logo
Reprezentácia

WU17/WU19 - Žreb jarnej fázy kvalifikácie poslal 17-ku do Slovinska, 19-ka o návrat medzi elitu doma


autor: UEFA, zdroj: UEFA

BRATISLAVA/NYON - Úvod decembra je už tradične časom žrebovania mládežníckych kvalifikácií o postup na ME. Dnes spoznali svoje súperky dievčenské reprezentácie do 17 a 19 rokov. Mladší tím bude na jar účinkovať v Lige A, keďže z prvej fázy v béčku postúpil, naopak 19-ka bude bojovať o návrat medzi elitu. 

WU17: V Slovinsku s domácimi, Rakúskom i Švajčiarskom

Reprezentantky do 17 rokov si postup do Ligy A vybojovali v októbri na turnaji prvej fázy v Lotyšsku, kde jednoznačne zdolala domáci výber (6:0) i družstvo Azerbajdžanu (5:0). Ako postupujúci tím boli naše dievčatá pri žrebe v štvrtom koši. 

Kapitánka bosnianskej reprezentácie Nina Brnič vyžrebovala Slovensko do skupiny A4, kde už v tom čase bolo z prvého koša Švajčiarsko, z druhého Slovinsko a z tretieho Rakúsko.

Dejiskom marcového turnaja druhej fázy kvalifikácie o postup na ME, ktoré hostí Estónsko, bude napokon Slovinsko. Hrať sa bude v termíne 9. - 15. marec 2023.

Tréner WU17 Jozef Jelšic: „V Lige A to mohlo byť aj horšie. Čo sa týka súperov, Slovinsko je pre nás najznámejší protivník, s ktorým sme odohrali viacero prípravných zápasov. S Rakúskom sme tiež mali konfrontáciu v kvalifikácii, súperi sú vyššie v rebríčku, vo vyššom koši, ale vieme ich potrápiť a odohrať s nimi dobré zápasy. So Švajčiarskom sme v posledných rokoch nehrali, čo som pozeral, majú kvalitné hráčky a výborné výsledky. Suverénne vyhrali kvalifikačnú skupinu teraz v prvej fáze zdolali Francúzsko, Taliansko i Island. Je to družstvo, ktoré pôsobí nevýrazne, ale je to obrovská kvalita. Pre nás sú zápasy s takýmito súpermi úžasnou skúsenosťou, porovnať sa s tímami zo širšej špičky. Verím, že skupinu zamotáme a želal by som si, aby sa do posledného kola hralo o niečo. Termín je síce dosť skorý pre nás, keďže u nás ešte nebudú rozbehnuté zápasy, ale verím, že sa pobijeme o dobrý výsledok.“

WU19: Menej známa Čierna Hora i Azerbajdžan

Najstaršia dievčenská reprezentácia bude na jar bojovať o postup medzi elitu. A zopakuje si domáce prostredie, keďže aj jesenný turnaj prvej fázy kvalifikácie hostilo Slovensko a rovnako to bude aj v druhej fáze - tentoraz v Lige B. Hrať sa bude v aprílovom termíne (5. - 11. 4.). Súperky zverenkám trénera Jozefa Jelšica vyžrebovala kapitánka anglickej reprezentácie WU19 z letných ME Lucy Watson. Naše dievčatá boli z prvého koša priradené do skupiny B5, k nim neskôr pribudla Čierna Hora a aj Azerbajdžan.

Tréner WU19 Jozef Jelšic: „Jarnú fázu odohráme opäť na domácej pôde, dievčatá si to už vyskúšali dvakrát. Táto kategória hrala aj kvalifikáciu WU17 doma. Súperi v skupine nám jasne velia, že sme favoritmi a ako favoriti verím, že postúpime naspäť do Ligy A. Všetko okrem toho bude pre mňa neúspech. S kvalitou, ktorú máme v tíme WU19, musíme oboch súperov zdolať. Cieľ je jasný.“

Značky