WU19 - Česko – Slovensko 2:4

Streda, 18.9.2024 17:19 | Posledná aktualizácia 18.9.2024 17:55
WU19-CZE-SVK-zakladna zostava.JPG
Základná zostava pred zápasom WU19 Česko - Slovensko 18. septembra 2024 v Uherskom Brode. Na foto hore zľava Martišková, Rumančíková, H. Melicharek, Pálková, Žigová, Opalková, dole zľava Gunišová, K. Bučková, Sluková, Servátková, Pajúnková.
autor: Andrej Galica, zdroj: SFZ

UHERSKÝ BROD (SFZ) – Reprezentácia dievčat do 19 rokov potvrdila dobrý výkon z konca minulej sezóne aj v úvode nového ročníka. Zverenky trénera Jozefa Jelšica vyhrali v prípravnom dueli s Českom na jeho pôde 4:2. V máji zdolali rovnaké súperky v Poprade 3:1.

IMG_0962.JPG
IMG_0960.JPG
IMG_0959.JPG
WU19-CZE-SVK-2-4 Matilda Sluková

Začiatok zápasu, ktorý sa pre rozmočené ihrisko v Brumove-Býlnici presunul do Uherského Brodu, poznačila nešťastná situácia. Hneď po úvodnom hvizde došlo k zrážke dvoch hráčok a naša Soňa Servátková zostala v bolestiach ležať na ihrisku. Ošetrenie nestačilo a musela vynútene striedať. Slovenský tím sa zomkol a bojoval aj za zranenú spoluhráčku.

Už v 7. minúte sa v šestnástke domácich pekne s loptou otočila Michaela Martišková, ale jej strelu kryla česká brankárka Bryscejnová. O štyri minúty sa naše dievčatá dočkali. Po pravej strane potiahla akciu Klára Cabúková, našla centrom Katarínu Bučkovú, ktorá strelou pod brvno otvorila skóre. V 13. minúte bolo už 2:0 pre Slovenky, keď Matilda Sluková z takmer 25 metrov prekvapila gólmanku a odštartovala svoje gólové predstavenie.

Potom sa osmelili aj domáce, ktoré zostali vývojom zápasu zaskočené. V 17. minúte sa krásnym zákrokom blysla brankárka Viktória Opalková a v 30. minúte česká útočníčka Sladká akoby ani nechcela dať gól. Veľkú šancu mali domáce aj v 35. minúte, keď Vithová zabojovala v pokutovom území, poslala loptu pred prázdnu bránku, ale Hannah Melicharek ju krásne odvrátila do bezpečia. Tri minúty pred koncom polčasu však Katarína Vithová predsa len skórovala, keď na dvakrát prekonala Opalkovú. V 44. minúte mohlo byť vyrovnané, ale Zomerová zahodila obrovskú príležitosť.

Vstup do druhého polčasu vyšiel lepšie opäť našim. Tamara Kramlíková našla pred bránkou Matildu Slukovú a v 50. minúte viedli zvereky Jozefa Jelšica už o dva góly. V 71. minúte mohla štvrtý gól pridať práve Kramlíková, ale sama zoči-voči brankárke napálila iba do nej.

V 76. minúte prišla štandardka z vyše 20 metrov, tréner Jelšic zakričal: Mati, postav si to! Matilda Sluková ho poslúchla, napriahla a uzavrela svoj gólový hetrik.

V 82. minúte mohli Češky znížiť, ale prudkú strelu Hubovej vyrazil prstami na roh Opalková.  Už o minútu mala opäť veľkú príležitosť Kramlíková, ale ani na druhý pokus neuspela. Češky ešte v 89. minúte znížili po góle Krůtovej na konečných 2:4.

Pekný moment prišiel krátko pred koncom pri striedani, keď z ihriska odchádzala kapitánka Ela Žigová a obzerala sa, komu odovzdá pásku. Na ihrisku bolo veľa striedajúcich dievčat, mnohé debutantky. Tréner jej naznačil, aby ju dostala hráčka s číslom 14 – Hannah Melicharek. Krásne gesto a na tvári rodáčky z Nemecka bolo vidieť dojatie. Aj o tom je futbal.

HLAS PO ZÁPASE

JOZEF JELŠIC (tréner WU19): „Myslím si, že sme mali výborný vstup do zápasu, keď sme hneď vyhrávali 2:0, mali sme si to však viac uhrať, aby sme boli kľudnejší. Súpera nepúšťať do šancí, zápas sme si predstavovali inak. Bohužiaľ, sme sa uspokojili, začali sme hrať strašne jednoducho, každá chcela dať gól, chýbala nám medzihra, to spôsobilo, že domáce prebrali iniciatívu, vypracovali si šance a skórovali. Cez prestávku sme si niečo povedali, opäť sme mali dobrý vstup do druhého polčasu, hrali sme našu hru, boli sme konštruktívni, dobre sme kombinovali, pridali sme ďalší gól a zápas sme bez problémov doviedli do víťazného konca.“