Stredoslováci víťazmi Memoriálu G. Princa, VAR prvýkrát na Slovensku vstúpil do zápasu | Slovenský futbalový zväz
logo
MLÁDEŽ A ROZVOJ

Stredoslováci víťazmi Memoriálu G. Princa, VAR prvýkrát na Slovensku vstúpil do zápasu

KOŠICE (SFZ) – V dňoch 17. – 19. augusta sa Košiciach a  v Košickej Novej Vsi uskutočnil tradičný mládežnícky turnaj regionálnych výberov U15 s názvom Memoriál Gejzu Princa. Turnaj je súčasťou Projektu podpory talentov (PPT), prvenstvo si vybjovali Stredoslováci. Zaujímavosťou je prvý aktívny vstup systému VAR do zápasového diania a prvá odvolaná penalta.

MEMORIÁL GEJZU PRINCA

VÝSLEDKY:

PONDELOK 17.8.2020

VsFZ – ZsFZ 1:0   (3:4 p.k.)
SsFZ – BFZ 3:0   (4:3 p.k.)

UTOROK 18.8.2020

SsFZ – ZsFZ 4:1   (3:4 p.k.)
BFZ – VsFZ 2:1   (4:5 p.k.)

STREDA 19.8.2020

ZsFZ – BFZ 2:1   (4:3 p.k.)
VsFZ – SsFZ 0:3   (10:11 p.k.)


INDIVIDUÁLNE OCENENIA:

Najlepší brankár: Lučaník Patrik (SsFZ)
Najlepší defenzívny hráč: Vasko Samuel (SsFZ)
Najlepší ofenzívny hráč: Šarudi Samuel (SsFZ)
Najlepší strelec: Šarudi Samuel (SsFZ) – 3 góly

KÁDER VÍŤAZNÉHO MUŽSTVA SsSF U15:

Brankári: Jakub Jokl, Patrik Lučaník
Hráči: Teo Staník, Dávid Fiflík, Marek Žáčok, Peter Majerčík, Samuel Vaško, Samuel Dikoš, Jakub Michlík, Marek Filo, Samuel Chlepko, Daniel Lopušek, Šimon Faško, Nikola Ádám, Peter Šinko, Alex Dovičák, Samuel Šarudi, Róbert Petruška, Samuel Bohunčák, Peter Martinec, Samuel Šlosar, Matej Bukovčan.

Tréner: Patrik Muller
Asistent trénera: Anton Nemčík


autor: Judita Čermáková, zdroj: kosice.korzar.sme.sk

SYSTÉM VAR

Memoriál Gejzu Princa sa zapíše do histórie slovenského futbalu tým, že prvýkrát zasiahol aktívne do diania na ihrisku systém VAR. "Reagovali sme na požiadavku VAR projektového manažéra SFZ Vladimíra Medveďa, z pohľadu organizácie turnaja sme vytvorili podmienky pre úspešné testovanie systému, ktorý sa postupne stáva neoddeliteľnou súčasťou futbalu. VAR vzbudil pozornosť, rodičia hráčov si fotografovali so záujmom rozhodcu pri monitore, bola to zaujímavá skúsenosť pre všetkých účastníkov turnaja,“ povedal koordinátor Programu podpory talentov a športovo-talentovanej mládeže SFZ Lukáš Benedik.

O podrobnejšie vyjadrenie v súvislosti s prvým uplatnením systému v zápase sme požiadali VAR projektového manažéra SFZ Vladimíra Medveďa. "Zadefinujme si najskôr, čo sa skrýva pod pojmom „rozhodca prvýkrát zasiahol do stretnutia“. Ak sa bavíme o tom, že rozhodca išiel prvýkrát k zariadeniu, v rámci tzv. referee review area, a prehodnocoval svoje pôvodné rozhodnutie, tak tvrdenie platí. Inak prvýkrát sme pracovali s VAR-systémom už 7. augusta v Senci od, v zápase 1. kola bratislavskej 3. ligy MŠK Senec – PŠC Pezinok."

V každom prípade platí, že prvýkrát rozhodca prišiel k monitoru a na základe VAR revidoval pôvodné rozhodnutie. „Áno, išlo o situáciu, kedy po preskúmaní video záznamu odvolal pôvodne nariadený pokutový kop,“ vysvetľuje Vladimír Medveď: „Počas troch hracích dní, v šiestich stretnutiach, bol VAR v akcii  päťkrát. Košický „test“ hodnotím pozitívne, je to zadosťučinenie za predošlú prácu, som rád, že VAR funguje tak ako by mal fungovať. Samozrejme, máme rezervy a priestor napredovať, ale zatiaľ VAR napĺňa naše predstavy a môžem vyjadriť spokojnosť.“

Zdá sa, že VAR má úspešne nakročené do slovenského futbalu. „Pre nás je dôležité, že sa môžeme v tejto chvíli naplno venovať online školeniam a online tréningom. Postupujeme v  školiacom procese a smerujeme k certifikácii FIFA, ktorý by nám umožnil použiť systém v zápasoch najvyššej domácej ligovej súťaže. V každom prípade, VAR naplnil v Košiciach naše očakávania,“ zhodnotil aktuálnu situáciu VAR projektový manažér SFZ Vladimír Medveď.

Pre úplnosť dodajme, že VAR bude v akcii aj dnes (piatok 21.10.), v zápase 3. kola bratislavskej 3. ligy MŠK Senec – FK Slovan Most pri Bratislave.

VAR projektový manažér SFZ Vladimír Medveď.

Značky