SFZ – Počas unikátneho testovania sa otestovalo 1248 hráčov, aké sú ich rýchlostné, odrazové a silové schopnosti?

Štvrtok, 18.1.2024 09:00 | Posledná aktualizácia 18.1.2024 09:07

autor: SFZ, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Počas októbra a novembra minulého roku Slovenský futbalový zväz v spolupráci s odborným tímom zo spoločnosti Romana Švantnera Strength & Conditioning premiérovo otestoval rýchlostné, odrazové a silové schopností hráčov v štrnástich akadémiách na Slovensku. Ako sú na tom futbalisti v týchto ukazovateľoch? Čo konkrétne ukázali výsledky testovania?

Dokopy bolo v rámci tohto unikátneho projektu, ktorý sa doposiaľ v žiadnej inej krajine nekonal, otestovaných 1248 hráčov v kategóriách U19, U17, U16, U15, U14 v štrnástich akadémiách – FC Spartak Trnava, AS Trenčín, ŠK Slovan Bratislava, MŠK Žilina, MFK Ružomberok, FK DAC 1904 Dunajská Streda, FC Košice, FK Železiarne Podbrezová, MFK Dukla Banská Bystrica, FK Pohronie, FC Petržalka, FC ViOn Zlaté Moravce Vráble, 1. FC Tatran Prešov a MFK Zemplín Michalovce. 

„V každej akadémii sme v piatich kategóriách otestovali približne po 20 hráčov. Tí, ktorí chýbali, boli buď zranení, alebo chorí, ale akadémie nás požiadali, aby sme ich dodatočne otestovali. Budeme tak mať ucelené výsledky. Každú kategóriu sme otestovali samostatne a každá dostala osve aj výsledky. Dokonca každý hráč dostal osobitne tie svoje. K dispozícii máme 38 688 parametrov, s ktorými sme pracovali a vyhodnocovali. Hráčov sme rozdelili do kategórii – výborný, nadpriemerný, priemerný, podpriemerný a nedostatočný,“ priblížil technický riaditeľ SFZ Roman Pivarník a dodal dôležitý fakt: „V testoch sme sa snažili čo najviac priblížiť k futbalistom na úrovni TOP futbalu, čiže reprezentačnému levelu a piatim najlepším ligám. Neznamená to, že ak hráč nespĺňa požadované kritéria, nemôže hrať na nižšej, ako vrcholovej úrovni. Pre nás je dôležité, aby sa hráči pri testovaniach dostali do škály výborný a nadpriemerný, čím spĺňajú základný kľúčový predpoklad. Každá kategória ich má nastavené individuálne, preto máme k dispozícii takmer 39 000 parametrov.“


Ako sú na tom hráči v našich akadémiách po rýchlostnej stránke na piatich a desiatich metroch„Máme 31 percent rýchlych hráčov na piatich metroch a 35 percent na desiatich metroch,“ konštatoval šéf technického úseku Roman Pivarník. 

Graf rozdeľuje hráčov do piatich skupín podľa ich výsledkov. Prvý znázorňuje rýchlosť na piatich metroch a druhý na desiatich.

Jedným zo svetových trendov futbalu sú rýchli krajní stredoví hráči. Rýchlostné testy futbalistov na tejto pozícii boli primárne zamerané na vzdialenosť 30 metrov„Máme 37 percent hráčov, ktorí spĺňajú základný predpoklad. Konkrétne: v kategórii do 19 rokov bolo 28 percent hráčov výborných a 17 percent nadpriemerných. V kategórii do 17 rokov 32 percent výborných a 13 nadpriemerných. V kategórii do 16 rokov 29 percent výborných a len 4 percentá nadpriemerných. V kategórii do 15 rokov máme 23 percent výborných futbalistov a 14 percent nadpriemerných. V najmladšej kategórii do 14 rokov je 30 percent výborných hráčov, čo sa týka ttýchto testovaných parametrov a tri percentá nadpriemerných,“ skonštatoval Pivarník a doplnil: „Čo sa týka hráčskych funkcií, krajní stredoví hráči sú najrýchlejší. Na druhom mieste skončili krajní obrancovia a na treťom útočníci. Potom nasledujú strední obrancovia, strední stredoví hráči a brankári. Z tohto pohľadu je voľba hráčov na dané hráčske funkcie správna. Krajní stredoví hráči majú z pohľadu elasticity šliach najväčšie rýchlostné predpoklady a teda ich spomedzi hráčskych funkcií detekujeme správne.“


