MUŽI A – Remíza s puncom Dúbravkovej megakvality, Tarkoviča potešili dobré výkony hráčov | Slovenský futbalový zväz

MUŽI A – Remíza s puncom Dúbravkovej megakvality, Tarkoviča potešili dobré výkony hráčov

Michal Ďuriš (č 21) mal na kopačke dva góly, v oboch situáciách vyhral mikrosúboj rakúsky brankár Bachmann.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

VIEDEŇ (SFZ) – V generálke na Euro remizovala slovenská reprezentácia na Štadióne Ernsta Happela 0:0 v zápase končene pred divákmi. Na tribúnach bolo 3000 rakúskych priaznivcov, ktorí svoju radosť z opätovnej návštevy futbalového zápasu dávali patrične najavo.

Tréner Tarkovič „vystrihol“ v mnohom „európsku“ zostavu, zamrazilo nás hneď v úvode, keď sa v jednej chvíli nevedel postaviť na nohy Schranz a do hry šiel z lavičky Ďuriš už v 7. minúte. Krátko predtým zahrozili domáci, využili naše oslabenie – zranený Schranz bol za čiarou – Lienhartovu nebezpečnú strelu náš val nepustil.

Rakúšania roztáčali svoju hru v strede poľa, kombinovali krátke prihrávky s prenesením lopty do voľného priestoru, snažili sa nájsť štrbinu v slovenskom obrannom múre, ale nenachádzali. Naopak, v 27. min trafil volejom Mak, Bachmann kryl. 

Prvý z Dúbravkových skvelých zákrokov prišiel v 34. min po tom, ako si Baumgartner dvakrát narazil so Sabitzerom, dostal sa pred slovenského brankára, ale ten mu zmenšil strelecký priestor a zmaril mu možnosť. Pomáhala mu aj obetavosť spoluhráčov, ktorí blokovali strelecké pokusy domácich v rozhodujúcich chvíľach. 

Kuriózna situácia sa zrodila krátko po prestávke. Haraslín sa dostal do streleckej pozície, jeho pokus Bachmann vyrazil a loptu vracal do brány Duda, trafil na tráve ležiaceho – Haraslína. Ak by aj lopta prešla do siete, asistent rozhodcu signalizoval ofsajd...

Domáci stroj fungoval dobre, hoci Alaba po prestávke na trávnik nevybehol, Grillitsch s Lazarom hýrili nápadmi aj streleckými pokusmi. Po hodine hry prišiel parádny Dúbravkov zákrok číslo 2, po Grillitschovej bombe vytlačil strelu na žrď, nasledoval päťminútový rakúsky zámok, ktorý vyvrcholil Arnautovicovou strelou do žrde – jeho príchod na trávnik privítali rakúski priaznivci enormnými nadšením – a jeho ďalšou spálenou šancou pokusom tesne vedľa. 

Neboli sme len pasívnymi aktérmi diania, dve veľké šance mal Ďuriš. Najprv vypichol loptu Trimmelovi, ocitol sa pred Bachmannom, ale zozadu atakovaný rakúskym bekom nedokázal šancu využiť, O šesť minút nášmu hrotovému útočníkovi nabil Weiss, Ďuriš mal pozíciu aj loptu, vystrelil po zemi a rakúsky brankár kryl.

Záverečná päťminútovka bola šou jedného muža, Martina Dúbravku.  Jeho excelentné zákroky číslo 3 a číslo 4, nasledujúce po tutovkách Arnautovica resp. Gregoritscha boli hodné zápisu do vysokoškolskej učebnice brankárskeho umenia  veľkými písmenami a tučnou sadzbou. Nemožno sa diviť, že domáci miláčik Arnatutovic zložil nášmu brankárovi verejnú poklonu, konštatujúc, že „Dúbravka je fenomenálny...“

RAKÚSKO - SLOVENSKO 0:0
ŽK
: Hubočan
ROZHODOVALI: Urs Schynder – Marco Zürcher, Jan Köbell (všetci Švajčiarsko) – 3000 divákov.
RAKÚSKO: Bachmann – Trimmel (78. Posch), Lienhart, Hinteregger, Ulmer – Lazaro (78. Gregoritsch), Grillitsch, Sabitzer (46. Schaub), Alaba (46. Laimer) – Kalajdzic (64. Arnautovic), Baumgartner (54. Ilsanker). Tréner: Franco Foda.
SLOVENSKO: Dúbravka – Pekarík, Šatka, Škriniar, Hubočan – Kucka (63. Hrošovský), Hromada (63. Greguš) – Haraslín (76. Koscelník), Duda (76. Bénes), Mak (63. Weiss)  – Schranz (7. Ďuriš). Tréner: Štefan Tarkovič.

HLASY PO ZÁPASE
ŠTEFAN TARKOVIČ (tréner Slovenska): „Obojstranne veľmi kvalitný zápas, v ktorom sme sa síce ťažšie rozbiehali, na čo malo vplyv aj zranenie Schranza, ale zvlášť v II. polčase sme si vytvorili dobré šance. Domáci mali prevahu, ale naša hra spĺňala to, čo sme si predstavovali a plánovali. K zraneniu Schranza sa v tejto chvíli vyjadriť neviem, nemám ešte všetky potrebné informácie, akonáhle tak bude a my budeme vedieť s nimi naložiť, budeme slovenskú verejnosť informovať. Áno, trápime sa v útočnej fáze, preto ma teší, že proti Rakúsku sme si príležitosti vypracovali, žiaľ sme žiadnu nepremenili. Mnohí sa tlačia do zostavy, dnes bolo veľa dobrých výkonov aj od striedajúcich hráčov. Mám  predstavu o zložení základnej jedenástky na prvý zápase Eura, ale ostáva ešte dosť času a v hre budú všakovaké okolnosti.“

ONDREJ DUDA (stredopoliar Slovenska): „Môžem sa hnevať na seba, že som v tej tutovej šanci zle trafil. Som rád, že na tribúnach zas boli diváci, tešíme sa na také zápasy na Eure. A verím, že tam budeme mať šťastie aj v útočnej fáze.“

MARTIN DÚBRAVKA (brankár Slovenska): „Mne sa chytalo dobre, ale celkovo to bol z našej strany kompaktný výkon, po prestávke patrične sebavedomý. Výsledok mohol byť všelijaký, vyhrať mohli domáci aj my. Šli sme za tým dobrým a dosiahli sme ho.  Bolo by ešte lepšie, ak by tu boli aj naši diváci, verím, že v Rusku nebudú chýbať. Je za nami ťažká doba a chceme sa navzájom počas Eura potešiť.“

Značky