SFZ/ROZHODCOVIA – Dobre pripravení, správne nastavení

Štvrtok, 25.1.2024 12:35 | Posledná aktualizácia 26.1.2024 07:17
Účastníci zimného seminára 2024 v Adeje, v dolnom rade v bielych tričkách vedenie seminára, za nimi vo dvoch radoch slovenskí rozhodcovia.
Účastníci zimného seminára 2024 v Adeje, v dolnom rade v bielych tričkách vedenie seminára, za nimi vo dvoch radoch slovenskí rozhodcovia.
autor: AR SFZ/BRAŇO CINGEĽ, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Majú to za sebou. Slovenskí rozhodcovia z top skupiny absolvovali zimný doškoľovací seminár, organizovaný v rámci tréningového kempu. Miestom konania bol ako vlani ostrov Tenerife, obec Adeje, osvedčený hotel a obsahom sústredenia už zabehnutý program: prednášky a tréningy, ústne pohovory, videotest aj písomný test. Organizátorom podujatia bol SFZ cez svoju komisiu rozhodcov v spolupráci s Asociáciou rozhodcov SFZ. Tento rok bez Ivana Kružliaka, našej špičky, ktorý v rovnakom čase absolvoval rozhodcovský kemp FIFA v Seville.

„Tohto roku bolo menej slnka, ale opäť príjemná teplota, aj o polnoci bolo okolo 20 stupňov. Akurátne na tréningy aj regeneráciu. Tí smelí sa ponorili aj do mora, hovorili, že po makačkách na ihrisku im to dobre padlo,“ opísal podmienky Miroslav Richtárik, člen komisie rozhodcov SFZ.

Taká normálna rozhodcovská robota v medzisezónnom období. Debaty na témy, ktoré futbal prináša v každom zápase: pokutové kopy, postavenie mimo hry, manažovanie stretnutia, napádanie a surová hra, komunikácia s VAR, prakticky každý deň mal vo vyhradenom čase slovo náš špičkový pravidlový špecialista Ján Fašung, svoje si povedali aj hlava VAR u nás Vladimír Medveď či šéf rozhodcovského stavu Marián Ružbarský. Ticho nebolo ani po jednej prednáške, diskutovalo sa, debatovalo – lebo bolo o čom, bolo s kým a mal kto. Dobre, to je len dobre, kde inde, ak nie na tomto fóre si povedať, čo nevyšlo a s čím sa pochváliť (hoci, poznámka autora, stále a zas za zavretými dverami, futbalová verejnosť si žiada a potrebuje väčšiu transparentnosť, aby  rozhodcovský zbor nemal nálepku uzavretej komunity...).

Samozrejme, vyhodnocovala sa aj jesenná časť. Adresne, menovite, to dobré aj to nedobré, chyby patria k futbalu ako u hráčov a trénerov, tak i u rozhodcov. Stávajú sa, dôležité je, aby sa neopakovali a aby neboli príčinou úvah o úmyselnej zaujatosti. Aj o tom sa veľa hovorilo medzi rozhodcami počas seminára/kempu v rámci oficiálnych diskusií i v osobných polemikách. Presne tak, ako to má byť vo vyspelej komunite.

Zoficiálnili sa znova mená na listine FIFA. Medzi hlavnými žiadna zmena, pätica z roku 2023 pokračuje ďalších dvanásť mesiacov. Medzi asistentami jedna výmena, namiesto Erika Weissa dostáva príležitosť Dušan Štofik.

Fanúšikovský bonus pre našich arbitrov? Divácka účasť na pohárovom osemfinále Copa del Rey Tenerife – Mallorca, dve hodiny španielskeho futbalu s Dominikom Greifom v bráne hostí, ktorý vychytal víťazstvo 1:0. „V príjemnom prostredí pohoda na tribúne,“ okomentoval Richtárik sprestrenie pracovného programu.

„Som veľmi rád, že sa nám aj tento rok podarilo realizovať seminár a kemp naraz vo vhodných podmienkach. Dobrá fyzická pripravenosť spolu so znalosťou pravidiel futbalu sú základnými predpokladmi pre úspešné pôsobenie rozhodcov v zápasoch. Až na pár výnimiek som s výsledkami testov spokojný,“ zhrnul pobyt predseda komisie rozhodcov Marián Ružbarský.

Po týždňovom seminári v zahraničí sú už rozhodcovia doma a pokračujú v príprave individuálne, semináre čakajú ešte ďalšie skupiny, vrátane rozhodkýň.

ÚČASTNÍCI SEMINÁRA

ROZHODCOVIA
BFZ: Malárik, Smolák, Ruc, Choreň
ZsFZ: Dohál, Kišš, Královič, Valent
SsFZ: Gemzický, Marhefka, Očenáš
VsFZ: Dzivjak, Glova, Micheľ, Ziemba, Benedi

ASISTENTI ROZHODCOV
BFZ: Bednár, Pozor, Roszbeck, T. Straka, Štofik.
ZsFZ: Halíček, Hancko, Košecký, Štrbo, Vitko, Zemko, Juhos
SsFZ: Čajka, Hrmo, Jekkel, Jánošík, Kuba, Poláček, Vorel, Železňák
VsFZ: D. Bobko, Ferenc, Kmec, Pacák, Vass 

VEDENIE
komisia rozhodcov SFZ: Marián Ružbarský, Igor Krško, Miroslav Richtárik, Miroslav Jaška + Jaroslav Zábranský (tajomník) ,
Asociácia rozhodcov SFZ: Ján Tomčík, Július Straka
lektori: Ján Fašung, Vladimír Medveď
kondičný tréner: Michal Perašin

Peter Šurin

Značky