V akcii vykladač pravidiel európskeho formátu Ján Fašung st., počúvali všetci, vrátane televíznych expertov.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ
BRATISLAVA (SFZ) - Dobrá debata o rozhodcoch. A rozhodnutiach. S rozhodcami, s výkladom pravidiel a vysvetlením, prečo. O správnych aj mylných verdiktoch. To všetko vecne – aj keď občas predsa len so zvýšeným hlasom – s doloženými videami. O tom bolo stretnutie komisie rozhodcov SFZ pod vedením Mariána Ružbarského so zástupcami médií a televíznymi expertami na zväzovej pôde.
JÁN FAŠUNG, MAJSTROVSKÝ VYKLADAČ PRAVIDIEL. Rozhodcovské prostredie ho eviduje už roky: bývalý dlhoročný rozhodca, ktorý roky prežil najmä na čiare so zástavkou v ruke, Ján Fašung st. patrí na európsky level pri vysvetlení futbalových pravidiel. „Ešte v mojej ére to bolo pomerne jednoduché, teraz je všetko modernejšie, no aj rýchlejšie a často komplikovanejšie,“ zhodnotil obdobie, počas ktorého sa z neho stal fundovaný expert na pravidlá.
S patričným hlasovým doplnením ukazoval a vysvetľoval auditóriu, ktorý zákrok či verdikt bol posúdený správne a pri ktorom sa rozhodca pomýlil. Hoci sám povedal, že „nechce školiť prítomných,“ jeho prezentácia vzdelávala. Aby každý vedel správne a adekvátne použiť pojmy ako „zakázaná hra“ a „surová hra“ či „zakázaná hra rukou“ aj „hráč mimo hry.“ A k tomu základná jednovetová poučka pre rozhodcov, komentátorov i fanúšikov: „Celý zákrok musí byť zahraný fér!“ Prítomní rozumeli, občas k výkladu pridali vlastný postreh, za zmienku stojí komentár Ladislava Molnára k jednému žltokartovému nesprávnemu verdiktu: „Tak za toto by bola červená aj v Škótsku...“
RUŽBARSKÉHO ŠÉFOVSKÝ POHĽAD. Dôležitá bola aj druhá prezentácia, v podaní predsedu komisie rozhodcov SFZ. V nej nešlo o inštruktáž, ale konkrétne (najmä chybné) rozhodnutia arbitrov v zápasov našej Fortuna ligy. „Chceme byť transparentní, zrejmí, uveriteľní. To znamená, že sa priznáme aj k omylom, vyvodíme z nich dôsledky. Slovenskí rozhodcovia bojujú o svoj kredit, o svoju vážnosť, náš futbal bez dôvery k rozhodcom nemôže získať vážnosť,“ dvoma vetami vlastne aj zdôvodnil zmysel stretnutia.
V zmysle tohto motta sa zapojil do debaty s plénom. Najmä televízni experti, Ladislavovia Molnár a Borbély, šli až „na kosť“ v oponovaní rozhodnutia, ktoré im ani po vysvetlení nevoňalo. „Tak ešte raz poprosím o výklad pravidla,“ obrátil sa na kolegu Fašunga. A ak bolo treba zas a znova.
Jednou z vážnych tém bol VAR. Kedy? Ako? A dôležitý aspekt: neskĺznuť do falošnej kolegiality! „VAR je tu na prospech futbalu, nie pre kolegialitu medzi rozhodcami,“ opakoval dôležitú vetu Ružbarský. „Aj preto viac mrzia chyby v zápasoch, na ktorých VAR bol. Pretože mohol či mal napraviť chyby kolegov na ihrisku.“ V princípe však možno hovoriť, že po zavedení VAR pomohol futbalu, aj na Slovensku. „Rozhodovanie je spravodlivejšie,“ zhodli sa účastníci diskusie, hoci prijímanie modernej technológie nie je stále vo verejnosti úplne jednoznačné.
VÝROKY HODNÉ ZANZNAMENANIA. Za takmer 150 minút sa toho povedalo naozaj veľa. Vyberáme najzaujímavejšie:
„Ja som predsa tolerantný človek, veď ma poznáte.” (Ladislav Molnár)
„Čo s mobbingom?“ (otázka od novinára) „Predchádzať mu. Rozhodca musí konať rázne a rýchlo, nenechať hráčov, aby ho obkolesili.“ (Marián Ružbarský)
„Pomohli by dvaja hlavní rozhodcovia?“ (nápad z pléna). „Niekedy je aj jeden moc...“ (Ladislav Molnár)
„Aj rozhodcom by prospelo, ak by dokázali správne odlíšiť trénera od hráčov.“ (Ladislav Borbély)
„Nechajte trénerov robiť ich robotu!“ (vyzýva Ladislav Molnár)
„Futbal bez emócií nechutí nikomu, ani rozhodcom. Lenže rozhodcovia sú o emócie ukrátení.“ (Ladislav Molnár)
„Máme špičkových rozhodcov aj na európsku scénu.“ (Ján Fašung st.)
„Moderná technológia urobila aj náš futbal spravodlivejší.” (Marián Ružbarský)
„Sme otvorení debate pri rešpektovaní všetkých pravidiel s každým a o všetkom. Kľúčové je, aby to smerovalo k prospechu futbalu.“ (Marián Ružbarský)