SFZ – Kluboví bezpečnostní manažéri a hlavní usporiadatelia: Kľúčová funkčná komunikácia organizátor – polícia | Slovenský futbalový zväz

SFZ – Kluboví bezpečnostní manažéri a hlavní usporiadatelia: Kľúčová funkčná komunikácia organizátor – polícia

Bezpečnostný manažér SFZ a UEFA Peter France ako hlavný organizátor tradičného seminára pre hlavných usporiadateľov a bezpečnostných manažérov pri debate s plénom.
autor: PETER ŠURIN, zdroj: SFZ

VYHNE (SFZ) – Po vynútenej pauze, spôsobenej pandémiou korony, sa bezpečnostní manažéri a hlavní usporiadatelia klubov I. a II. ligy – žiaľ, nie všetci, nedalo sa... – stretli na pre nich tradičnom seminári na osvedčenom mieste.

Ani motto sa nezmenilo – Bezpečnosť a komfort pre divákov – program stretnutia mal tak body s témami, odvodenými od centrálnej myšlienky seminára, tentoraz však aj do jeho priebehu zasiahli udalosti z nedohraného nedeľného zápasu Fortuna ligy Trnava – Slovan.

„Boli tu ľudia, ktorí rozumeli, čo sa stalo, respektíve nevedeli pochopiť, ako sa to mohlo stať, pretože dobre poznajú systém zabezpečenia ligových stretnutí, vrátane tých s označením rizikový,“ povedal bezpečnostný manažér SFZ a UEFA Peter France. Ako hlavný organizátor seminára promptne zareagoval, do jednotlivých prednášok, riešiacich odpovede na otázky bezpečnosti a komfortu návštevníkov futbalových štadiónov, vložil konkrétne témy z ominózneho zápasu, ktorý mal byť šlágrom.

Veľa sa diskutovalo. Vyše štyroch desiatok ľudí, roky sa profesijne zaoberajúcimi zabezpečením futbalového stretnutia tak, aby sa počas neho, pred ním či po ňom nediali také nehoráznosti, ako v nedeľu v Trnave, malo na vec svoj názor.

Veľmi živú reakciu vyvolal Adrián Vicena, odborník pre oblasť diváckeho násilia z úradu kriminálnej polície z prezídia policajného zboru. Podstatou diskusie bolo poučiť sa – nie formálne klišé, ale seriózny záujem všetkých, ktorých udalosti z Trnavy zasiahli – posunúť a garantovať pokojný priebeh, bezpečnosť aj ochranu zdravia, života aj majetku počas futbalových stretnutí. 

Východiskové body? „Musí fungovať komunikácia organizátor – polícia. Vzájomný rešpekt a vlastná zodpovednosť sú piliere spolupráce zložiek, zabezpečujúcich každý jeden zápas,“ zhodli sa účastníci seminára.

V debate sa išlo do podrobností: pri novele zákona č. 1/2014, na ktorej sa pracuje už dva roky, zhoda bola, že znenie nie je zlé, potrebná je ale jeho dôsledná implementácia do života a jeho dodržiavanie. „Život priniesol nové momenty, tie sa odrazia v navrhovanej novele, do ktorej zakomponujeme aj podnety z tohto seminára,“ potvrdila Žaneta Surmajová, generálna riaditeľka legislatívno-právnej sekcie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Napríklad nosenie kukly na futbalových zápasoch, exaktné dodržiavanie počtu usporiadateľov, zoznamy fanúšikov hostí s menom, dátumom narodenia i adresou trvalého bydliska s povinnosťou overenia totožnosti pri vstupe na štadión či dôsledné dodržiavanie bezpečnosti a komfortu pre sektor hostí, zneli návrhy z pléna. 

Dôležité! Bezpečnostní manažéri klubov oboch líg vyslovili nesúhlas s rozhodnutím Únie ligových klubov o predaji tvrdého alkoholu na zápasoch najvyššej súťaže a žiadajú zosúladenie predpisov ÚLK s rozpisom súťaží SFZ. Teda, že tvrdý alkohol bude možné podávať len v priestoroch V.I.P., kde organizátor garantuje adekvátny level správania sa návštevníkov. Všade inde predaj nápojov s obsahom len do 4,1% alkoholu.

A ešte dôležitejšie!! Títo ľudia znalí problematiky nie prosia, ale žiadajú i legislatívne potvrdiť výrazne vyššie finančné sankcie pre futbalových chuligánov. Také, aby sa výtržníci nemohli s pomocou kamarátov, ktorí sa im „vyzbierajú do klobúka“ na 100-200 eurovú pokutu, vyrovnať s finančnou sankciou. „Dvetisíc, tritisíc pocítia veľmi tvrdo a ak takúto pokutu dostanú dvaja-traja z jednej komunity, ani celá nebude vedieť ľahko pokryť takúto čiastku,“ zhodli sa bezpečnostní manažéri a hlavní usporiadatelia. „Takéto razantné riešenia však musia byť prerokované najmä na odbornej platforme, pričom politická súčinnosť je potrebná a z hľadiska zákona aj nutná, ale kľúčové je vychádzať z návrhov odborných kruhov,“ zdôraznil France.

Dobré to bolo, prospešné. Len teraz treba posunúť rozumné výstupy z diskusie do reálneho života.

Značky