U21 – Po domácom víťazstve nad Ukrajinou treba ešte krok k ME

Piatok, 23.9.2022 18:45 | Posledná aktualizácia 24.9.2022 18:11
Tomáš Suslov (vľavo) prijíma gratuláciu od Samuela Lavrinčíka, slovenská dvadsaťjednotka viedla 1:0, napokon vyhrala nad Ukrajinou 3:2.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

ŽILINA (SFZ) – V prvom barážovom zápase o postup na ME využila slovenská dvadsaťjednotka výhodu domáceho prostredia a zdolala ukrajiských rovesníkov 3:2, keď sa gólmi presadili hráči, uvoľnení z kádra áčka práve na toto kvalifikačné play off Suslov a Strelec.

Dobrý herný vstup sokolíkov trval desať minút. Na ich konci si Strelec vypýtal v rohu šestnástky faul od Bagatova a Suslov si sebavedome postavil loptu na pokutový kop. Brankár doneckého Šachtaru Trubin však rovnako sebavedomo jeho pokus zmaril, no slovenský mladík z dorážky otvoril skóre. Bolo to zaslúžené, Kentošov tím presviedčal, že to s núkajúcou sa šancou zahrať si na finálovom turnaji myslí vážne. Lenže rovnakú ambíciu majú aj Ukrajinci, zodvihli hlavy a spustili svoj futbalový motor na vyššie obrátky. A po 17 minútach bolo vyrovnané: Belko síce Sudakovov nebezpečný priamy kop k žrdi nepustil, lenže voľný Vyunnyk nemal problém doklepnúť. Bol sám, tak čo mal robiť?!

Mladíci z oboch táborov sa naťahovali, bojovali, raz jedni, potom druhí udávali tempo a držali taktovku. Dobrý mládežnícky futbal sa hral do konca polčasu, pribúdali strelecké pokusy, ale brankári si už postrážili každý pokus. Priratávali sa rohy (na našej strane), fauly (na oboch), ale skóre sa nemenilo.

K tomu došlo hneď po zmene strán, ubehlo len 25 sekúnd z II. polčasu. Strelec je strelec, šikovník, výmyselník aj drzák. Odtlačil Syrotu od lopty, vrútil sa do šestnástky, obehol Batagova a zdetinštil Vivčarenka na bránkovej čiare a zasa sme viedli. A zasa len chvíľku, lebo na druhej strane si Bondarenko s Kryskivom spravili z našich obrancov tréningové kužele, lopta zapadla na 2:2 do úplne prázdnej bránky.

Gólový koncert však ešte mal mať finále, prvé husle hral Strelec. Paráda. Zopakujeme ako pri jeho prvom góle: šikovník, výmyselník aj drzák. Obišiel jedného, oklamal ďalších dvoch Ukrajincov a lopta upratal od žrde tam, kam patrila, do Trubinovej siete.  Chutil futbal, páčili sa góly (buďme féroví, aj tie hostí) takže aj keď postupne pribúdala tvrdosť, stále to bola hra, ktorá držala v napätí a nútila ľudí zvierať päste sokolíkom.

Uspeli všetci Slováci, kentošovci udržali víťazstvo, fanúšikovia na tribúnach sa neskrývane tešili z cenného triumfu v dôležitom zápase. Ešte treba jeden krok, v utorok v odvete v Bielsko-Bialej a potom už budú brány na finálový turnaj ME 2023 dokorán. Chlapci, to dáte, to dáme!

JAROSLAV KENTOŠ (tréner Slovenska 21): „Bol to ťažký zápas, bol to dobrý zápas, chlapcov chválim za výkon aj výsledok. Koncentrovali sme sa na vstupy do oboch polčasov, oplatilo sa nám to. Boli sme nebezpeční vpredu, dali sme tri góly silnej Ukrajine. Musíme sa pripraviť na odvetu, proti nám bude stáť opäť veľká futbalová kvalita, ale pobijeme sa o postup na Európu.“