Vzájomné zápasy s Ukrajinou: Vzácne vyrovnaná bilancia, vítazstvo Slovákov v pravý čas

Piatok, 10.11.2017 12:03 | Posledná aktualizácia 10.11.2017 13:00

ĽVOV (SFZ/PETER ZEMAN) – V piatich zápasoch zaznamenali Slováci proti Ukrajine jednu výhru, tri remízy a jednu prehru,. Vyrovnanú bilanciu podčiarkuje skóre 5:5.

Slovensko odohralo s Ukrajinou doteraz päť vzájomných stretnutí, z toho iba dva o kvalifikačné body v rámci kvalifikácie o postup na EURO 2016. Vyrovnanú bilanciu nakláňa na našu stranu práve víťazstvo v Kyjeve, ktorou sme odštartovali púť na euróspky šampionát vo Francúzsku. Ukrajinci sa budú chcieť určite dnes revanšovať.

Premiérovo v Trnave nerozhodne 1:1

Tímy Slovenska a Ukrajiny sa stretli prvýkrát v novembri 2002. Zverenci trénera Ladislava Jurkemika sa lúčili s kalendárnym rokom a hoci im štart do kvalifikácie Eura 2004 nevyšiel (prehry 0:3 v Turecku a 1:2 doma s Anglickom), chceli sa odvďačiť skvelému publiku za fantastickú kulisu v predošlom zápase v Bratislave proti Albiónu. V nevľúdnom, sychravom počasí povzbudzovalo našich na Tehelnom poli 27 000 divákov! Toľko ich v Trnave na Ukrajinu zvedavých nebolo, no tí, čo prišli, neoľutovali. Andrij Ševčenko, vtedajšia hviezda AC Miláno, nastúpil po dlhšom zranení a dobré meno v európskom futbale mali už v tom čase Anatolij Tymoščuk, Andrij Gusin či Andrij Voronin. Naši sa ujali vedenia po hodine hry. Publikum si vypýtalo na penaltu domáceho Miroslava Karhana a ten sa nemýlil – 1:0. Keď sa zdalo, že rozlúčka s rokom bude víťazná, zakontrovali hostia a gólom Olexandra Melaščenka vyrovnali na konečných 1:1.

Kyjevská odveta s rovnakým výsledkom

Odvetný duel sa hral v apríli 2004 v Kyjeve. Domáce mužstvo viedol legendárny Oleg Blochin a viac ako osemnásťtisícová kulisa, zvedavá predovšetkým na esá kyjevského Dinama Šovkovského, Jezerského, Guseva a spol., očakávala domáce víťazstvo. Náš tím nezložil zbrane ani za nepriaznivého stavu, keď od 13. minúty prehrával po góle Olega Venglinského. Slováci, vedení trénerom Dušanom Galisom, pre ktorého bol tento zápas po domácej premiére s Rakúskom (1:1) druhým v poradí, napodobnili scenár z prvého zápasu a manko zmazali gólom v druhej časti hry. V 65. minúte bol úspešným strelcom Stanislav Varga, pre ktorého znamenal presný zásah do siete Šovkovského prvý gól v reprezentačnom drese.

Na neutránej pôde tesné víťazstvo Ukrajiny

Tretí vzájomný duel odohrali tímy v rámci zimnej prípravy vo februári 2009 na Cypre. V komornej atmosfére, pred päťsto divákmi sa ujali vedenia už po desiatich minútach Ukrajinci zásluhou Vaľajeva, Slováci odpovedali ešte do prestávky Vittekom. Úvod druhej časti hry patril opäť Ukrajincom. Tri minúty po prestávke sa strelecky presadil Selezňov, v 69. minúte vyrovnal Marek Hamšík. Na tretí gólový úder súpera už naše mužstvo nedokázalo odpovedať. Štyri minúty pred koncom prekonal brankára Seneckého z pokutového kopu Arťom Milevskij, Ukrajinci zdolali tím vedený Vladimírom Weissom 3:2.

Prvé víťazstvo prišlo v pravý čas

Bitku o prvé kvalifikačné body vyhrali v septembri minulého roka na Olympijskom štadióne v Kyjeve zverenci trénera Kozáka. Ten lišiacky najskôr „schoval“ Róberta Maka pred pozornými zrakmi pozorovateľov z Ukrajiny v domácom prípravnom dueli s Maltou (Mak nastúpil až v 61. minúte). Potom jeho zaradením do základnej zostavy v Kyjeve dokonale pomýlil ukrajinskú družinu. Keď sa k strelcovi Makovi pridali skvelými výkonmi ďalší hráči na čele s neprekonateľným Kozáčikom, rozprávkový vstup do kvalifikácie EURO 2016 a prvé víťazstvo vo vzájomných dueloch s Ukrajinou boli na svete.

V Žiline dôležitá remíza

Situácia pred duelom v Žiline bola jasná. Hral sa ôsmy z desiatich zápasov kvalifikácie a zverenci trénera Kozáka potrebovali uhrať minimálne bod, aby si pred nasledujúcimi zápasmi doma s Bieloruskom a v Luxembursku vytvorili dva mačboly. Prvý doma v Žiline proti Bielorusku nevyšiel, druhý v Luxemburgu už áno. V dnešnom kádri trénera Kozáka figuruje sedem hráčov, ktorí v poslednom vzájomnom dueli pod Dubňom vybojovali zlatý bod: Kozáčik, Pekarík,Škrtel, Hubočan, Gyömbér, Mak a Hamšík.