logo
Reprezentácia

U15 – Tréner Pekár po domácom turnaji: Mimoriadne cenná skúsenosť

Utorok, 14.5.2024 21:23 | Posledná aktualizácia 14.5.2024 21:23
240506_U15-SVK-HUN-
Juraj Pekár pred zápasom Slovensko 15 – Maďarsko 15 na Turnaji štyroch krajín v Senci (6.5.2024)
autor: Jakub Homoľa, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Najmladší chlapčenský reprezentačný výber do 15 rokov má za sebou domáci Turnaj 4 krajín. Z troch zápasov, ktoré tím trénera Juraja Pekára odohral na ihrisku Národného tréningového centra v Senci proti rovesníkom z Maďarska, Fínska a Poľska, uspeli slovenskí reprezentanti raz, v jednom zápase ťahali za kratší koniec a v jednom sa zrodil nerozhodný výsledok. Štyri získané body napokon vyniesli pätnástke konečné druhé miesto na turnaji. 

„Pre chalanov bol tento turnaj mimoriadne cennou skúsenosťou,“ rozhovoril sa po turnaji pre futablsfz.sk hlavný tréner Juraj Pekár. „Mali sme možnosť odohrať ťažké zápasy proti kvalitným súperom. Pre rozvoj hráčov je takáto skúsenosť neoceniteľná. Musím tiež vyzdvihnúť kvalitnú organizáciu turnaja. Druhé miesto teší, ale pre nás je tiež podstatný herný prejav mužstva a individuálne výkony hráčov. Jednotlivé zápasy si budeme ešte spätne analyzovať, aby sme aj naďalej napredovali.“

Výsledky pätnástky navodzujú dojem, že najlepšie výkony predviedli reprezentanti na začiatku turnaja. V prvom vystúpení pred týždňom v pondelok totiž zdolali Maďarsko 2:0, deň nato remizovali s Fínskom 0:0 a turnaj nakoniec uzavreli prehrou s Poľskom 1:5. „Do turnaja sme vstúpili dobre. S Maďarmi sme odohrali kvalitný zápas. Slušne sme hrali aj v druhom zápase proti Fínom, najmä v prvom polčase, v ktorom sme mohli viackrát skórovať. Škoda toho, pretože ten zápas by sa potom mohol vyvíjať inak. Takto z toho bola nakoniec len remíza. Zápas s Poľskom bol najťažší na turnaji a ukázal nám veľa vecí. Napriek prehre to však bol poučný zápas,“ prezradil k výkonom v jednotlivých zápasoch 41-ročný tréner.

Všetky štyri zúčastnené družstvá mali na turnaji nahustený program. V štyroch dňoch ich čakali tri náročné stretnutia. Sám tréner pripúšťa, že sa tento fakt mohol v závere turnaja podpísať pod výkony mužstva. „Boli to tri ťažké medzištátne zápasy vo veľmi rýchlom slede. Navyše sme tesne pred turnajom museli riešiť šesť zmien v nominácii. Pre zranenia nám vypadli Fedor Bednarčík s Tomášom Ďurkom, stabilní hráči zo stredu obrany, ďalej pre chorobu Marko Václavek a Richard Masný, Lucasa Szomolányiho neuvoľnil klub. Tesne pred zápasom s Maďarskom ochorel Marcus Kubačka, ktorého nahradil Sebastian Pavlus. Tempo a intenzita zápasov bola vysoká a na chalanoch bolo vidieť, že nie je jednoduché takúto porciu stretnutí zvládnuť v požadovanom tempe a kvalite. Nemožno im však uprieť snahu a chcenie,“ pokračoval Pekár.

Napriek tomu však do posledného zápasu turnaja proti Poľsku, ktorý bol priamym súbojom o prvé konečné prvé miesto na turnaji, vstúpila lepšie naša reprezentácia. Po prvom 40-minútovom polčase pätnástka vyhrávala 1:0, no po zmene strán Poliaci päťkrát skórovali, a tak konečný rezultát hovorí jasne v prospech súpera. 

„Výsledok Poliakov v zápase s Fínskom a aj ich predvedená hra v zápase s Maďarskom naznačovali, že Poliaci sú najťažší súper. Boli silní nielen po futbalovej, ale aj fyzickej stránke. Je však pravda, že zápas s Poliakmi sme mali dobre rozohratý. Vyhrávali sme 1:0, hoci Poliaci boli aj v prvom polčase nebezpeční. Mrzí ma, že sme v druhom polčase dostali góly zo štandardných situácií. Práve tie zlomili zápas v prospech Poliakov, ktorí sa potom dostali na koňa a bolo ťažké im vzdorovať.“

Domácim Turnajom 4 krajín uzavrela reprezentačná pätnástka súťažnú sezónu 2023/2024. Reprezentácia do 15 rokov je predovšetkým o zbieraní skúseností, keďže ide v kariérach hráčov o prvý celoslovenský reprezentačný výber. Nové skúsenosti však nezískavali tentoraz len hráči, ale aj samotný tréner Juraj Pekár. Rodák z Bojníc začal túto sezónu pri pätnástke v pozícii asistenta trénera, no po odchode dovtedajšieho hlavného trénera Mareka Bažíka zasadol od februára na miesto hlavného trénera.

„Pozícia hlavného trénera pri reprezentácii priniesla aj mne veľa nových vecí,“ priznáva Pekár. „Z týchto troch zápasov na turnaji, ako aj z dvojzápasu s Rakúskom som si vzal veľa poznatkov a skúseností, ktoré budem môcť zužitkovať pri ďalšej práci s mužstvom a hráčmi. Teší ma, že máme k dispozícii kvalitných hráčov. Do budúcnosti je teda na čom stavať. Súčasne chcem touto cestou poďakovať aj realizačnému tímu za ich dobre odvedenú prácu nielen na turnaji.“

Značky