U21 –Kruté barážové vypadnutie po polčase hrôzy

Utorok, 27.9.2022 17:55 | Posledná aktualizácia 27.9.2022 19:20
Symbolické: náš najaktívenjší hráč v odvete baráže s Ukrajinou Tomáš Suslov na kolenách. Po prehre 0:3 Slovensko nepostúpilo na záverečný turnaj.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BIELSKO-BIALA (SFZ) – V odvete kvalifikačnej baráže o postup na budúcoročné ME prehrala slovenská dvadsaťjednotka na neutrálnej pôde v poľskom meste s ukrajinskými rovesníkmi 0:3 a v súčte dvoch zápasov celkovým skóre 3:5 sa nekvalifikovala na finálový turnaj.

Všetko mohlo byť inak, ak by náš najaktívnejší hráč v zápase Tomáš Suslov premenil svoju obrovskú šancu v 9. min. Na tácke mu tutovku naservíroval Kaprálik, Suslov si ešte vylepšil pozíciu, ale po strele z 11 metrov mu radosť ukradol Trubin. Sokolík s číslom 7 ešte dvakrát ohrozil súperovu bránku, víťazom mikrosúbojov bol ukrajinský rankár.

Zápasu nechýbalo nasadenie, obojstranná vôľa a chcenie, ani tempo, ale to prinieslo veľa technických chýb, nepresných prihrávok, takže polčasový stav 0:0 bol logický. Opticky sme boli o kúsoček taktickejší a možno aj lepší, v danej chvíli sme stáli polčas od európskej brány.

Lenže nasledoval polčas hrôzy. Či presnejšie osemnásť minút, ktoré rozvrátili naše nádeje. Autorom čistého hetriku bol Danylo Sikan, útočník šachtaru Doneck, trikrát posielal loptu do prázdnej bránky, keď mu do čistách pozícii prihrávali traja spoluhráči a slovenskí obrancovia mu robili čestnú stráž. Zatlieskali mu vlastní, naši len vytriešťali oči...

Chvíľku po hodine hry bolo manko na slovenskej strane značné, ale vzhľadom na ešte dostatočný čas na strelenie gólu-dvoch predsa len nádej žila. Suslov napálil z priameho kopu žrď a dorážka Oberta šla tesne vedľa. To bolo v 75. min, takže ak by... Ale futbal sa nikdy nehral, nehrá a nebude hrať na ak by, šance a zmarené nádeje. Preto pre technický zápis stoji za zaznamenanie pokus Mysloviča pod brvno a ďalší z radu dobrých Trubinových zákrkokov, pre realitu však bol podstatný stav v 94. minúte po konečnom hvizde nórskeho rozhodcu Saggiho. Ukrajina vyhrala 3:0 a ide na šampionát.

JAROSLAV KENTOŠ (tréner Slovenska 21 pre mikrofón Joj šport): „V I. polčase sme boli dobrí aj v defenzíve, mali sme príležitosti  na gól, škoda, že Suslov nevyužil ani tú najväčšiu. O všetkom rozhodol úvod II. polčasu. My sme chceli ísť za gólom, ale inkasovali sme dvakrát, lebo nám nefungovala obrana. Napriek nepriaznivému stavu sme zvýšili aktivitu, lenže sme spravili hrubku pri výstavbe útoku a súper sa presadil aj tretí raz. Striedaniami sme sa snažili niečo zmeniť, oživiť hru, ale Ukrajinci si víťazstvo a postup skúsene ustrážili.“