ŽENY A – Statočný výkon proti Írsku odmenený bodom | Slovenský futbalový zväz
logo
Reprezentácia

ŽENY A – Statočný výkon proti Írsku odmenený bodom

Martina Šurnovská práve skórovala do siete Brosnanovej a mala z toho ohromnú radosť. Slovenky v Dubline remizovali v kvalifikácii MS 2023 1:1.
autor: SPORTSFILE, zdroj: SFZ

DUBLIN (SFZ)  - Trúfali sme si na víťazstvo, zrodila sa remíza. Vo svojom štvrtom kvalifikačnom zápase MS 2023 remizovali Slovenky na horúcej írskej pôde v chladnom počasí 1:1 po statočnom výkone.

Čakal sa vyrovnaný zápas, doslova boj o každý meter a tak aj bolo. Bitevným poľom bol stred ihriska, o ten sa viedli neľútostné súboje, pretože nasadenie všetkých hráčok predčilo aj futbalovosť. 

O čosi viac z hry mali domáce, líderka tímu McCabeová operovala z ľavej strany obrany, mala však výrazne ofenzívne úlohy a tak si naša Horváthová, ktorá hrala priamo na ňu, overila vlastnú kvalitu. Skvele obstála! Bola do prestávky najlepšou slovenskou hráčkou, takmer bezchybná vzadu a splnila taktické pokyny trénera Kopúňa aj pri snahe vymyslieť čosi na ohrozenie írskej brány.

Domáce prekypovali sebavedomím, naše dôslednosťou a disiciplinovanosťou. Prvá sa o strelu pokúsila McCabeová (10.min), nepresne, prvú loptu medzi žrde nasmerovala Mikolajová (11. min), ale Brosnanovú neprekvapila.

Zarputilosť, s akou šli oba tímy do každej lopty, do každého súboja, musela v chladnom počasí bolieť pri každom strete a že tých boli desiatky. Slovenkám chýbala posledná finálna prihrávka, ktorá by dokorán otvorila vstupnú bránu ku gólu, s blížiacim sa koncom I. polčasu sme zaznamenali zvýšenú aktivitu Paynovej, ktorá sa dvakrát dostala k zakončeniu, ale Korenčiová mohla byť pokojná, lopty lietali ako medziplanetárne stanice. Zato po treťom rohu domácich hlavičkovala zblízka Quinnová k pätke pravej žrde, lenže tam zasiahla naša Futbalistka roka 2020. Po vcelku vyrovnanom I. polčase bolo zrejmé, že veľa gólov v zápase nepadne. 


autor: MICHAL VENGLOŠ, zdroj: SFZ


Ten prvý trafila excelentne Šurnovská po nádhernom centri Maťavkovej sprava hneď po návrate zo šatní. Neuplynula ani minúta z II. polčasu a Slovenky sa objímali po akcii ako z učebnice, či skôr z papiera, na ktorý to nakreslil tréner počas predzápasovej prípravy. „Dáš to tam a po centri to zakončíme...“ asi tak komentoval Kopúň kresbu akcie, ktorá v zápase dokonale vyšla.

Očakávaná reakcia domácich prišla na záver prvej štvrťhodiny. McCabeová sa uvoľnila od Horváthovej a nabila Connollyovej, uff, to bola pumelica, lenže Korenčiová a tak bol z toho iba roh. Írsky motor zvyšoval obrátky, Quinnová zakončila ďalšiu vlnu, jej strela narazila na val v bielych dresoch a kopal sa ďalší roh. Nie žeby to bolo úplne bez hrozby, ale na gól domácim to ešte nestačilo. Do 62. min, vtedy presvedčila McCabeová, že je skvelá futbalistka. Upratala loptu z ľavej strany prízemnou strelou ku vzdialenejšej žrdi, bola to perfektná predvádzačka kopacej techniky.

Potrebovali sme pribrzdiť útoky súperiek vo vlnách, udržať loptu dlhšie na našich kopačkách, posunúť hru do stredu, odľahčiť obrane, lebo Írky kúrili pod zápasovým kotlom polienkami túžby po víťazstve. V 73. min im mohla ich snahu zmraziť Bíróová, gólovú hlavičku zo 6 m však Brosnanová vytiahla na roh. Ešte väčšiu šancu zmarila dvojica Hmírová – Žemberyová, keď prinútila domácu obranu k chybe pri rozohrávke od brankárky, ale pred prázdnou bránou ešte stihla loptu zastaviť McCarthyová, hoci doteraz nevie, ako... Táto fáza zápasu nám sedela, dievčatá sa zaťali a zavreli domáce hráčky pred ich šestnástkou. Bolo zrejmé, že sa hrá o posledný gól v zápase, kto ho dá, ten vyhrá...

Taktovku na chvíľu prebrali Írky, čím nám vytvorili priestor na brejky. Jeden potiahla Maťavková, šli sme do prečíslenia, lenže finálnu fázu nezvládla, unáhlene vystrelila nepresne. Tréner Kopúň varoval hráčky, aby sa nenechali vtiahnuť do hry  hore – dolu, no práve to sa od 77. min na ihrisku dialo. Domáce posunuli dopredu vysokánsku Faheyovú, ktorej centimetre prevyšovali o hlavu našu brankárku, takže raz sa Korenčiová zapotila pri „páliacej“ lopte, ktorá jej vyskočila z rukavíc. V týchto chvíľach sa ukázali skúsenosti kapitánky Škorvánkovej, ktorá si zachovala chladnú hlavu aj pod tlakom a dostala loptu ďaleko od našej šestnástky. Tá sa do nej síce vracala v nadstavených piatich minútach po typicky britských nákopoch „do ohňa,“ keď to pred Korenčiovou vyzeralo ako v mlynici, horelo tam i tam, ale gólový oheň už nezapálil nik, došlo na remízu. Nuž, zrejme zaslúženú.

