SFZ – Tím 50 má brankársku posilu: živió, Miro Seman!

Sobota, 14.1.2023 14:30 | Posledná aktualizácia 16.1.2023 12:37
Dnešný jubilant Miroslav Seman (vľavo) vytváral vždy silnú väzbu s kolegami, ako brankár aj ako tréner, vpravo Miroslav König, spoluhráč i partner.
Dnešný jubilant Miroslav Seman (vľavo) vytváral vždy silnú väzbu s kolegami, ako brankár aj ako tréner, vpravo Miroslav König, spoluhráč i partner.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Nositeľ veľkého futbalového mena, jedna zo silných kapitol našej brankárskej školy, špičkový futbalista a veľmi dobrý tréner Miroslav Seman stretol dnes Abraháma, od 14. januára je čerstvý päťdesiatnik.

Michalovský rodák desať rokov hájil farby dvoch najväčší východoslovenských bášt, do I. ligy – ešte federálnej – vstúpil v drese Prešova, arómu európskeho pohára ovoňal ako brankár 1. FC Košice. Potom sa vydal za hranice, ochutnal legionársky chlebík v Česku a na Cypre, po návrate domov si pripísal ešte dve sezóny v žilinských žlto-zelených farbách. Čo možno nečakal ani on, práve pod Dubňom sa napokon usadil a ustálil si život po hráčskej kariére. V sumáre mu to vydalo 241 odchytaných zápasov v štyroch najvyšších súťažiach, bonusom boli dva štarty v reprezentačnom drese Slovenska. Členom národného tímu bol tri roky, spolu s Vencelom, Molnárom, Königom a Hýllom tvorili silnú partiu brankárov, z ktorých si reprezentačný tréner mohol bez obáv vždy vybrať.

Následne pokračoval po futbalovej ceste, plynule prešiel do pozície trénera brankárov, popritom sa realizoval v podnikateľskom priestore a do precízne nastaveného denného programu vložil aj povinnosti s tým súvisiace. Vždy a všade napĺňal slová, ktoré o ňom písali a hovorili futbaloví novinári doma aj v zahraničí: komplexne vybavený brankár vysokej kvality s prednosťou pri súbojoch jeden na jedného a excelentný na bránkovej čiare. Ako tréner sa zapísal výrokom, že „teší ma, keď moji zverenci prekonávajú moje úspechy,“ ktorým potvrdil nielen úroveň svojej profesionálnej práce, ale aj ľudský prístup a nadhľad pri rešpektovaní okolia. Preto sa o ňom v každom prostredí, v ktorom sa pohyboval a pohybuje, bez zbytočných veľkých slov o ňom vie, že je to profesionál a človek. Krédo, ktoré presadzoval počas svojej aktívnej kariéry a vštepoval svojim zverencom počas trénerskej éry, nepotrebuje komentár: „Výborný brankár musí mať talent, ale aby bol osobnosťou, musí byť mentálne veľmi silný." Keďže sa podľa neho riadil počas celej futbalovej dráhy, osem rokov mal pod palcom aj brankárov v reprezentácii v ére trénerov Kozáka, Hapala i Tarkoviča.

Od soboty 14. januára je Miroslav Seman v kategórii 50+, čo ale neznamená, že spomalil. Lenže tak ako vždy, aj teraz slávi i životné jubileum potichu, bez žiary reflektorov a bez patetických slov. 

Preto s prianím všetkého dobrého ešte veľa rokov aj cez webovú stránku podávajú pravicu v pevnom stisku všetci kamaráti a priatelia zo SFZ. Živió, Miro!

šur

Značky