U16 – Slovensko – Česko 1:0

Utorok, 1.10.2024 15:39 | Posledná aktualizácia 1.10.2024 19:28
Tomáš Zemko sa teší po strelení jediného gólu zápasu Slovensko 16 – Česko 16 v Dunajskej Strede (1.10.2024)
autor: Jakub Homoľa, zdroj: SFZ

DUNAJSKÁ STREDA (SFZ) – Reprezentanti do 16 rokov boli vo svojom prvom vystúpení v novej sezóne úspešní. Zverenci trénera Juraja Pekára zdolali v dunajskostredskej MOL Football Academy po dobrom výkone Česko najtesnejším rozdielom 1:0.

Úvod zápasu poznačili nepresnosti na obidvoch stranách. Hneď v druhej minúte sa na hranici šestnástky po chybe v slovenskej defenzíve zmocnil lopty Srb, brankár šestnástky Dušan Perniš ho nedovolene zastavil a hlavný rozhodca nariadil hneď v úvode pokutový kop. V druhom mikrosúboji medzi Matoušom Srbom a Dušanom Pernišom však český kapitán reparát nezložil. Perniš jeho penaltu zlikvidoval a skóre sa tak nemenilo. Na opačnej strane v štvrtej minúte zaváhali aj Česi. Kunešovu spätnú prihrávku vystihol Ševčík, ktorý aj obišiel českého brankára, jeho zakončenie však z brány vracajúci sa český obranca.

Prvý gól zápasu napokon padol zhruba po štvrťhodine hry. Na Tomáškov rohový kop si naskočil stredný obranca Tomáš Zemko a Veselý v českej bráne bol bezmocný. Slovenskí reprezentanti najmä po strelenom góle diktovali tempo hry v prvom polčase. V 20. minúte mali sľubné šance Bojčík a aj Václavek, skóre sa napokon nemenilo. Najväčšia príležitosť na druhý gól prišla v 34. minúte. Koščovu strieľanú prihrávku prebral v pokutovom území osamotený Ševčík, slovenského útočníka však vychytal výborným zákrokom Veselý.

Po zmene strán prebrali aktivitu v zápase Česi, no veľké gólové šance proti dobre brániacim Slovákom si nevypracovali. Naopak, v 68. minúte mohli byť radi, že neinkasovali, keď Tomáško našiel pred bránou Česka voľného Bojčíka, no jeho pokus šiel mimo. Vyrovnať zápas mohli Česi v samom závere, keď v nadstavenom čase mali k dispozícii priamy kop z blízkosti šestnástky, Cvejn však nastrelil len slovenský múr.

Obe reprezentácie po utorkovom zápase si zmerajú sily znova vo štvrtok, tentoraz však v českom Lanžhote, kde je 3. augusta od 12.00 h na programe odveta.

Juraj PEKÁR (tréner U16): „Bol to zápas dvoch rozličných polčasov. V úvode prvého polčasu sme boli trochu nervózni, ťažko sme sa dostávali do tempa. Chytená penalta a strelený gól nám však veľmi pomohli. Chalani získali sebadôveru a prvý polčas bol celkovo dobrý. Škoda len, že sme nepremenili dve dobré gólové šance, ktoré sme mali v prvom polčase. Tam sme mohli navýšiť náš náskok a aj skôr uzavrieť zápas. V druhom polčase už mali navrch Česi. Nám dochádzali sily, napriek tomu sme si vypracovali veľkú gólovú šancu, ktorú sme nepremenili. Chalanom za dnešný výkon patrí pochvala. Zápas odbojovali, siahli si na dno svojich síl a musím tiež vyzdvihnúť, že dodržali všetky taktické pokyny. S výkonom a aj s výsledkom som teda spokojný.“