SFZ – Ivan Kružliak bol účastníkom výberového seminára FIFA pre európskych rozhodcov

Pondelok, 22.1.2024 13:00 | Posledná aktualizácia 22.1.2024 13:08
Účastníci seminára rozhodcov pod egidou FIFA v Seville v januári 2024. Ivan Kružliak prvý zľava v hornom rade.
Účastníci seminára rozhodcov pod egidou FIFA v Seville v januári 2024. Ivan Kružliak prvý zľava v hornom rade.
autor: FIFA, zdroj: SFZ


BRATISLAVA (SFZ) – Už je doma. Náš najlepší rozhodca Ivan Kružliak absolvoval v minulých dňoch Seville seminár pre vybraných rozhodcov, spadajúcich pod UEFA, ktorí sú v akomsi predbežnom širšom výbere pre finálový turnaj MS 2026 v Kanade, Mexiku a Spojených štátoch.

Zúčastnilo sa na ňom 22 špičkových európskych arbitrov, až na jedného – Talian Mariani – patriacich do elitnej kategórie. Veď preto tam bol aj Kružliak.

„Pozorovatelia zvonku spustili debatu, prečo v Seville neboli ani jeden Angličan, chýbal aj Poliak Marciniak či Nemci mali na seminári len jedného zástupcu. Pozvaní boli všetci spomenutí, ale kolegovia z Ostrovov mali doma svoj futbalový program, plus účasť ovplyvnili nejaké ochorenia, rozhodne v tom nebolo nejaké vyradenie toho či onoho rozhodcu,“ vysvetlil náš arbiter. Mimochodom, medzi účastníkmi boli aj dve ženy, Francúzka Frappartová a Švédka Olofssonová. „Žiadna senzácia, Stéphanie má za sebou aj katarský šampionát a Tess je rovnako rovnocenný člen tejto našej skupiny,“ reagoval slovenský rozhodca.

Cieľ seminára bol zrejmý, FIFA si už v predstihu overuje kvalitu jednotlivcov, zostavuje skupinu s dostatočnými počtom adeptov pre svetový šampionát, aby vo chvíli, keď bude musieť vybrať tých najlepších z najlepších (teda tak by to malo byť, aj keď vieme, že nie vždy to tak naozaj je...), bude mať dostatočnú banku informácií a vyhodnotených kritérií. „Rovnaký seminár robí FIFA aj pre ďalšie kontinentálne konfederácie,“ pripomenul Kružliak.

Ivan Kružliak (vľavo) spolu so Španielom Josém Mariom Sánchezom Martínezom, domácim účastníkom seminára.
Ivan Kružliak (vľavo) spolu so Španielom Josém Mariom Sánchezom Martínezom, domácim účastníkom seminára.
autor: ARCHÍV (ik), zdroj: SFZ

Obsahom nebol seminár vlastne ničím výnimočný, inštruktori vopred nastavili  program. Dopoludnia boli vždy prednášky s trendovými témami súčasnosti, po obede nasledoval tréning, vyšperkovaný modelovým zápasom, z ktorého sa urobil záznam a ten bol následne predmetom analýzy.

„Podujatí pod egidou FIFA bude do šampionátu ešte niekoľko – MS klubov, olympijské hry, kvalifikácia – takže využitie rozhodcov počas nich bude dosť. Verím, že tam budem mať miesto,“ Ivan Kružliak sa oprel o hodnotenie, ktoré mu dali jednak dvaja z inštruktorov seminára, osobnosti rozhodcovského sveta Talian Nicola Rizzoli a Turek Cuneyt Cakir, a jednak komentátor špecializovaného webu Law5. Ten doslova napísal, že „ako vieme, toto nie je konečný zoznam pre svetový šampionát, aj tak je však fantastickým úspechom Ivana Kružliaka, že sa etabloval v tejto kandidátskej skupine.“

V praxi to znamená, že zhruba dva a pol roka pred najbližším svetovým šampionátom majú  rozhodcovia vytýčenú cestu, ako sa stať účastníkom finálového turnaja, pričom nikto nemá stále nič isté. Ale je fajn, že na zozname serióznych adeptov je aj meno nášho Ivana Kružliaka.

ÚČASTNÍCI SEMINÁRA

Ivan Kružliak (SVK), Espen Eskas (NOR)Danny Makkelie, Serdar Gozubuyuk (NED)Glenn Nyberg (SWE)Istvan Kovács (ROU)Irfan Peljto (BIH), José Maria Sánchez Martínez, Jesus Gil Manzano (ESP)Sandro Schärer (SUI)Srdan Jovanovič (SRB)François Letexier, Clément Turpin, Stéphanie Frappartová (FRA)Slavko Vinčič (SVN), Joao Pinheiro, Artur Dias (POR)Felix Zwayer (GER), Tess Olofssonová (SWE)Davide Massa, Maurizio Mariani (ITA)Halil Umut Meler (TUR)

TECHNICKÍ INŠTRUKTORI
Oscar Ruiz (COL), Nicola Rizzoli (ITA), Valentin Ivanov (RUS), Milorad Mazic (SRB), Cuneyt Cakir (TUR), Jorge Larrionda (URU)

Peter Šurin

Značky