SFZ – Obnovená spolupráca SFZ a Ipčka v rámci projektu „Bezpečný futbal pre deti“

Sobota, 2.3.2024 08:28 | Posledná aktualizácia 2.3.2024 08:39
Nálepka Bezpečný futbal.jpg

BRATISLAVA (SFZ) – Slovenský futbalový zväz a občianske združenie Ipčko obnovilo spoluprácu z roku 2022. Súčasťou projektu, ktorý je zameraný na ochranu detí a mladých ľudí pred násilím, je komunikácia dôležitých informácií mladým hráčom a hráčkam v núdzi prostredníctvom nálepiek, ktoré budú distribuované do všetkých slovenských klubov. Umiestnené budú na dverách toaliet. 

Pred dvomi rokmi bola za účasti prezidenta SFZ Jána Kováčika a riaditeľa občianskeho združenia Ipčko Mareka Madra oficiálne deklarovaná spolupráca v oblasti ochrany mladých futbalistov a futbalistiek v rámci projektu s názvom „Bezpečný futbal pre deti“. Ipčko, internetová poradňa, ktorá poskytuje bezplatnú, anonymnú psychologickú a sociálnu pomoc, vytvorila chat a e-mailové konto špeciálne pre mladých ľudí, hráčov a hráčky z futbalového hnutia. Podieľala sa tiež na tvorbe príručiek pre futbalové kluby, rodičov a trénerov.

Spolupráca bola v ostatných dňoch obnovená v priestoroch IP-čka za generálneho sekretára SFZ Petra Palenčíka a Martina Ivanka, zástupcu zväzu v oblasti spoločenskej zodpovednosti SFZ. Témou bola iniciatíva v spojitosti s nálepkami, resp. ich distribúciou do všetkých slovenských klubov. „Radi by sme využili skúsenosti nášho partnera, IP-čku sa v minulosti osvedčila kampaň s nálepkami na toaletách v školách a my uvažujeme podobne. Práve tam sú deti samé so sebou, chceme urobiť všetko pre to, aby sa dostali k informáciám na koho a akým spôsobom sa anonymne obrátiť v prípade, že potrebujú pomoc a nájsť odpovede na riešenia svojich problémov,“ vysvetlil zámer IP-čka a SFZ Martin Ivanko.

Podľa jeho slov SFZ si uvedomuje svoju zodpovednosť pri výchove mladých ľudí, keďže viac ako 55.000 detí hráva organizovane futbal. „Ochrana detí je jednou z dôležitých tém do budúcnosti, aj to je dôvod prečo je jednou z piatich základných oblastí našej stratégie spoločenskej zodpovednosti. Našou ambíciou je zabezpečiť, aby sa ku každému mladému futbalistovi, či mladej futbalistke, dostala informácia, že v prípade núdze majú k dispozícii poradenstvo a riešenie problémov na profesionálnej úrovni s kvalifikovanými odborníkmi z radov Ipčka,“ dodal Martin Ivanko.

Ipčko komentuje obnovenie spolupráce na svojom facebookovom profile: „Pre deti a mladých ľudí, ktorí prežívajú náročné chvíle, potrebujú vypočutie, podporu a bezpečný priestor, v ktorom žiadna téma nie je tabu, je tu možnosť anonymnej a bezplatnej nonstop pomoci na našej linke pomoci IPčko.sk a prostredníctvom špeciálneho e-mailu futbal@ipcko.sk. Rodičia, tréneri a všetci, ktorým učaroval zelený trávnik, majú možnosť obrátiť sa na našich odborníkov aj prostredníctvom Krízovej linky pomoci 0800 500 333. IPčko a SFZ už dva roky spoločne dávajú červenú kartu násiliu vo futbale.“

IPčko sa dlhodobo venuje pomoci mladým ľuďom nachádzajúcich sa v krízových životných situáciách. Mladým ľudom pomáhajú nonstop bezplatne a anonymne prostredníctvom chatu, e-mailu, videa aj telefónu, kde sa im osobne venujú odborníci s túžbou pomáhať. Práve odborná pomoc skúsených psychológov môže byť častokrát kľúčová pri riešení problémov mladých ľudí. Možnosť sa anonymne zdôveriť so svojím problémom môže využiť úplne každý.

Krízová linka pomoci: 0800 500 333
Mail: futbal@ipcko.sk
Web: IPčko.sk 

SFZ

Značky