MUŽI A – Proti Bulharsku s jubilujúcim kapitánom Pekaríkom | Slovenský futbalový zväz

MUŽI A – Proti Bulharsku s jubilujúcim kapitánom Pekaríkom


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

WINDISCHGARSTEN – Prvý deň šiesteho mesiaca roku 2021 znamená dátum konania medzištátneho zápasu s Bulharskom (hrá sa v rakúskom Riede o 18:00) a zároveň dva týždne do vstupu slovenskej reprezentácie na Eure proti Poľsku (hrá sa 14. 6. v Petrohrade o 18:00).

TRÉNER ŠTEFAN TARKOVIČ: Spokojný s prípravou, o Eure až v stredu

O BULHARSKU. Náš reprezentačný kouč potvrdil, že o súperovi z Balkánu má veľa informácií. „Od januára ho vedie nový tréner Jasen Petrov, v nominácii na trojzápas so Slovenskom, Ruskom a Francúzskom je šesť nových hráčov, avizuje nový herný systém,“ povedal to základné. 

O NAŠEJ ZOSTAVE. Bude značne obmenená. „Príležitosť dostanú hráči, ktorých sme dlho či vôbec nevideli, keďže sme na to nemali možnosť. Povedal som, že každý dostane príležitosť ukázať sa v dlhšom zápasovom úseku a tak to bude.“ Tréner avizoval, že štvorica, ktorú trápia zdravotné šrámy – Hamšík, Kucka, Schranz, Koscelník – hrať určite nebude. „Trénujú zatiaľ mimo tímu, ale som presvedčený, že všetci budú v poriadku, aby po rozhodnutí o nominácii mohli ísť na Euro.“

STÝ MEDZIŠTÁTNY ŠTART PEKARÍKA. Symbol poctivosti, slušnosti a dlhodobej kvality Peter Pekarík nastúpi proti Bulharsku na svoj 100. zápas v reprezentačnom drese. „Na ihrisko pôjde s kapitánskou páskou, aj týmto spôsobom chcem ukázať, ako veľmi si vážim jeho prístup k národnému tímu. Želal by som si, aby sme takýchto hráčov mali čo najviac,“ okomentoval nevšednú utorkovú udalosť tréner.

O ĎALŠOM AŽ POTOM. Tréner prostredníctvom médií vyzval aj verejnosť, aby si počkali na jeho rozhodnutie o konečnej nominácii na Euro až na stredu ráno. „Som veľmi spokojný s tým, ako hráči vzali toto sústredenie, ako každý jeden robí maximum, ako každý chce ísť na šampionát.“ Preto ani obava, že by sa niektorý z hráčov v zápase s Bulharskom, známym tvrdým spôsobom hry, šetril v obave zo zranenia,  neprichádzala podľa neho do úvahy: „Ak sa ide s obavami do súboja, zvykne to priniesť zranenie. Taký je futbal. Som ale presvedčený, že nám sa nič nestane a tak sa k zápasu staviame.“ 

DESIGNOVANÝ KAPITÁN PETER PEKARÍK: Pekných 15 reprezentačných rokov

STOVKA. Po Karhanovi, Škrtelovi a Hamšíkovi bude Peter Pekarík štvrtým slovenským futbalistom so stovkou štartov v reprezentačnom drese v oficiálnych zápasoch. „Reprezentujem od decembra 2006, je to pekných pätnásť rokov,“ má 34 rokov a úprimnú tvár mladého muža stále zdobí vlastne za každých okolností priateľský úsmev. 

PO NAJLEPŠEJ SEZÓNE. Vypočítal, že má za sebou dostatočnú zápasovú prax, aj keď v jednej jej etape zo zostavy Herthy vypadol. „Za trénera Labbadiu som odohral prakticky všetko, po pauze som opäť hrával aj za Dárdaia, vydalo to 24 stretnutí v bundeslige a celkom 32 za sezónu. Navyše som dal štyri góly, čo sa mi predtým nestávalo,“ podčiarkol vlastné krédo, že vo všetkom sa dá nájsť niečo pozitívne.

ZÁPAS S BULHARSKOM. „Je to súper, ktorý nanovo skladá mužstvo, hráči sa budú chcieť novému trénerovi ukázať. Bude to ťažká skúška, ale taký je dnes každý zápas,“ a potom sa pozrel na naše mužstvo: „Veľmi sa na ten súboj tešíme, sme skoro kompletní, v partii je skvelá atmosféra.“ Ešte pohľad dozadu: „Pred piatimi rokmi sme z Windischgarstenu vyrazili na cestu do osemfinále Eura, na to sa nezabúda. Som motivovaný, bol by to pre mňa tretí vrcholový turnaj, to je výzva. Chcem sa dostať do konečnej nominácie, ako každý hráč, ktorý je tu. A tu nejde o zásluhy, pravidlá platia pre každého rovnako, nomináciu si treba vybojovať.“

Značky