SFZ/BEZPEČNOSTNÝ MANAŽÉR – Desať rokov spoločného posúvania bezpečnosti a komfortu na našich štadiónoch

Piatok, 8.12.2023 09:30 | Posledná aktualizácia 12.12.2023 06:56
Účastníci jesenného seminára „bezpečákov“ vo Vyhniach, vidieť je aj „jubilejnú tortu 10.“
Účastníci jesenného seminára „bezpečákov“ vo Vyhniach, vidieť je aj „jubilejnú tortu 10.“
autor: PETER ŠURIN, zdroj: SFZ

VYHNE (SFZ) – Desať rokov spoločnej práce majú za sebou bezpečnostní manažéri a hlavní usporiadatelia klubov I. a II. ligy. Keď SFZ obsadil post bezpečnostného manažéra Petrom Francem, bola spolupráca medzi účastníkmi najvyšších súťaží v tejto oblasti často náhodná, s veľmi malou dôverou a s minimálnym vzájomným osobným poznaním. Teraz je to inak: ľudia, na pleciach ktorých leží organizácia zápasov a bezpečnosť i komfort návštevníkov futbalových duelov, posunuli výmenu informáciu, spoluprácu a vzájomnú pomoc na vysokú úroveň. Aj o tom bol tohtoročný jesenný seminár (aj keď v zimnom termíne ) v zasnežených Vyhniach.

MANAŽMENT DAVU. Je podstata ich práce. Hlavné slovo mal zväzový France, debatovali, pýtali sa, ponúkali riešenia a prichádzali s nápadmi mnohí z klubov. „Aj v tomto roku mám za sebou v pozícii bezpečnostného manažéra UEFA niekoľko naozaj ťažkých zápasov – v Liverpoole, na Reale v Madride, v Marseille či v Eindhovene. Dovolím si povedať, že táto naša slovenská partia kvalitou rastie, posúvame sa k európskym vyšším štandardom,“ pochválil ľudí z auditória. Dôkaz? „Naše kluby, účastníci európskych pohárov, už neplatia toľko a tak často do kasy UEFA za organizáciu zápasov.“ Bol pri domácich stretnutiach Slovana i Trnavy, bol v Košiciach, keď tam malo svoj domovský stánok ukrajinské Dnipro 1 na európskom fóre.

65 BODOV ZO 100. K manažovaniu davu patrí aj zvyšovanie komfortu a bezpečnosti na futbalových štadiónoch. „To nie je vrtoch niekoho či slovný obrat, to je fakt,“ povedal ďalej France. Doložil to grafom, ktorý dokumentoval, čo podmieňuje prítomnosť ľudí na tribúnach. Najviac, až 65 bodov zo 100 možných dosiahla bezpečnosť počas zápasu! „Až potom nasledovali výška vstupného, dostupnosť a kvalita bufetov, atmosféra, čistota na štadióna, toalety...“

Takže sa znova a zas otvorila téma pyrotechniky na štadiónoch. „Zaznamenali sme aj v Trnave vystrelené rakety. Absolútne neprípustné!“ France trvá na svojom už nejaký čas, napriek argumentom, že pyro vytvára atmosféru. „Za mňa platí, že je to pekné na Nový rok, ale nie na štadióne,“ hodil udičku nielen zástupcom Spartaka a plénum sa chytilo.

Došlo k spoločnému úzu, že riešením je spolupráca – organizátora, usporiadateľov, rozhodcov, delegáta. „Možnosť odchodu hráčov do kabín je hraničná, ale ak to inak nejde, treba ju využiť.“ Stačí pripomenúť ominózny októbrový duel Trnavy a Slovana, rozhovoril sa delegát Miroslav Schneider. „Hranica netolerovania bola prekročená, na tribúne horelo, museli sme stiahnuť futbalistov do šatní. Všetko sa dialo na veľmi tenkom ľade, riziko možnej tragédie bolo blízko. Zvládli sme to vďaka profesionalite organizátora a dokonalej spolupráci zainteresovaných zložiek.“ Aj tak ostal tento moment ako výstražne zdvihnutý prst pre celú Niké ligu.
Peter France uzavrel túto tému názorom, že usporiadatelia musia byť pripravení. „Ale mať nielen plán A, ale vedieť ako konať aj v situácii, keď treba použiť plán B, treba ho vždy mať, vždy!“

