logo
Reprezentácia

MUŽI A – Tradičný menoslov, späť sú Haraslín, Strelec a Kmeť

Štvrtok, 9.11.2023 11:25 | Posledná aktualizácia 16.11.2023 19:07
Reprezentačný tréner Francesco Calzona povolal na rozhodujúci kvalifikačný dvojzápas až 30-členný káder.
Reprezentačný tréner Francesco Calzona povolal na rozhodujúci kvalifikačný dvojzápas až 30-členný káder.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) –  Reprezentačný tréner Francesco Calzona nominoval na posledný dvojzápas kvalifikácie ME 2024  - 16. 11. o 20:45 s Islandom v Bratislave a 19. 11. o 20:45 s Bosnou a Hercegovinou v Zenici – široký káder 30 hráčov. Všetko osvedčené mená, tentoraz bez nováčika, zato s navrátilcami Lukášom Haraslínom (po zranení) a Davidom Strelcom i Matúšom Kmeťom (voľba trénera).

PREČO 30? Tréner mal racionálny argument„Dvaja hráči sa vykartovali a proti Islandu nemôžu hrať,“ vysvetlil (viac vo videu). „Haraslín už hral pár minút aj v lige, nie je ešte stopercentne pripravený, ale má moju plnú dôveru.“ K Strelcovi mal zaujímavú myšlienku: „Je to dobrý hráč, reprezentácia urobila pre neho všetko, čo mohla, odteraz je to na ňom.“

VALJENT MEDZI NÁHRADNÍKMI. Opäť, ako v októbri. „Platí to, čo sme hovorili vtedy. Keď bude pripravený vrátiť sa do reprezentácie, tak sa rozhodneme.“ Sú v momentálnom kádri všetci naši najlepší hráči? Odpoveď vo videu.

TREBA BOD. „To sú najťažšie zápasy. Musíme podať nejlepší výkon, hrať bez kalkulácii. Musíme hrať na tri body, nie na jeden,“ reagoval tréner na matematické počty, z ktorých vychádza, že z dvojzápasu potrebujeme na postupovú definitívu bod.

LOBOTKA MÔŽE. Včielka zo stredu poľa Neapola narobila Calzonovi vrásky, Stano nedohral v stredu večer zápas Ligy majstrov s Unionom Berlín pre zranenie. „Ešte večer som hovoril s klubovým lekárom, informoval ma, že vo štvrtok ráno pôjde Lobotka na vyšetrenie. Päť minút pred tlačovou konferenciou mi napísal, že je to v poriadku,“trénerovi evidentne odľahlo.

JIRKA NAMIESTO PEKARÍKA? V českej lige Erik Jirka zažiaril, keďže jeho gólmi Plzeň zdolala v Edene Slaviu. V nominácii je opäť medzi náhradníkmi. „Debatovali sme s ním o tom. Je použiteľný na viacerých pozíciách. Musíme hľadať riešenie pri Pekaríkovej absencii, on ním môže byť. Je dôležitý pre reprezentáciu, na ihrisku aj v kabíne, pre jeho povahu ho majú všade radi, šíri pozitívnu energiu.“

MLADÍ SA UČIA. V širokom kádri majú miesto opäť Leo Sauer a Dominik Hollý. Tréner potvrdil, že ich povoláva úmyselne. „Mladí musia byť blízko pri osobnostiach mužstva, aby s aod nich mohli učiť a pochopiť medzinárodný futbal. Je to dôležité pre ich osobný rast aj pre slovenský futbal.“

VYUŽITÝ ČAS. Za rok sa slovenský národný tím posunul. „Pozrel som si náš prvý spoločný zápas s Azerbajdžanom a posledný s Luxemburskom,“ povedal Calzona (viac vo videu). „Štrnásť mesiacov nie je na prácu s reprezentáciou vôbec veľa. Tak funguje futbal,“ (viac vo videu).

NOMINÁCIA NA ISLAND A BOSNU A HERCEGOVINU

BRANKÁRI: Martin Dúbravka (Newcastle United), Marek Rodák (FC Fulham), Henrich Ravas (Widzew Lodž)
OBRANCOVIA: Peter Pekarík (Hertha BSC), Michal Tomič (Slavia Praha), Matúš Kmeť (AS Trenčín), Norbert Gyömbér (US Salernitana), Denis Vavro (FC Kodaň), Milan Škriniar (Paríž Saint-Germain), Ľubomír Šatka (Samsunsport), Dávid Hancko (Feyenoord Rotterdam), Vernon De Marco (Hatta Club)
STREDOPOLIARI: Erik Jirka (Viktoria Plzeň), Patrik Hrošovský (KRC Genk), Stanislav Lobotka (SSC Neapol), Juraj Kucka (Slovan Bratislava), Ondrej Duda (Hellas Verona), László Bénes (Hamburger SV), Jakub Kadák (FC Luzern), Dominik Hollý (AS Trenčín)
ÚTOČNÍCI: Róbert Mak (Sydney FC), Dávid Ďuriš (MŠK Žilina), Ivan Schranz (Slavia Praha), Tomáš Suslov (Hellas Verona), Leo Sauer (Feyenoord Rotterdam), Lukáš Haraslín (Sparta Praha), Ľubomír Tupta(Slovan Liberec), Róbert Polievka (Dukla B. Bystrica), Róbert Boženík (Boavista Porto), David Strelec (Slovan Bratislava)

NÁHRADNÍCI
Brankári:
 Ľubomír Belko (MŠK Žilina), Richard Ludha (Podbrezová), Dominik Greif (RCD Mallorca)
Obrancovia: David Hrnčár (Beveren), Šimon Mičuda (Dukla B. Bystrica), Martin Valjent (RCD Mallorca), Sebastián Kóša (Trnava), Marek Kristián Bartoš (Podbrezová), Tomáš Nemčík (MŠK Žilina), Adam Obert (Cagliari)
Stredopoliari: Miroslav Káčer (DAC 1904 Dun. Streda), Peter Pokorný(Slas Vroclav), Jakub Hromada (Slavia Praha), Christián Herc (DAC 1904 Dun. Streda), Artur Gajdoš (AS Trenčín)
Útočníci:
 Albert Rusnák (Seattle Sounders FC), Adrián Kaprálik (Górnik Zabrze), Ladislav Almási (Baník Ostrava), Tomáš Bobček(Lechia Gdaňsk), Erik Prekop (Bohemians Praha)

REALIZAČNÝ TÍM
Hlavný tréner: Francesco Calzona
Asistenti trénera:
 Gianluca Segarelli, Simone Bonomi
Tréner brankárov: Ján Novota
Kondiční tréneri:
 Alessandro Bulfoni, David Brünn
Videoanalytik: Marco Brini
Technický manažér: Giovanni Paolo De Matteis
Tímový manažér:
 Marek Hamšík
Technický vedúci: Jakub Kojnok
Lekári: Zsolt Fegyveres, Jozef Almási
Fyzioterapeuti: Marián Drinka, Peter Hečko, Martin Nozdrovický
Masér: Mário Prelovský
Kustódi: Ján Beniak, Marek Košáň

Peter Šurin

Značky