ŽENY A – Po bojovnom výkone cenný skalp. O víťazstve nad Čile rozhodol gól Hmírovej

Štvrtok, 10.6.2021 16:00 | Posledná aktualizácia 11.6.2021 12:37

SENEC (SFZ) - Slovenské futbalové reprezentantky zdolali v prvom z dvojice prípravných zápasov Čile 1:0. Jediný gól stretnutia dala v 34. minúte Patrícia Hmírová. Druhý duel čaká zverenky trénera Petra Kopúňa v pondelok o 17.00, keď vyzvú Rumunsko.

Čiľanky prišli na zápasy do Európy v rámci prípravy na olympijské hry v Tokiu, v ich drese nechýbala jedna z najlepších brankárok sveta Christiane Endlerová. Slovenské futbalistky sa však súperiek vôbec nezľakli. V úvode síce hostky pohrozili po strele Aedovej, ale tá mierila nad bránku, neskôr ďalší pokus vyrazila Patrícia Chládeková na roh.

Po ňom založili rýchly útok naše baby, keď po osi Žemberyová, Škorvánková, Hmírová , Šurnovská, no Čiľanky ho stopli na hranici šestnástky.

V 25. minúte sa Hmírová zastreľovala, jej pokus brankárka Čile pokryla, ale o deväť minút neskôr už bolo 1:0. Práve naša rýchla krídelníčka otvorila skóre, keď hosťujúca gólmanka vybehla mimo pokutového územia, Patrícia ju obhodila a lopta sa dogúľala do prázdnej čilskej bránky. Gól naše baby nakopol apribudli ďalšie šance, v podaní Martiny Šurnovskej, ktorú krásne vysunula Mária Mikolajová a svoj druhý zásah mohla pridať Hmírová, no po rýchlej akcii z ľavej strany jej chýbali milimetre.

Najväčší vzruch po prestávke prišiel v 57. minúte, keď sa do pokutového územia vrútila Acuňaová, obišla brankárku Chládekovú, no trafila len bočnú sieť. Pri vybehnutí a nešťastnom prtipohybe sa naša gólmanka zranila a musela odstúpiť. Nahradila ju Dominika Rezeková, ktorá si odkrútila premiéru v národnom drese.
V 66. minúte vyslala strelu z diaľky Šušolová, o minútu sa do šance dostala Acuňová, ktorú stíhala Bíróová a situáciu ustála. V 70. minúte to roztočili striedajúce hráčky hostiek – Laraová vysunula Acuňovú a vtedy prišiel krásny obranný zákrok Bartovičovej, ktorá odvrátila na roh.

V závere sa Čiľanky snažili vyrovnať, kopali viacero rohov, po tom v 88. minút odvrátila lopta z päťky Veronika Sluková. V 90. minúte horelo pred Rezekovou, no Pinillaová sa sama prirpavila o šancu vyrovnať, keď jej lopta skĺzla.

SLOVENSKO – ČILE 1:0 (1:0)
Gól:
34. Hmírová.
ŽK: Sluková, Panáková – Ramírezová, Pardová.
Rozhodovali: Urbánová, Vadová, Töröková (všetky Maďarsko)
SLOVENSKO: Chládeková (59. Rezeková) – Košíková (73. A. Horváthová), Bíróová, Bartovičová, Vojteková – Mikolajová (85. Panáková), Šušolová, Škorvánková (59. Ondrušová) – Šurnovská (85. Semanová), Žemberyová (73. Sluková), Hmírová. Tréner: Peter Kopúň.
ČILE: Endlerová – Ramírezová, Pardová, Guerrerová, Torová (46. Laraová) – Zamoraová (76. Pinillaová), Arayaová, Jiménezová, Aedová – Lópezová (46. Acuňaová), Urrutiaová (81. Balmacedaová) . Tréner: José António Letelier.

PETER KOPÚŇ (tréner Slovensko): „Vedeli sme, že nás čaká veľmi ťažký súper. Poviem úprimne, že sme videli, že už pri príchode na zraz majú baby toho po sezóne dosť. Som veľmi rád, že to takto dopadlo, podali perfektný výkon a teší ma, že sa v zápase objavilo to, čo by sme chceli aj do budúcna proti ťažkým súperom.“