logo
Reprezentácia

SR WA – Trénera Kopúňa výkon v Švajčiarsku i celý zraz potešil: Poklonu nám zložil aj známy kouč

Sobota, 13.4.2019 06:40 | Posledná aktualizácia 13.4.2019 08:22

autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Skvelý výkon, množstvo šancí, veľké srdce, chýbal iba gól. Tak sa dá opísať prípravný zápas slovenskej ženskej reprezentácie vo Švajčiarsku (0:1). Pre tím trénera Petra Kopúňa to bol špecifický zraz, kde chcel kouč vyskúšať nový model prípravy a s odstupom pár dní sme šéfa našej lavičky vyspovedali. 

Nový koncept - týždňový zraz, iba s jedným zápasom čaká na ženské áčko na jeseň v kvalifikácii až dvakrát. Splnil teraz očakávania? „Určite áno. Všetko išlo, ako som si predstavoval. Intenzita i objem tréningov smeroval k tomu, že je to týždeň ako v klube a vy reálne musíte hráčky pripraviť na zápas. Vedeli sme, že Švajčiarky hrajú vo vysokom tempe a na to sme sa pripravovali.  Aj my by sme chceli tak hrať. Preto som spolu s realizačným tímom tak nastavil tréningy, aby sme videli, či v tom zápase budeme zaostávať kondične,“začal hodnotenie Peter Kopúň.

„Naším sprievodcom za organizátorov vo Švajčiarsku bol známy tréner Hans Peter Zaugg, bývalý kouč Lichtenštajnska, Grasshoppersu Zürich a mnohých iných tímov. Požiadal ma, či po zápase môže prehovoriť k dievčatám.  Hovorím si, kedy sa o vás stará takýto tréner, ktorý už má niečo za sebou. Povedal to asi takto, že nás videl na tréningu pred zápasom a že bol veľmi zvedavý, či to tempo z tréningu sme schopní udržať v zápase. Potom nasledovali slová, že bol očarený. Našou hrou, spôsobom hry, naším výkonom. Keďže je Švajčiar bol sklamaný z toho, že Švajčiarky hrali proti nám takto. Pridal, že máme vynikajúce hráčky a že z celého zápasu bol milo prekvapený,“povedal nám s hrdosťou v hlase slovenský kormidelník.

Pochvala od renomovaného trénera musela naozaj potešiť. „Hovorím si, asi sme niečo urobili dobre, keď už v tréningu videl, že tempo má kvalitu. Rovnako v zápase sme hrali do konca a snažili sa vyrovnať,“doplnil Kopúň.

„Dáta, ktoré máme, ukázali, že každý tréning nám pomáhal v tom, aby sme dokázali hrať vo vyššom tempe. Pre nás sú tieto zápasy výzvou a jednou z najkľúčovejších bolo strelenie gólu. Od turnaja na Cypre (február 2019) sme zvýšili početnosť streľby, percento času na súperovej polovici, dostávanie sa do pokutového územia. Dokonca z dát vyplýva, že sme Švajčiarky prestrieľali a mali sme dokonca 50-percentnú úspešnosť streľby, čo sme doteraz nemávali. Stále však vidíte, že je to ešte málo. Že to nevieme dotiahnuť do úspešnejšieho konca,“pridal pohľad do štatistík.


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Kopúň je pri tíme v úlohe hlavného trénera od októbra minulého roka. Bol preňho zápas vo Winterthure odrazom práce a cieľov, ktoré si nastavil? „Áno. Vedel som, že hráčky ovládajú už vzorce, ktoré chceme riešiť. Fakt sme išli do výzvy, že zakončenie musíme zefektívniť. Čo sa na jednej strane podarilo, bol som milo prekvapený, že sme proti Švajčiarkam dokázali veľakrát zakončiť.  No uvidíme, aké to bude v kvalifikácii, keď bude väčší tlak i náročnosť zápasov,“ vysvetlil Kopúň.

Pred štartom spomínanej kvalifikácie na ME čaká jeho družstvo posledný prípravný zraz v júni – s dvojzápasom (doma Poľsko, vonku Rakúsko). Ako udržať tento dobre nastavený trend do posledného mesiaca sezóny? „Bude síce iný tým, že zápasy budú dva, tréningy štyri, ale už aj vďaka tomuto týždňu vieme, čo musíme aplikovať, aby sme si pomohli. Dievčatá sa už na konci tohto zrazu pýtali, že budú skoro končiť sezóny, čo teda robiť, aby si udržali adekvátnu výkonnosť. Dohodli sme sa na nejakých veciach,“prezradil tréner. 

Už dávnejšie naznačil, že o miesto v národnom tíme musia dievčatá zabojovať. Po výbornom výkone vo Švajčiarsku sa natíska otázka, či ho už niektoré hráčky presvedčili o tom, že miestenku do kvalifikácie budú mať istú... „Nepovedal by som, že bojujme o pozície, ale skôr hovorím, že pre mňa je dôležité, čo sa deje v zápase. Že ktorákoľvek prišla do hry, naskočila a pomohla. Keď si zoberieme, že Klaudia Fabová musela nastúpiť za zranenú Veroniku Slukovú už 20. minúte, všetko bolo v poriadku. Fungovalo to ďalej, akoby sme začali zápas s Klaudiou. Takto to platilo aj ďalej, keď prišla Maťa Šurnovská, Lucia Ondrušová. Nie je dôležité, či začnem, ale či ja tomu tímu pomôžem, keď vstúpim na ihrisko. Toto je pre mňa oveľa dôležitejšie,“uzavrel tréner slovenskej reprezentácie žien Peter Kopúň.

Značky