADOLSKÝ: Do šesťčlennej skupiny a s Holandskom...

“Hovoríme o žrebe teoreticky, čo by mohlo byť, ako by mohlo byť,“ zamyslel sa Dušan Radolský, trénerský matador so štyridsaťročnou praxou v klubovom i reprezentačnom futbale. “Druhý kôš pre nás znamená, že papierovo máme o jedného ťažkého súpera menej. Opakujem však, papierovo. Keď sa pozerám, kto sú naši partneri v koši, je fajn, že nebudeme hrať s Walesom, konečne nebudeme v kvalifikácii súperiť s Ukrajinou, nezopakujeme si súboje z Eura so Švédskom a Poľskom, atakďalej.“

Potom nasledoval nádych, člen výkonného výboru SFZ-zástupca trénerov si pozrel zloženie tretieho koša. “Čo súper, to prekážka. Poctivo by som nerád Česko, Rumunsko je nevyspytateľné, videl som na vlastné oči mladú generáciu Islandu, ktorá dopĺňa to úspešné mužstvo týchto ostrovných sympaťákov a budú zas dobrí, nikto sa neodváži podceniť Fínsko či Bosnu a Hercegovinu. Vyberať by som veru nechcel...“

Čo by si však vybral, by bola šesťčlenná skupina. “Možnosť získania väčšieho počtu bodov, ktoré môžu posunúť na priečky, ktoré znamenajú priblíženie šampionátu, teda prvú či druhú.“ 

A potom srdcovka, ktorého favorita z 1. koša? “Holandsko. Pre futbal aj pre šancu,“ v pohľade do diaľky akoby sa Radolskému už rysovali kontúry kvalifikačných zápasov...

ŽREBOVACIE KOŠE

1. kôš: Belgicko, Francúzsko, Anglicko, Portugalsko, Španielsko, Chorvátsko, Nemecko, Dánsko, Taliansko, Holandsko.

2. kôš: Švajčiarsko, Poľsko, Švédsko, Wales, Ukrajina, Rakúsko, Turecko, Srbsko, Slovensko, Rusko.

3. kôš: Rumunsko, Írsko, Nórsko, Maďarsko, Island, Škótsko, Severné Írsko, Česko, Fínsko, Bosna  a Hercegovina

4. kôš: Grécko, Slovinsko, Severné Macedónsko, Čierna Hora, Albánsko, Bulharsko, Bielorusko, Izrael, Gruzínsko, Luxembursko

5. kôš: Cyprus, Arménsko, Faerské ostrovy, Azerbajdžan, Estónsko, Kosovo, Kazachstan, Litva, Lotyšsko, Andorra

6. kôš: Moldavsko, Malta, Lichtenštajnsko, Gibraltár, San Maríno

Značky