MUŽI A – Nominácia na tréningový kemp je začiatok cesty | Slovenský futbalový zväz

MUŽI A – Nominácia na tréningový kemp je začiatok cesty

Reprezentačný tréner Štefan Tarkovič počas nominačnej tlačovky pred tréningovým kempom vo Windischgarstene.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Reprezentačný tréner Štefan Tarkovič zverejnil nomináciu na tréningový kemp vo Windischgarstene s 24 hráčmi. „Zloženie kádra pre Euro oznámime až 2. júna, po zápase s Bulharskom,“ dupľoval zloženie zoznamu s ďalšími 28 menami, ktoré sú pod označením „NÁHRADNÍCI,“ čo je však len pracovné pomenovanie pre momentálnu situáciu. „Toto je začiatok cesty na Euro.“

VYSVETLENIE OKOLNOSTÍ.  Ligové súťaže v Česku, USA i Španielsku sa končia až v posledný májový víkend a podľa reglementu FIFA majú kluby povinnosť uvoľniť hráčov pre národné tímy až po ukončení ich oficiálneho programu. „Preto nie sú naši futbalisti z týchto súťaží na listine v kolonke nominácia. Na zraz, ktorý máme v pondelok 24. mája, príde deväť hráčov, teda tí, ktorým sa skončili klubové povinnosti do 16. mája, pokiaľ Boženík a Suslov nebudú hrať v Holandsku baráž, dostavia sa aj oni,“ tréner šiel prakticky meno po mene a ozrejmoval rozdelenie hráčov do jednotlivých skupín. „Beriem to tak, ako to je, musím sa s tým vysporiadať rovnako ako moji trénerskí kolegovia pri iných reprezentáciách. Spolu s realizačným tímom robíme pre to maximum.“

NOMINÁCIA NA EURO. UEFA stanovila účastníkom finálového turnaja čas, dokedy musia nahlásiť 26-členný káder. „Zároveň sú presne stanovené pravidlá, ako treba postupovať, pokiaľ do diania vstúpia zdravotné okolnosti, v tejto dobe navyše zvýraznené pandémiou a príslušnými opatreniami,“ pokračoval Tarkovič. Zopakoval, že zloženie slovenskej reprezentácie na Euro 2020 oznámi 2. júna  po zápase s Bulharskom v Riede.

BÉNES NIE JE KAUZA. Na listine nominovaných je aj meno Lászlóa Bénesa, ktorého vyjadrenie po marcovom zápase na Cypre vyvolalo búrku v pohári. „Zavolal mi, ospravedlnil sa, pre mňa je to uzavretá záležitosť. Je na ňom, aby dokázal oprávnenosť svojej účasti v mužstve, určujúca je výkonnosť, ako pri každom jednom hráčovi,“ odmietol akúkoľvek senzáciu pri tejto téme tréner.

ZDRAVOTNÉ PROBLÉMY LOBOTKU, KUCKU A SCHRANZA. Štefan Tarkovič potvrdil, že náš realizačný tím komunikuje intenzívne s klubmi, v ktorých máme hráčov, boriacich sa so zdravotnými patáliami. Lobotka je po operačnom zákroku a začal s individuálnym tréningom, Neapol zrejme bude chcieť, aby ostal v Taliansku do posledného dňa. Schranz má natiahnutý sval, „ak ho nebude môcť využiť v zápasoch Jablonec, boli by sme radi, aby čo najskôr prišiel domov a bol pod dohľadom nášho lekárskeho tímu.“ Kucka už je na Slovensku a rieši zdravotný stav podľa pokynov doktorov.

ZNÁMY WINDISCHGARSTEN. Pred piatimi rokmi tam mali Slováci tréningový kemp pred úspešným Eurom vo Francúzsku. „Poznáme podmienky v hoteli, prostredie, pribudlo ďalšie ihrisko v areáli, netreba riešiť žiadnu cestovnú logistiku. V podstate celý realizačný tím už má skúsenosť s Windischgarstenom, to chceme zužitkovať opäť,“ potvrdil tréner. 

NOMINÁCIA
BRANKÁRI: Martin Dúbravka (Newcastle), Marek Rodák (Fulham), Dušan Kuciak (Lechia GdaŇsk)
OBRANCOVIA: Peter Pekarík (Hertha BSC), Ľubomír Šatka (Lech Poznaň), Denis Vavro (SSD Huesca), Milan Škriniar (Inter Miláno), Tomáš Hubočan (Omonia Nikózia), Jakub Holúbek (Piast Gliwice)
STREDOPOLIARI: Patrik Hrošovský (KRC Genk), Stanislav Lobotka (SSC Neapol), Juraj Kucka (Parma), Matúš Bero (Vitesse Arnhem), Marek Hamšík (IFK Göteborg), Ondrej Duda (1. FC Köln), Tomáš Suslov (FC Groningen), Lukáš Haraslín (US Sassuolo), Róbert Mak (Ferencváros), Vladimír Weiss (Slovan Bratislava)
ÚTOČNÍCI: Erik Jirka (CD Mirandes), Róbert Boženík (Feyenoord Rotterdam), David Strelec (Slovan Bratislava). Michal Ďuriš (Omonia Nikózia)


NÁHRADNÍCI
BRANKÁRI: Dominik Greif (Slovan), Adam Jakubech (KV Kortrijk), František Plach (Piast Gliwice), Dominik Holec (Rakov Czestochowa)
OBRANCOVIA: Martin Koscelník (Liberec), Lukáš Pauschek (Slovan), Boris Sekulič (Chicago Fire), Norbert Gyömbér (US Salernitana 1919), Dávid Hancko (Sparta Praha), Tomáš Huk (Piast Gliwice), Martin Valjent (RDC Mallorca), Róbert Mazáň (MFK Karviná), Kristián Koštrna (Spartak Trnava), Michal Sipľak (Cracovia Krakov), Branislav Niňaj (Sepsi)
STREDOPOLIARI: Jakub Hromada (Slavia Praha), Ján Greguš (Minnesota United), Erik Sabo (Rizespor), Jakub Považanec (FK Jablonec), Albert Rusnák (Real Salt Lake City), Michal Faško (Liberec), Nikolas Špalek (Brescia), Martin Chrien (Mezókovesd Zsóry)
ÚTOČNÍCI: Ivan Schranz (FK Jablonec), David Hrnčár (ViOn Zlaté Moravce-Vráble), Ladislav Almási (Achmat Groznyj), Pavol Šafranko (Sepsi OSK), Samuel Mráz (Lubin)


REALIZAČNÝ TÍM
Hlavný tréner: Štefan Tarkovič
Asistenti trénera: Marek Mintál, Samuel Slovák
Tréner brankárov: Miroslav Seman
Kondičný tréner: Martin Rusňák
Videoanalytik: Michal Slyško
Technický vedúci: Róbert Tomaschek
Lekári: Ján Baťalík, Vladimír Pener
Fyzioterapeuti: Marián Drinka, Peter Hečko, Martin Nozdrovický
Masér: Mário Prelovský
Kustódi: Ján Beniak, Marek Košáň

Značky