SFZ – Technický riaditeľ SFZ Roman Pivarník: Trénujeme dobre, ale musíme lepšie!

Štvrtok, 29.6.2023 07:00 | Posledná aktualizácia 29.6.2023 06:54
Vedenie akadémie DAC 1904 Dunajská Streda na stretnutí so zástupcami technického úseku SFZ a technickým riaditeľom Romanom Pivarníkom (tretí sprava).
Vedenie akadémie DAC 1904 Dunajská Streda na stretnutí so zástupcami technického úseku SFZ a technickým riaditeľom Romanom Pivarníkom (tretí sprava).
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Jadrom druhej časti debaty s technickým riaditeľom SFZ Romanom Pivarníkom bola téma akadémií.  „Potrebujeme akadémie, kde sa sústreďujú najlepší mladí hráči. Robia dobre, ale potrebujeme, aby robili ešte lepšie,“ taký je jeho odkaz futbalovému hnutiu a verejnosti.

Bez reálnych peňazí sa dnes futbal robiť nedá, týka sa aj vytvorenia béčok, o ktorých sme hovorili v prvej časti, či mládeže a akadémií. Súhlasíte?
„To je síce pravda, ale nemôžeme akceptovať postoj, že keďže u nás nemáme toľko peňazí na futbal ako povedzme v Nemecku, tak to nikdy neposunieme vyššie. Vytvorenie B-tímov je koncepčná záležitosť, zabezpečovať ich fungovanie budú kluby, ale svojho podielu na tom sa zväz nevzdáva. Mám za sebou debaty s technickými riaditeľmi z členských federácií UEFA a je to aj pohľad kolegov, že SFZ výrazne pomáha akadémiám v rozsahu, aký nie je vo svete zvykom. Peniaze sú potrebné, samozrejme, ale na starostlivosť a chod akadémií je potrebné zabezpečiť celý komplex komponentov, tu je prítomnosť zväzu zrejmá. Zároveň však nie je možné vziať z klubov zodpovednosť za existenciu a chod mládežníckych akadémií.“

Prešli ste všetky akadémie naprieč republikou, aký je teda ich reálny stav?
„Slovenský futbal potrebuje z existujúcej hráčskej kvantity vytiahnuť kvalitu, schopnú konkurencie aj na medzinárodnom fóre. Znamená to zabezpečiť talentovanej mládeži dostatok tréningových možností pod vedením kvalitných trénerov. V dnes sledovaných štrnástich akadémiách by malo byť zhromaždených gro najlepších mládežníckych futbalistov, s garantovanou kvalitou tréningového procesu pod vedením skutočných odborníkov.“

Obsahom otázky je ale aký je ich reálny stav?
„Odpoveď je rozložená medzi subjekty štát – zväz – kluby. Každý má svoj podiel zodpovednosti a svoj obsah práce, ktorým prispieva do spoločného diela. Vieme, ako fungovali u nás mládežnícke centrá v minulosti, akú kvalitu produkovali a aké výsledky československí a slovenskí mládežníci dosahovali na medzinárodnom fóre. Posledné desaťročia sa však to dobré, čo predtým fungovalo a produkovalo, zaseklo, došlo k likvidácii mnohých ihrísk, schéma prepojenia jednotlivých kategórií sa rozpadla a dnes máme stav vecí, ktorý neteší. Veľká ťarcha zodpovednosti padla na kluby, ktoré sa v iných ekonomických podmienkach ako predtým musia vyrovnať so samotnou existenciou a často vyvíjať činnosť tak, aby vôbec prežili.“ (viac vo videu)

Aké je prepojenie zväzu a akadémií?
„V každej akadémii pracuje športový riaditeľ mládeže, ktorému plat čiastočne hradí zväz, plus ďalších päť trénerov, ktorým tiež fiancuje časť mzdy zväz. Musíme sa rozprávať, meniť si informácie, chceme spoločne riešiť filozofiu reprezentácií aj strategický plán akadémií, kam sa za dva a štyri roky chcú dostať. S riaditeľmi sme sa dohodli na osobných stretnutiach dvakrát do roka a poradách dvakrát za mesiac cez „teamsy,“ už som si osobne prešiel všetky akadémie.“

Zasadzujete sa za vypracovanie individuálneho plánu rozvoja každého hráča, nachádzate pochopenie u oslovených?
„Minimálne u reprezentantov je to samozrejmosť, ale boli by sme radi, ak by ho mal každý hráč z akadémie! Nemôžeme s talentami pracovať systémom, že „takto trénujeme a on sa bude nejako vyvíjať,“ to neexistuje! Každý hráč a cez jeho trénera aj my chceme a potrebujeme vidieť, kde by mal o štyri roky byť, potrebujeme mať nástroje a vplyv na jeho rast. Samozrejme, futbalista sa zlepšuje aj v dospelosti, ale my musíme vedieť, po akej ceste ide hráč do svojich 19 rokov.“