Ďalšou otázkou, ktorú riešili zástupcovia SFZ a testovací tím, bola rýchlosť útočníkov na 30 metrov„Na tejto hráčskej funkcii máme 38,8 percent hráčov, ktorí spĺňajú základný predpoklad. V kategórii do 19 rokov je 20 percent výborných hráčov a 23 percent nadpriemerných, v kategórii do 17 rokov 26 percent výborných hráčov a 23 percent nadpriemerných, v U16 je 15 percent výborných a deväť percent nadpriemerných, v 15-ke je 13 percent výborných a rovnako 13 percent nadpriemerných. V kategórii do 14 rokov percento stúplo na 24 percent výborných a 28 percent nadpriemerných futbalistov,“ uviedol prvý muž technického úseku na zväze.


Pri stredných obrancoch sa testovala rýchlosť na 10 metrov„Máme 24 percent hráčov, ktorí spĺňajú základný predpoklad. Konkrétne v kategórii do 19 rokov máme 14 percent výborných hráčov a osem percent nadpriemerných, v sedemnástke 12 percent výborných a 15 percent nadpriemerných, v šestnástke deväť percent výborných a 14 percent nadpriemerných. V pätnástke je desať percent výborných a 13 percent nadpriemerných a v kategórii do 14 rokov je 11 percent výborných a 14 percent nadpriemerných stredných obrancov v meranom parametre,“ povedal Pivarník.


Ako sú na tom strední stredoví hráči po rýchlostnej stránke na rovnakej
vzdialenosti desať metrov
„Ukázalo sa nám, že máme 23,4 percent hráčov, ktorí spĺňajú základný predpoklad. V kategórii do 19 rokov je výborných 13 percent futbalistov a deväť percent nadpriemerných. V sedemnástke máme osem percent výborných a 17 percent nadpriemerných. V kategórii o rok mladších je sedem percent výborných futbalistov a 17 percent nadpriemerných. Medzi hráčmi v kategórii U15 máme deväť percent výborných a 13 percent nadpriemerných. V kategórii do 14 rokov je deväť percent hráčov výborných a 15 percent nadpriemerných,“ prezentoval Pivarník výsledky testovania hráčov na tomto poste.


Pod drobnohľadom boli počas testovaní aj brankári, 26 percent z nich spĺňa kľúčové silovo-rýchlostné kritériá„V kategórii do 19 rokov ich spĺňa 32 percent brankárov, v kategórii U17 29 percent, v šestnástke 23 percent, v kategórii do 15 rokov 20 percent a v najmladšej 26 percent. Brankári dominujú pri odrazových schopnostiach,“ zhodnotil Pivarník.


Z pohľadu produkcie sily a rýchlosti sa testovali aj krajní stredoví hráči a krajní obrancovia„Kľúčové silovo-rýchlostné kritériá spĺňa 27,7 percent hráčov. V kategórii do 19 rokov spĺňalo kritériá 27 percent hráčov, do 17 rokov to bolo 26 percent hráčov, do 16 rokov to bolo 25 percent, do 15 rokov 28,5 percenta a do 14 rokov 32 percent,“ vravel Pivarník.


Ako sú na tom po silovo-rýchlostnej stránke útočníci„Takmer 28 percent útočníkov spĺňa kľúčové kritériá v tejto oblasti. Konkrétne 29,7 percent útočníkov v kategórii do 19 rokov, 25,7 percenta do 17 rokov, 24,3 percenta do 16 rokov, 29,6 percent do 15 rokov a 30,1 percenta do 14 rokov,“ konštatoval technický riaditeľ SFZ.


