logo
Reprezentácia

ŽENY A – Žreb kvalifikácie MS 2023: V päťčlennej skupine opäť proti Švédkam


autor: uefa.com, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – V sídle UEFA v Nyone dnes popoludní vyžrebovali zloženie kvalifikačných skupín MS žien v roku 2023, ktoré usporiadajú premiérovo dve krajiny, Austrália a Nový Zéland. Zároveň prvý raz sa na finálovom turnaji zúčastní až 32 družstiev.

Z Európy sa do kvalifikácie prihlásilo rekordných 51 tímov, tie rozdelili do deviatich skupín: šesť má šesť účastníkov, v troch bude hrať päť družstiev. Premiérovo sa na kvalifikácii zúčastňujú Cyprus a Luxembursko.

Prihlásené krajiny rozdelili pred žrebom na základe koeficientu UEFA do šiestich košov. Slovensko sa ocitlo na čele poradia vo štvrtom, na miesto vo vyššom nám chýbalo 1,6 bodu. 

Spolu s nami do rovnakého koša zaradili Maďarsko, Bielorusko, Chorvátsko, Grécko, Albánsko, Severné Macedónsko, Izrael a Azerbajdžan, s týmito súpermi sme sa teda nemohli dostať do kvalifikačnej skupiny.


autor: uefa.com, zdroj: SFZ

Dvojica zástupcov UEFA Nadine Kesslerová a David Gough napokon rozhodla o zložení kvalifikačných skupín. Žreb priradil Slovensko do päťčlenného „áčka“ spolu so Švédskom, Fínskom, Írskom a Gruzínskom.

 "Skupina je vyžrebovaná a zamýšľať sa, či je to dobré alebo zlé, je zbytočné. Všetci vieme, kto je favoritom skupiny. Zato Fínsko, Írsko aj my, ak to beriem podľa žrebovacích košov, si uvedomujeme, že to budú ťažké zápasy, pretože každý môže prekvapiť a zdolať každého. Následne počas debaty o hracom kalendári skupiny bolo zrejmé, že všetci chcú dobrú východiskovú pozíciu, takže možno logicky k dohode nedošlo ani po štyroch hodinách diskusií. Máme ešte jeden pokus a ak nebude dohodnutý výsledok, rozhodne žreb na pôde UEFA,“ komentoval piatkové dianie reprezentačný tréner Peter Kopúň.

“Spomienky na Švédsko máme veľmi čerstvé. A až bolestivé,“ priznala Futbalistka roka 2020 Mária Korenčiová. “Každý tím z prvého koša by bol ťažký, ale Švédky som si fakt nepriala... Hrali sme aj s ďalšími tímami, aj keď pár mesiacov odvtedy uplynulo a ako to sledujeme, prakticky všade ženský futbal napreduje. Len mi tak napadlo, že Fínsko premiérovo postúpilo na finálový turnaj ME,“ zamyslela sa reprezentačná brankárska jednotka. “Ale pôjdeme do toho. Pri stopercentných výkonoch a tej potrebnej dávke šťastia skúsime zabojovať o 2. miesto. Musíme si veriť.“

Spoluhráčku doplnila opora defenzívy národného tímu Diana Bartovičová. “To Švédsko je šok, nepríjemný šok. Prvý pocit bol, že stačilo, nechcemeeeee... Ale nič sa nedá robiť,“ povedala kapitánka Slavie Praha. “Tri tímy si môžu robiť zálusk na 2. miesto, radím tam aj nás. Áno, trúfneme si, pravda leží vo futbale na ihrisku, chceme, aby tá o nás bola pozitívna.“

Postupový kľúč nie je úplne jednoduchý. Víťazi kvalifikačných skupín postupujú priamo na svetový šampionát. Tímy z druhých miest absolvujú fázu play-off podľa tohto kľúča: tri najlepšie idú priamo do 2. kola. Zvyšných šesť odohrá 1. kolo na jeden zápas (o zložení aj domácom prostredí rozhodne žreb), víťazi postúpia do 2. kola.

Druhé kolo play-off sa hrá na 1 zápas, o zložení dvojíc aj o domácom prostredí rozhodne žreb. Z troch víťazov dvaja s najlepším koeficientom postúpia na MS, tretí s najhorším koeficientom sa zúčastní na medzikontinentálnej kvalifikácii.

Kvalifikačné zápasy MS 2023 sa budú hrať od septembra 2021 do septembra 2022. 

Majstrovstvá sveta žien vyhrali zatiaľ iba dve európske krajiny: Nórsko v roku 1995 a Nemecko získalo titul dvakrát v rokoch 2003 a 2007. 

Značky