logo
Reprezentácia

WU15 – Tréner Januška: Dievčatá potrebujú hrať ťažké zápasy aj v lige

Štvrtok, 9.5.2024 06:16 | Posledná aktualizácia 9.5.2024 06:16
WU15 Slovensko - Česko-4-2-Simona Amrichová-Vivien Vajda
WU15 Slovensko - Česko (3.5.2024) 4:2.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Tradičný májový dvojzápas s Českom priniesol pre slovenskú reprezentáciu dievčat do 15 rokov po dlhom čase víťaznú radosť. Po prehre v Dolnom Němčí 3:5 dokázali futbalistky pod vedením trénera Petra Janušku a jeho realizačného tímu zdolať české rovesníčky v Bánovciach nad Bebravou 4:2.  Záverečnú akciu sezóny hodnotí kouč najmladšieho dievčenského výberu.

WU15 Slovensko - Česko 4-2
WU15 Slovensko - Česko 4-2
WU15 Slovensko - Česko 4-2
WU15 Slovensko - Česko 4-2
WU15 Slovensko - Česko 4-2
WU15 Slovensko - Česko 4-2
WU15 Slovensko - Česko-4-2-Simona Amrichová
WU15 Slovensko - Česko-4-2-Diana Bieliková-Esther Melicharek
WU15 Slovensko - Česko-4-2
WU15 Slovensko - Česko-4-2
WU15 Slovensko - Česko-4-2
WU15 Cesko - Slovensko 5-3
WU15 Cesko - Slovensko 5-3
WU15 CZE-SVK-5-3- zakladna zostava.jpeg

„Túto generáciu našich dievčat považujeme za progresívnejšiu, takú, ktorá by dokázala dievčenský futbal posunúť o level vyššie, keďže je v nej viac šikovných dievčat oproti iným ročníkom. Majú veľký potenciál, dá sa na nich stavať do budúcnosti. Potrebujú však hrať ťažké zápasy, mať takúto celosezónnu konfrontáciu. Súboje v našej lige ich nedokážu preveriť až tak, ako by bolo potrebné,“ zamyslel sa na úvod tréner Januška.

Naposledy sa z víťazstva nad tradičným rivalom z Česka tešili dievčatá v tejto kategórii v roku 2018, čiže motivácia bola znásobená. Navyše, na októbrovom UEFA Development turnaji v Bosne a Hercegovine nenašli premožiteľky. „Do dvojzápasu s Českom sme išli s očakávaním, že to bude previerka proti tímu, ktorý je na vyššej úrovni, ako boli družstvá v konfrontácii na Developmente. Čiže náročnejší súper. Dievčatá boli veľmi nabudené, bolo na nich vidieť veľkú túžbu po víťazstve počas celého zrazu,“ pridal tréner mládežníckeho výberu WU15.

„Prvý zápas nevyšiel tak, ako sme si všetci predstavovali, ale navzdory tomu, že sme prehrali, tak naše hráčky si na Češky stále verili. Do odvety išli s tým, že ich idú zdolať. A podarilo sa to, duel nám vyšiel aj výsledkovo. Neboli zdecimované tou prehrou, vnútorne si verili, že Česko je zdolateľné a aj sa to potvrdilo,“ prezradil hrdo kouč Januška.

Tím WU15 je vstupnou bránou do reprezentačného futbalu. „V úvode sezóny to boli doslova ešte deti, bola to pre ne prvá konfrontácia na medzinárodnej úrovni, prvé zápasy s vyššou organizáciou hry, nebolo to spočiatku ideálne. No už počas Developmentu a teraz na konci sezóny to vidieť, že sa z nich stali hráčky, ktoré vedia, ako sa majú na ihrisku správať, samozrejme, ich vek ich oprávňuje robiť ešte nejaké chyby, ale ich potenciál je obrovský,“ zdupľoval tréner našich dievčat.

„Aj do budúcna budeme vyhľadávať súperov, ktorí sú minimálne na našej výkonnostnej úrovni, ak nie vyššie. Naše hráčky sa ukazujú výborne smerom dopredu, vedia pracovať s loptou, útočiť. Potrebujeme výrazne zlepšovať defenzívnu fázu hry, ktorá u nás pokrivkáva. Dosiahnuť úspech i v zápasoch, keď súperi majú častejšie loptu, je o väčšej trpezlivosti a organizácii. Nezvládame celozápasovú intenzitu a rýchlosť súbojov, čo podčiarkujú aj objektívne dáta z GPS. Preto by sme chceli v budúcnosti mať čo najviac konfrontácií s ťažšími súpermi, aj keď by to výsledkovo nemalo byť priaznivé, ale pomôže to hernému progresu,“ uzavrel Peter Januška.

WU15 Slovensko - Česko-4-2
WU15 Slovensko - Česko (3.5.2024) 4:2 - tréner Peter Januška (v šiltovke).
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Značky