Silovo-rýchlostnými testami si prešli aj strední obrancovia„Presne 31,96 percent testovaných stredných obrancov spĺňa kľúčové kritériá. V kategórii do 19 rokov je to 35 percent hráčov, v kategórii do 17 rokov 21 percent, do šestnásť rokov 32,5 percenta, v U15 je to 40,1 percenta a medzi najmladšími je to 31,2 percenta hráčov.“


Silovo-rýchlostné kritéria sa testovali aj pri stredných stredových hráčov„Disponujeme 28,9 percentami futbalistov na týchto postoch, ktorí spĺňajú kľúčové kritériá na danú hráčsku funkciu. Teda 31 percent hráčov je to v kategórii do 19 rokov, 26,4 percenta je to v kategórii do 17 rokov, 28 percent je to v kategórii U16, 29,3 percenta je to v kategórii do 15 rokov a v najmladšej kategórii je to 29,8 percenta,“ uviedol Pivarník.

Čo tieto čísla znamenajú? „Maximálne každý tretí hráč na hráčskej funkcii spĺňa požiadavky z pohľadu kľúčových pohybových predpokladov. Teraz sa vieme zamerať na ich ďalší rozvoj,“ zhodnotil šéf technického úseku SFZ Roman Pivarník.


Hráčom v akadémiách testovali aj ich fyziologické mechanizmy. Vertikálny výskok s protipohybom by mal byť o päť percent vyšší ako vertikálny výskok bez protipohybu. Testovania ukázali, že tento predpoklad spĺňa 24 percent hráčov – 23 percent v kategórii do 19 rokov, 24 percent do 17 rokov, 19 percent do 16 rokov, 26 percent do 15 rokov a 27 percent do 14 rokov.


S futbalom sú spojené zranenia, niektorým sa dá predchádzať. Testy ukázali, koľko percent hráčov je v rastovom špurte a koľko hráčov máme s lateralitou, čiže rozdielom v zaťažovaní končatín. Pri rozdieloch v končatinách nad desať percent je vyššia náchylnosť na zranenie. Hráči sa testovali na excentrickú (akcia svalu, pri ktorej sa mení dĺžka svalu, odstup a úpon sa odďaľujú, sval je v napätí) a izometrickú (akcia svalu, pri ktorej sa dĺžka svalu nemení, mení sa len svalové napätie, nenastáva pohyb) silu zadných stehenných svalov a rozdiely v adduktoroch (priťahovače) a abduktoroch (odťahovače). „Pri excentrickej sile hrá s asymetriou na desať percent až 38 percent hráčov a pri izotermickej sile je to 30 percent hráčov. Rozdiel v adduktoroch má desať percent hráčov a v odťahovačoch 15 percent hráčov,“ vysvetlil Pivarník.


Toto unikátne testovanie SFZ zaujalo aj zástupcov Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA. „Požiadali nás, aby sme im poskytli prezentáciu tohto testovania, keďže sa v žiadnej inej krajine nič obdobné doposiaľ neuskutočnilo. FIFA chce tento náš projekt ďalej prezentovať na svojej úrovni. My budeme testovanie opakovať ešte tento rok počas jesene. Získame tak ďalšie poznatky, nové testovanie bude zaujímavé aj z tohto pohľadu, že akadémie by mali do tréningového procesu zapojiť aj naše odporúčania,“ uviedol Roman Pivarník a na záver dodal: „Nesmieme však zabudnúť, že nám ide o celkový rozvoj hráčov, aby sa zlepšovali aj herne. Nemôžeme po týchto testoch „uletieť“ a prestať sa venovať hre, klásť dôraz iba na rýchlosť či silu. Všetko musíme vybalansovať.“

Branislav Sarňák

Značky