logo
Reprezentácia

ŽENY A – Tréner Peter Kopúň: Nech sa vrátime z Fínska s úsmevom

Tréner ženskej reprezentácie Peter Kopúň sa chce po zápase v Turku usmievať.
autor: LUKÁŠ GRINAJ/TASR, zdroj: SFZ

TURKU (SFZ) –  V piatok sa vydali celé, fyzicky aj psychicky. Slovenské futbalistky vstúpili do kvalifikácie MS 2023 síce prehrou 0:1 so Švédskom, ale výkonom, aký oslovil stovky ich fanúšikom. V utorok pokračujú v kvalifikácii druhým ťažkým zápasom, v Turku proti domácemu výberu.

Ako strávili hráčky piatkový duel v Senci? „Vnímam aj ich sklamanie, pretože cítili, že možno, za istých priaznivých okolností a kúsku šťastia sme nemuseli prehrať,“ vrátil sa k prvému zápasu kvalifikácie tréner Peter Kopúň. Podľa neho však kľúčové je vziať výsledok ako fakt a stotožniť sa čo najviac s výkonom, v ktorom sa prejavil prístup, odhodlanie aj disciplína celého družstva. „Toto je presne to, čím sa môžeme v kvalifikácii presadiť.“

Spoločným znakom troch nasledujúcich dní po ťažkom súboji s troma korunkami bola únava. Realizačný tím popri presune do Fínska využíval aj pozitívnu emóciu, ktorú cítiť od piatku po výkone Sloveniek v atmosfére okolo našej reprezentácie. „Prišli sme do iného počasia, slnko síce svieti, ale teplota je o desať stupňov nižšia ako v Senci. Spolu s únavou sú to neprehliadnuteľné faktory, ktoré musíme brať do úvahy pri skladaní zostavy aj taktiky na utorkový duel s Fínskom,“ povedal Kopúň.

Okrem prirodzených zápasových šrámov a už opakovane spomínanej únavy však dievčatá nehlásili žiadne vážnejšie zdravotné komplikácie. Tréner počas pondelkového predzápasové tréningu pozorne sledoval počínanie každej jednej hráčky aj celkový prejav tímu. Tváril sa po ňom (s)pokojne...

Aký súper nás čaká v Turku? „Na jednej strane som presvedčený, že Fínky sú také isté hráčky ako naše, hrajú podobným štýlom. Ich herný prejav je atletický, sú to rýchle futbalistiky, chcú hrať s loptou. Na druhej strane v ich strede sú osobnosti, ktoré síce nemajú kredit ako Švédky Asllaniová či Segersová, nie sú natoľko oceňované vo svete, lebo zatiaľ nedosahujú také výsledky ako strieborné medailistky z Tokia, no futbal hrať vedia. Engmanová, Öhlingová, Summanenová majú v ženskom prostredí solídne meno a rešpekt. Preto musíme hrať disciplinovane, uvedomiť si, v čom je sila súperiek a ich prednosti eliminovať, vtedy budeme úspešné,“ stručná charakteristika tímu Suomi z úst nášho odborníka.   

Tréner už na začiatku septembrového zrazu hovoril, že snahou realizačného tímu bude, aby sa únava z dvoch zápasov čo najviac rozložila na celý káder. Medicínsky stav aj preto využíval počas pobytu ako v Senci, tak v Naantali aj fototerapiu. Laserový lúč je totiž schopný preniknúť do hĺbky až 10 cm a ovplyvňovať aj tkanivové štruktúry, ktoré sú uložené hlboko pod kožou, má biostimulačné, analgetické a protizápalové účinky, znižuje mieru bolesti, keďže energia, odovzdaná nervovým vláknam, zvyšuje ich prah citlivosti, navádza ku svalovej relaxácii. Tentoraz sa pochlapila spoločnosť Winform, ktorá zapožičala potrebné laserové aparáty slovenskej ženskej reprezentácii na celý septembrový zraz, bokom neostali ani ľudia z Proormedentu sk, tí sa zas postarali o prostriedky na oxygenoterapiu. Realizačnému tímu tak pomohli pri príprave hráčok na zápasy.

„Postavili sme dobrú zostavu proti Švédsku, jasnú predstavu máme aj na Fínsko, potrebujeme len, aby do seba zapadlo viac sklíčok. Primárnym cieľom v zápase je, že chceme byť vpredu nebezpečnejší tím,“ reagoval Kopúň a verný svojej zásade nepovedal vopred viac o zložení základnej jedenástky.

Rovnako nemá rád, keď je pred zápasom konfrontovaný s otázkou na výsledok. „Hlavný vedúci výpravy Ján Greguš má na to svoju formulku: všetci na to myslíme, ale nevysloví to nikto nahlas, aby sme to neuriekli,“ prikývol tréner. Pred Švédskom preto povedal, že si želá „futbalový výsledok “ a stalo sa. Pred Fínskom opakovalo, že sa „chceme vrátiť domov s úsmevom,“ čím je povedané aj bez konkrétnych čísiel dosť. Nech sa teda tak stane.

Značky