U19 – Lotyšsko – Slovensko 2:0

Utorok, 15.10.2024 18:25 | Posledná aktualizácia 15.10.2024 22:24
Slovenská futbalová reprezentácia do 19 rokov pred zápasom 1. fázy kvalifikácie ME U19 2025 proti Lotyšsku (Bascharage, 15.10.2024)
autor: Filip Trosko, zdroj: SFZ

BASCHARAGE (SFZ) – Reprezentácia do 19 rokov neuspela vo svojom poslednom vystúpení v rámci turnaja 1. fázy kvalifikácie majstrovstiev Európy tejto vekovej kategórie 2025, keď podľahla rovesníkom z Lotyšska 0:2. Zverenci Martina Fabuša však napriek prehre postúpili z prvého miesta skupiny medzi 28 tímov, ktoré sa na jar pobijú o sedem miesteniek na záverečnom turnaji.

Hoci kľúčové štatistiky naznačujú, že zápas bol vyrovnaný, góly v zápase strieľali len Lotyši. V 37. minúte najprv prekonal Petrúfku v slovenskej bráne Markuss Strods. Päť minút po zmene strán mohol zrovnať skóre z nariadeného pokutového kopu kapitán Samuel Dikoš, no Kristersa Gabrielsa Biteho v lotyšskej bráne neprekonal. Napriek snahe sa Slovákom v zápase nepodarilo vyrovnať. Naopak, v 90. minúte inkasovali po druhýkrát, keď na konečných 2:0 z pohľadu Lotyšska upravil Valters Purs.

Kým slovenským reprezentantom ani táto prehra neskazila postupovú radosť, ich súperovi z Lotyšska ani víťazstvo nestačilo na istotu postupu. V druhom zápase 12. kvalifikačnej skupiny totiž domáce Luxembursko remizovalo so Severným Macedónskom 1:1 a vďaka lepšiemu vzájomnému zápasu sa pri rovnosti bodov zaradilo pred Lotyšsko na druhé miesto. Lotyšský prienik do fázy Elite round tak teraz závisí od toho, či v tabuľke tímov z 3. miest ostane po odohratí všetkých kvalifikačných skupín na prvom mieste.

Martin FABUŠ (tréner U19): „Po dnešnom zápase sme sklamaní. Hlavne prvý polčas nebol z našej strany vydarený. Súper bol v ňom aktívnejší, lepší a zaslúžene sa ujal vedenia 1:0. V druhom polčase sme náš výkon už zlepšili, mali sme miernu prevahu, avšak stále náš výkon nebol taký, aký sme si predstavovali. Hneď v úvode druhého polčasu sme mali pokutový kop, ktorý sme nepremenili. V závere sme mali ešte jednu veľkú šancu na 1:1, ktorú sme taktiež nevyužili. Miesto toho Lotyši na konci zo štandardnej situácie pridali rozhodujúci druhý gól. V úplnom závere sme navyše dohrávali desiati, pretože sa nám zranil Oliver Kubka po tom, čo sme využili všetkých päť striedaní. Pevne však verím, že jeho zranenie nebude vážne. Pokiaľ ide o celkové zhodnotenie zápasu, podali sme priemerný výkon, ktorý na medzinárodnej úrovni nestačí na víťazstvo. Z tohto pohľadu sme po zápase s Lotyšskom sklamaní. Na druhej strane chlapci si zaslúžia pochvalu za to, že prvé dva zápasy zvládli, vďaka čomu sme vyhrali skupinu a postúpili do Elite round.“