logo
Reprezentácia

SR A – Tréner Hapal o výkonnostných košoch pred kvalifikáciou ME 2020 a o odchode Vladimíra Weissa z lavičky

Streda, 21.11.2018 10:40 | Posledná aktualizácia 5.12.2018 10:36

BRATISLAVA (SFZ/brs, mr) – Už 2. decembra sa slovenskí futbaloví reprezentanti dozvedia, s kým si zmerajú sily v kvalifikácii o ME 2020. Sokolov budú počas žrebu v Dubline ťahať z tretieho výkonostného koša.

Najväčší rozdiel vo výkonnostných košoch medzi žrebom kvalifikácie pred MS 2018 a ME 2020 je v tom, že pred bojmi o šampionát v Rusku bolo v 1. až 5. koši po deväť reprezentácií a v 6. sa nachádzalo sedem tímov. Počas decembrového žrebu bude v prvých piatich košoch po 10 výberov a v poslednom šiestom sa bude nachádzať len päť tímov.

Slováci padli v porovnaní s kvalifikáciou pred záverečným turnajom v Rusku z druhého do tretieho koša. V ňom nám budú robiť spoločnosť Turecko, Írsko, Severné Írsko, Škótsko, Nórsko, Srbsko, Fínsko, Bulharsko a Izrael. „Sme sklamaní, že po prehre v Česku sa nám nepodarilo obhájiť druhý kôš. Berieme to však ako realitu. Uvidíme, koho nám prisúdi žreb, ale jednoznačný cieľ je dostať sa na majstrovstvá Európy,“ vyhlásil kouč Pavel Hapal.

Okrem slovenského výberu spadli o jeden kôš nižšie Nemecko, Wales, Maďarsko, Grécko, Albánsko, Luxembursko, Faerské ostrovy a Lotyšsko. Najväčší zosun zaznamenalo Rumunsko, ktoré zostúpilo z 1. až do 4. koša. „Nemecko je vo výkonostnom a hernom kŕči už od majstrovstiev sveta v Rusku. Je to však obrovská futbalová krajina s veľkým množstvom skvelých hráčov. Podľa mňa je to len ich krátky výpadok. To však znamená, že skupina, do ktorej príde Nemecko z druhého koša, bude veľmi náročná,“ vravel Hapal.

Šestnásť reprezentačných výberov si vybojovalo postup do vyššieho koša. Do prvého sa presunuli Švajčiarsko, Francúzsko, Taliansko a Poľsko. Posledný menovaný tím sa posunul medzi najlepších z tretieho koša. Rovnako o dve výkonnostné skupiny sa posunuli Fínsko a Gruzínsko. „Ľahký zápas už nie je. Keď sa pozrieme na druhý a tretí kôš, v nich sú tímy takmer na rovnakej úrovni. Ale my máme cieľ dostať sa na šampionát,“ zakončil reprezentačný tréner.

Rozdelenie košov pred žrebom kvalifikácie o ME 2020

1. koš: Švajčiarsko, Portugalsko, Holandsko, Anglicko, Belgicko, France, Španielsko, Taliansko, Chorvátsko, Poľsko

2. kôš: Nemecko, Island, Bosna a Hercegovina, Ukrajina, Dánsko, Švédsko, Rusko, Rakúsko, Wales, Česká republika

3. kôš: Slovensko, Turecko, Írsko, Severné Írsko, Škótsko, Nórsko, Srbsko, Fínsko, Bulharsko, Izrael

4. kôš: Maďarsko, Rumunsko, Grécko, Albánsko, Čierna Hora, Cyprus, Estónsko, Slovinsko, Litva, Gruzínsko

5. kôš: Macedónsko, Kosovo, Bielorusko, Luxembursko, Arménsko, Azerbajdžan, Kazachstan, Moldavsko, Gibraltar, Faérske ostrovy

6. kôš: Lotyšsko, Lichtenštajnsko, Andorra, Malta, San Maríno

Posuny tímov vo výkonnostných košoch

Smerom vyššie

Švajčiarsko (z 2. koša do 1.), Francúzsko (z 2. koša do 1.), Taliansko (z 2. koša do 1.), Poľsko (z 3. koša do 1.), Ukrajina (z 3. koša do 2.), Švédsko (z 3. koša do 2.), Turecko (zo 4. koša do 3.), Írsko (zo 4. koša do 3.), Nórsko (zo 4. koša do 3.), Bulharsko (zo 4. koša do 3.), Izrael (zo 4. koša do 3.), Fínsko (z 5. koša do 3.), Cyprus (z 5. koša do 4.), Litva (z 5. koša do 4.), Gruzínsko (zo 6. koša do 4.), Kazachstan (zo 6. koša do 5.)

Smerom dole

Nemecko (z 1. koša do 2.), Wales (z 1. koša do 2.), Slovensko (z 2. koša do 3.), Maďarsko (z 3. koša do 4.), Grécko (z 3. koša do 4.), Albánsko (z 3. koša do 4.), Rumunsko (z 1. koša do 4.), Luxembursko (zo 4. koša do 5.), Faerské ostrovy (zo 4. koša do 5.), Lotyšsko (z 5. koša do 6.)

Stanovisko trénera Pavla Hapala ohľadom odchodu Vladimíra Weissa z lavičky počas zápasu proti Česku

Vladimír Weiss odišiel počas pondelkového zápasu Ligy Národov proti Česku v Prahe (0:1) pred koncom z lavičky do útrob štadióna. Neoficiálne sa mal následe vyjadriť, že v slovenskom drese pod trénerom Hapalom končí. „Už na tlačovej konferencii som povedal, že počas zápasu som si vôbec nevšimol, že Vlado opustil lavičku, koučoval som mužstvo. Dozvedel som sa to, keď som prišiel do šatne. Tam mi podal ruku a odišiel. Chápem frustráciu z toho, že nedostal šancu. Voči mužstvu, nám trénerom i realizačnému tímu neprejavil rešpekt, a to určite nie je v poriadku. Ďalších päť, šesť hráčov mohlo urobiť to, čo on, ale neurobili tak, pretože si uvedomovali, že to nie je namieste. Ak sa niekde vyjadril, že v reprezentácii končí, predo mnou tak neurobil, nemám od neho žiadne oficiálne stanovisko a pokiaľ ho mať nebudem, nemám sa k čomu vyjadriť. Loptička je teda na jeho strane, on musí vysvetliť, čo sa stalo. Rozhodne nechcem urobiť unáhlené závery,“ uviedol pre futbalsfz.sk k téme reprezentanta Vladimíra Weissa, tréner Pavel Hapal.

Branislav Sarňák, Monika Jurigová

Značky