Každá ľudská činnosť si vyžaduje kontrolu, aká bude kontrola akadémií?
„Naši štyria koordinátori – pre každý kraj jeden – zastrešený Jozefom Valachovičom dohliadajú na činnosť v akadémiách osobne aj cez platformu SAP. Tá však bola dosť zložitá, prechádzame preto na inú, XPS, čo je prakticky tréningový denník každého trénera. Cez týždenné plány každej kategórie vidíme na zväze prácu všetkých akadémií, vďaka XPS budeme vedieť inovovať zadania a vyhodnocovať jednotlivé činnosti, ich množstvo, kvalitu, zapojenie. Budeme robiť hodnotenie akadémií podľa jasných kritérií a výsledok bude transparentný, verejný.“

Čo ešte ponúka platforma XPS?
„Jej základné motto je všetko na jednom mieste. Konkrétne, aby bolo jasné, obsahuje plánovanie tímových aj individuálnych tréningov, videorozby a analýzy výkonov v tréningu aj v zápasoch, pritom funguje aj ako komunikačný kanál na notebookoch i telefónoch. Dôležitá je bohatá knižnica, do ktorej zväz vytvára súbor dokumentov a videí  z tréningového procesu či odohraných zápasov, pričom prístup do nej bude mať široká odborná verejnosť, čo je zhruba 5000 trénerov.”

Koordinátor kondičnej prípravy mládeže Dávid Brünn pripravil  metodiku testovania hráčov národných tímov, čo je podstatou tohto kroku?
„Ide o testovanie fyzickej pripravenosti a zhromažďovanie dát kondičnej zdatnosti mládežníckych reprezentantov, po vyhodnotení nám to ukazuje stav jeho trénovanosti. Kolega Brünn vypracoval pre každého hráča národných tímov od pätnástky po devätnástku individuálny plán rozvoja, zaslal ho kondičným trénerom v akadémiách, ktorí podľa neho pracujú so svojimi zverencami. Pri ďalšom testovaní tak budeme vidieť, či chlapec napreduje, stagnuje alebo nedajbože upadá. Teraz prechádzame fázou určovania, ktoré dáta sa budú monitorovať a analyzovať. Kolega Brünn mal zároveň zadanie vypracovať tréningové cvičenia pre rôzne kategórie primerané ich veku a spôsobilosti. Samozrejme, chceli by sme testovanie rozšíriť na všetkých hráčov akadémií.“

Reprezentační tréneri sledujú rozbor Mareka Bažíka jedného z medzištátnych zápasov tímu do 17 rokov.
Reprezentační tréneri sledujú rozbor Mareka Bažíka jedného z medzištátnych zápasov tímu do 17 rokov.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Dnešný futbal sa točí okolo dát, čo všetko platforma XPS v prepojení s ISSF ešte ponúka?
„Trebárs podrobné informácie o migrovaní hráčov, takže budeme vedieť napríklad o reprezentantoch nielen to, z ktorého klubu sú nominovaní, ale aj akú dráhu majú za sebou, kedy a kam sa počas nej presúvali. Zároveň nám to poskytne podklady pre monitoring tréningového procesu a v grafoch si tak vieme vytiahnuť fakty o ňom za deň, týždeň či mesiac alebo rok. Napríklad, ak vyžadujeme, aby náplňou tréningu bola na 50 percent hra, vidíme, či sa to číslo rešpektovalo alebo nie. Skutočne súčasnosť ponúka veľké množstvo dát a informácií, ktoré po správnom vyhodnotení sú dôležitým faktorom vo futbalovej práci a nielen počas tréningu. Pre nás je potrebné vedieť pracovať s množinou dvadsať - dvadsať päť z nich, uchopiť ich tak, aby sme vedeli vyhodnotiť, či je nastavenie tréningu správne alebo ho treba zmeniť.“

Vo všeobecnosti ženský futbal v kontexte Európy a sveta napreduje, ako mu ale pomôcť u nás?
„Neľahká téma, poznáme stav vecí. Sú jasne nastavené pravidlá tak, že kluby majú vytvárať a podporovať ženské tímy. Lenže niekto k tomu pristupuje ako k nutnému zlu, skutočné pochopenie potreby rozvoja ženského futbalu ešte nemajú všetci, ktorí veci môžu pomôcť, pevne ukotvené v hlavách. Pritom aj u nás dievčatá chcú futbal hrať, organizovane, súťažne, preto verím, že na Slovensku sa tiež pohneme ako kvantitatívne, tak kvalitatívne aj v tejto oblasti. Bez podpory štátu a väzbe zväzu a klubov to ale možné nebude.“

Ste teraz presvedčený o správnosti smerovania nášho futbalu?
„Som! Mám osobné trénerské skúsenosti z rôznych stupňov súťaží a z rôznych krajín, cesta je nasmerovaná dobre. Reálne potrebujeme skvalitňovať trénerov na jednotlivých pozíciách, aby oni svojou dobrou prácou posúvali slovenský futbal. Trénujeme dobre, fajn, ale musíme trénovať ešte lepšie!“

Peter Šurin

Značky