LEN „ČISTÝ“ FANÚŠIK NA ŠTADIÓN. Ďalšou vždy živou témou sú bezpečnostné kontroly pri vstupe. Už aj v zákone je napísané, že návštevník nesmie mať pri kontrole tvár zahalenú kuklou, prezentované videá ukazovali, že pri zápasoch u nás sa to nie všade (a nie vždy) dodržiava. 

TÉMA NÁPISY NA TRANSPARENTOCH. Rovnako citlivé, miestami bolestivé. Podpredseda disciplinárnej komisie Peter Reisz použil príklad. „Na zápase v Dunajskej Strede bol transparent a bolo na ňom uvedené aj slovo felvidék. Nie každý mu rozumie a nie každého sa dotkne rovnako, pre jedného je to urážka, pre druhého skonštatovanie. Na tento istý transparent, vyvesený vo dvoch ligových zápasoch, sa naša disciplinárna komisia pozerá inak, zopakujem, že citlivo ho vníma. Pokiaľ na štadióne neboli fanúšikovia hosťujúceho tímu, nepovažovali sme to za prekročenie predpisov, v zápase so Slovanom či Trnavou to však už bolo inak, dotýkalo sa to cítenia hosťujúcich priaznivcov, prítomných v príslušnom sektore. A tak aj disciplinárka reagovala.“ Páči sa takýto prístup? Nepáči? Aj o tom bola dlhá debata. 

Nie ako odpoveď na túto otázku, ale ako jeden zo spôsobov lepšieho fungovania výjazdov fanúšikov na ihriská súperov, je vlastná usporiadateľská služba hosťujúceho tímu. „Osvedčila sa nám, osvedčila sa v zahraničí, osvedčila sa na veľkých podujatiach pod egidou UEFA,“ pripomínal France.

BYŤ PRIPRAVENÝ. Nejde o návrat k pionierom, ale o zachytenie reality. Lebo ako hovoril bezpečnostný manažér bratislavského Slovana Robert Tománek, zo sektoru detí im vyskočil jedinec počas európskeho pohárového zápasu a utekal za rozhodcom. Konflikt a následná tvrdá sankcia viseli na vlásku. „K fyzickému kontaktu našťastie nedošlo, ale pokutu klub dostal. Utvrdilo nás to však v tom, že nesmieme pri príprave zápasu na nič zabudnúť a že musíme byť v strehu. Pred, počas aj po zápase.”

LAKOMÉMU CHUTILO. Známy a populárny záchranár Peter Lakomý podchytil plénum svojím zábavným podaním prednášky. Aj o vážnych veciach hovoril s vtipom a nechal reagovať publikum. Najväčšia diskusia sa strhla vo chvíli, keď opísal situáciu a na jej záver položil otázku. Konkrétne: v jednej chvíli dostanú zdravotné zložky na štadióne – sanitka, záchranári, lekári tímov – hlášku, že odpadol divák na tribúne aj hráč na ihrisku. Otázka: kto má prioritu, koho zachraňovať ako prvého? Odpoveď je takáto:

Neexistuje prednosť, prioritou je záchrana ľudského života.

TORTA 10. Potom došlo na možno tradičnú, ale v tejto partii premiérovú a výnimočnú udalosť – tortu s číslom 10. Ako pripomienka dlhodročnej spolupráce a vzájomného poznania, ktoré už prerástlo do kamarátstva a miestami až priateľstva. Aj preto torta chutila!

Peter Šurin

Značky