HLASY PO ZÁPASE

VERA PAUW (trénerka Írska): „Na agresívnu hru Sloveniek sme boli pripravené, najmä II. polčas bol z našej strany veľmi dobrý. Dostali sme však lacný gól, preto sme museli tvrdo robiť na zvrátení výsledku. Zmeniť herný systém by si žiadalo výrazne vojsť do zostavy a to by mohlo narušiť naše vnímanie zápasu.“

PETER KOPÚŇ (tréner Slovenska): „Zápas priniesol veľa emócií, na ihrisku rovnako ako na lavičkách. Chceli sme tri body, máme jeden, človek by mal vedieť správne zvážiť, čo má v rukách. Som spokojný s výkonom, svojím spôsobom aj za remízu. Bol to ťažký zápas, náročný v mnohých smeroch, ale taký je dnešný futbal a tak sa hrá na Ostrovoch.“


Írsko WA
25.11.2021
19:00
Dublin (Tallaght Stadium)
1 - 1
(0:0, 1:1)
Ukončené
Ženy A

Priebeh stretnutia0'
1. polčas
Začiatok - 1. polčas
19:00
8'
Andrea Horváthová
Ženy A
Faul
NaN'
1. polčas
Koniec - 1. polčas
19:45
45'
2. polčas
Začiatok - 2. polčas
20:00
47'
Gól z hry
Martina Šurnovská
Ženy A
Gól z hry
48'
Jana Vojteková
Ženy A
Faul
65'
Martina Šurnovská
Ženy A
Striedajúci hráč: Laura Žemberyová
Gól z hry
Katie McCabe
Írsko WA
Gól z hry
65'
Aine O'Gorman
Írsko WA
Striedajúci hráč: Ruesha Littlejohn
70'
Courtney Brosnan
Írsko WA
Faul
75'
76'
Mgr. Alexandra Bíróová
Ženy A
Striedajúci hráč: Diana Lemešová
Lucy Quinn
Írsko WA
Striedajúci hráč: Kyra Carusa
84'
87'
Ľudmila Maťavková
Ženy A
Striedajúci hráč: Kristína Panáková
90'
Diana Lemešová
Ženy A
Faul
NaN'
2. polčas
Koniec - 2. polčas
20:45

Írsko WA

Domáci1
Courtney Brosnan
75'
2
Savannah McCarthy
4
Louise Quinn
5
Niamh Fahey
6
Megan Connolly
10
Denise O'Sullivan
17
Jamie Finn
11
Katie McCabe
Gól z hry - 65'
13
Aine O'Gorman
70'
14
Heather Payne
15
Lucy Quinn
84'

Náhradníci3
Isibeal Emma Atkinson
7
Diane Caldwell
8
Ruesha Littlejohn
9
Amber Barrett
16
Grace Moloney
18
Niamh Farrelly
19
Ciara Grant
20
Eabha O'Mahony
22
Roma McLaughlin
21
Emily Whelan
12
Kyra Carusa
23
Megan Walsh

Realizačný tímVera Pauw
Tréner

Ženy A

Hostia18
Dominika Škorvánková
12
Mgr. Mária Korenčiová
5
Mgr. Alexandra Bíróová
76'
7
Patrícia Fischerová
11
Patrícia Hmírová
17
Mária Mikolajová
20
Jana Vojteková
48'
4
Andrea Horváthová
8'
21
Martina Šurnovská
Gól z hry - 47'
65'
16
Diana Bartovičová
19
Ľudmila Maťavková
87'

Náhradníci23
Patrícia Chladeková
10
Bc. Lucia Ondrušová
2
Laura Žemberyová
3
Viktória Čeriová
14
Diana Lemešová
90'
13
Kristína Košíková
6
Kristína Panáková
15
Bc. Monika Bytčánková
1
Dominika Rezeková
8
Klaudia Fabová
9
Nikol Mazúchová

Realizačný tímPeter Kopúň
Tréner
Mgr. Michal Švihorík
Asistent trénera 1
Ján Novota
Tréner brankárov
Martin Babinec
Kondičný tréner
Michal Vengloš
Vedúci družstva
Lucia Knappková
Lekár
Veronika Rybárová
Fyzioterapeut
Jindřich Ditrich
Masér
Pavel Očoveji
Masér
Petra Pačesová
Mentálny tréner

Miesto konania-
. ., Dublin

DRUHÝ ZÁPAS SKUPINY: Švédsko - Fínsko 2:1, 11. Rolföová, 80. Hurtigová - 29. Sällströmová.

1.

Švédsko

4

4

0

0

8:1

12

2.

Fínsko

4

2

0

2

7:5

6

3.

Slovensko

4

1

1

2

4:4

4

4.

Írsko

3

1

1

1

3:3

4

5.

Gruzínsko

3

0

0

3

0:9

0

Značky