logo
Reprezentácia

WU19/WU17/WU15 – Tréner Hýll o dievčatách na brankárskom kempe: Viditeľne sa posunuli ďalej


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

ŠAMORÍN (SFZ) – V týchto dňoch absolvujú brankárky v kategóriách WU15 až WU19 letný tréningový kemp. Počas neho dievčatá, pod dohľadom trénerov, pilujú rôzne herné činnosti.

Dievčenské brankárske kempy usporaduje Slovenský futbalový zväz pod vedením hlavného trénera brankárov Miroslava Hýlla už tretí rok, vždy v dvoch cykloch – v zime a v lete. „Za toto spoločné obdobie sa brankárky viditeľne posunuli ďalej a to nie iba zásluhou týchto kempov, ale aj ich následnou prácou v kluboch. Na kempoch máme brankárky v kategóriách od 14 do 19 rokov. Pri najmladších dievčatách dostávame typy z regiónov, sledujeme ich a trénerovi reprezentácie WU15 dávame odporúčania, ktoré by mohli Slovensko reprezentovať,“ ozrejmil Miroslav Hýll.

Trénerský štáb má pre brankárky pripravené tréningové jednotky s rôznym zameraním. „Dôležité je, že tie dievčatá vidíme v tréningovom procese. Počas neho sa zaoberáme napríklad situáciami jeden na jedného, centrovanými loptami, chytaním v stoji a v páde, reflexami, či hrou nohou,“ priblížil niekdajší brankár reprezentácie.


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Už stálym členom trénerského štábu na kempoch je bývalý brankár Ján Novota„Nadobudnuté skúseností z hráčskej kariéry nám vedia pri trénovaní pomôcť. Lepšie vieme vycítiť, čo tí brankári alebo brankárky prežívajú, najmä tie mladšie ročníky. Tieto kempy sú naozaj prospešné, lebo môžeme vidieť baby v akcii. Počas sezón máme o nich informácie, ale je to vždy iné, keď môžeme spoločne štyri či päť dní pracovať a spoznáme sa aj po ľudskej stránke,“ povedal Novota, ktorý je aj trénerom brankárok ženskej reprezentácie: „Máme tu šikovné dievčatá, ale cesta odtiaľto do áčka je ešte dlhá. Keď budú baby na sebe pracovať a aj v kluboch budú mať servis na najvyššej úrovni, tak to bude len pre nich dobré a budú to môcť ďaleko dotiahnuť. Nikde nie je napísané, že práve niektorá z nich nemôže byť v budúcnosti aj reprezentačná brankárka.“

V podpornom tíme sa prvýkrát ocitla aj reprezentačná brankárka Lucia El-Dahaibiová, ktorá odovzdáva mladším kolegyniam svoje bohaté hráčske skúsenosti. „Lucia na sebe tvrdo robí a je vidno, že ju baví aj trénerstvo, čo sme spozorovali počas tréningov na kempe. Myslím si, že by bolo dobré, keby sa dala popri jej civilnom zamestnaní aj na trénerskú dráhu, samozrejme, po vyštudovaní licencií, ktoré sú potrebné,“ uviedol na adresu kolegyne Ján Novota. 


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Ako vníma Lucia El-Dahaibiová svoju novú pozíciu v rámci realizačného tímu? „Už nejaké skúseností s trénovaním mám, lebo som aj v realizačnom tíme výberu dievčat Bratislavského futbalového zväzu. Teraz je to na vyššej úrovni, pracujem po boku trénera Hýlla, ktorý ma trénoval, ešte keď som bola malá. Ako tréner je to väčšia zodpovednosť, lebo zodpovedáte za to, ako babám odovzdáte správne brankárske návyky. Vidím, koľko čiernej roboty sa skrýva za trénerským chlebíčkom. Nie je jednoduché pripraviť všetky tréningy, a to teraz nemáme na programe zápas, nemusíme analyzovať súpera. Čiže sa pripravujeme samy pre seba, aby sme nevyšli z rytmu,“ povedala El-Dahaibiová, ktorá v súčasnosti kryje svätyňu FC Petržalka a rukavice sa ešte nechystá zavesiť na klinec: „Pokiaľ sa bude dať, chcem chytať čo najdlhšie. Potom budem môcť dievčatám odovzdať ešte viac skúseností.“

Ako sa 38-násobná slovenská reprezentantka cíti pri dievčatách? „Musím im prízvukovať, aby mi tykali. Zo strany báb je cítiť, nie iba voči mne, ale celému realizačnému tímu, rešpekt. Čo som zatiaľ od dievčat počula, tak sú rady, že som tu s nimi. Snažím sa ich brať ako rovnocenné kolegyne. Som tu síce ako trénerka, ale zároveň chcem byť aj ich kamarátka, na ktorú sa môžu obrátiť sa a popýtať sa, čo ich zaujíma,“ zakončila El-Dahaibiová.

V utorok po dopoludňajšom tréningu mal pre dievčatá tréner Hýll pripravené prekvapenie. Dohodol im spoločné fotografovanie so strieborným medailistom z aktuálnych olympijských hier v Tokiu s golfistom Rorym Sabbatinim, ktorý mal v tom čase v Šamoríne tlačovú konferenciu po prílete z Japonska.


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Značky