logo
Reprezentácia

ŽENY A – ŽREB LIGY NÁRODOV 2023/24: V skupine B2 starí známi, najmä Fínsko

Lístoček s nápisom Slovakia pred uložením do žrebovacej loptičky pred samotným aktom.
autor: Kristian Skeie/UEFA, zdroj: SFZ

NYON/BRATISLAVA – Aj ženská reprezentácia si zahrá novú súťaž pre národné tímy, Ligu národov UEFA. Tá má v troch kvalitatívnych stupňoch zaradených 51 družstiev, Slovensko je v B-lige a žreb ho poslal do 2. skupiny spolu s Fínskom Rumunskom a Chorvátskom.

Hrací plán je jednoduchý a tradičný: v troch jesenných asociačných termínoch (20. – 26.9., 25. – 31.10. a 29.11. – 5.12.) odohrajú tímy každý s každým doma-vonku šesť stretnutí. Finálový týždeň je naplánovaný na 21. – 28. február 2024.

Pred žrebom bolo Slovensko zaradené  do 3. koša spolu s Ukrajinou, Maďarskom a Bosnou a Hercegovinou, takže s týmito družstvami sa stretnúť nemohlo.

Pohyb tímov na základe umiestnenia v konečnej tabuľke skupiny je nasledovný: štyria víťazi skupín postúpia do A-ligy, štyri tímy z 2. miest hrajú proti tímom z 3. miest v A-lige, lepší z dvojice bude zaradený do A-ligy nasledujúcej edície, zdolané tímy budú hrať v béčku.

Zloženie slovenskej 2. skupiny B-ligy.
autor: SFZ

Tri najlepšie tímy na 3. mieste z B-ligy nastúpia proti trom najlepším tímom z 2. miest v C-lige, víťazi sa zaradia do béčka v kvalifikácii ME, zdolané tímy budú hrať v C-lige. 

Najnižšie umiestnený tím na treťom mieste a štyri tímy na štvrtom mieste z B-ligy zostupujú do C-ligy. Na pohľad zložité, život samozrejme prinesie skúsenosť a realita správne zosumarizuje pozície jednotlivých družstiev, vrátane Slovenska, v novej súťaži Lige národov.

Reprezentačný tréner Peter Kopúň bol osobne prítomný na žrebe. Priamo z Nyonu poskytol svoj bezprostredný pohľad na zloženie našej skupiny: „Môj prvý dojem je, že neviem s pokojným svedomím určiť, či je to dobrá alebo zlá skupina. S každým z troch súperov v nej máme vlastnú skúsenosť. Osobne som rád, že nehráme so Slovinskom, Chorvátsko zo 4. koša berieme, vieme, akú má jeho ženský futbal kvalitu. Rumunsko je zaujímavý súper, smelo s ním budeme hrať, no a Fínsko ... Len sa mi potvrdilo, že to, čo robíme akoby dopredu, sa nedeje náhodou. Odohrali sme len nedávno, prakticky pred mesiacom, dva vzájomné prípravné zápasy a teraz osud rozhodol, že sa stretneme dvakrát v súťažnom meraní síl. Je na nás, aby sme poznatky z aprílových stretnutí v Senci správne využili na jesenné duely.“

Značky