logo
Reprezentácia

U21 – Tréner Kentoš nominoval na baráž proti Ukrajine 23 hráčov: Len pod tlakom sa ukazuje kvalita


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Tréner reprezentácie do 21 rokov Jaroslav Kentoš nominoval na barážový dvojzápas o postup na majstrovstvá Európy v roku 2023 proti Ukrajine (23. septembra o 18.00 h v Žiline a 27. septembra o 17.30 h v poľskom meste Bielsko-Biala) 23 hráčov.

Ako sa skladala nominácia na tento dvojzápas? „Chlapci majú dobrú športovú formu, väčšina z nich pravidelne v kluboch hráva a verím, že prídu dobre pripravení aj na zraz. Mrzia ma zranení – Ján Bernát má roztrhnutý predný krížny väz a bude dlhšiu dobu mimo. Peter Kováčik mal únavovú zlomeninu. Už je síce v lepšom stave, ale ešte nie je pripravený nastúpiť,“ povedala v úvode tréner reprezentácie do 21 rokov Jaroslav Kentoš.

Medzi povolanými hráčmi sa nachádzajú Tomáš Suslov a Dávid Strelec, ktorí počas predchádzajúcich asociačných termínov patrili do reprezentačného áčka. „Pre nás je to dobrá správa, ale veľmi dôležité bude, aký výkon podajú na ihrisku, to bude podstatné. Budeme silnejší, ale zopakujem, dôležitý bude výkon na ihrisku,“ uviedol Kentoš, ktorý bol s oboma hráčmi v kontakte: „Tomáš je dobre nastavený a veľmi sa teší, to je najdôležitejšie. Môže nám priniesť kvalitu do ofenzívy. Verím, že zvýšime útočnú silu. S Dávidom som tiež rozprával, je v lepšej situácii ako na jar. Dostáva viac príležitostí, do zápasov naskakuje ako striedajúci hráč a raz bol aj v základnej zostave. Teraz ho však pribrzdila choroba.“ 

Nováčik je jediný, Dominik Veselovský. „Je v nominácii najmä pre svoju výkonnosť a pre nič iné. Je to určitý vývoj kariéry mladých futbalistov, že si musia prejsť rôznymi skúsenosťami aj sedením na lavičke. Hráči vedia, že pre nás je najdôležitejšia herná prax,“ uviedol rodák z Vranova nad Topľou. 

Ukrajinci neprehrali predchádzajúcich sedem stretnutí. Naposledy boli nad ich sily Francúzi v októbri 2021, ktorým podľahli 0:5 (odvtedy zdolali dvakrát Faerské ostrovy 1:0 a 4:0, Srbsko 2:1, Severné Macedónsko 4:0 a Arménsko 2:0, remizovali so Severným Macedónskom 1:1 a Francúzskom 3:3). „Čaká nás veľmi dobrý súper, má svoj štýl hry. Nechcem rozprávať detaily našej analýzy, Ukrajina má svoje silné aj slabé stránky. My sa budeme koncentrovať na náš výkon a chlapci majú vlastnú skúsenosť, že ak boli dobre pripravení a v dobrej forme, tak aj súperovi, akým boli napríklad Španieli, narobili problémy. Verím, že sa pobijeme o postup. Len pod tlakom sa ukazuje kvalita. Čaká nás cesta, ktorá nás musí priviesť k tomu výsledku,“ vravel Kentoš. 

Aj sokolíci si však od marca 2021, od momentu, keď sa začali pripravovať na tento kvalifikačný cyklus, vybudovali víťaznú mentalitu. Na Antalya Cupe v marci uplynulého roku napríklad prehrávali 0:2 so Severným Macedónskom, v závere zápasu stav vyrovnali na 2:2. Na tom istom turnaji ťahali za kratší koniec aj s Ukrajinou, ktorá viedla už 2:0, napokon ju naši hráči zdolali 3:2. Nezlomnú vôľu predviedli slovenskí mladíci aj v zápasoch kvalifikačnej C-skupiny proti top favoritovi Španielsku, ktoré v oboch stretnutiach potrápili a podľahli mu dvakrát tesne 2:3. Za víťazstvami šli sokolíci aj počas ostatných júnových zápasov. Najskôr na záver kvalifikácie prehrávali na Malte 0:1, súboj napokon vyhrali 3:1. V prípravnom dueli dobiehali stav s Rumunskom 1:3, nakoniec sa tešili z víťazstva 4:3. „Tento tím ukázal, že sa nikdy nevzdáva. Budeme bojovať, aby sme to zvládli,“ vyhlásil Kentoš.

Domáci duel baráže odohrajú dvadsaťjednotkári v Žiline. „Z hľadiska logistiky je to ideálne riešenie. Hoci sme v Nitre odohrali najviac zápasov a mali sme v nej najdomáckejšie prostredie, konečné rozhodnutie padlo na Žilinu.“

Ukrajinci hrávali domáce zápasy od vypuknutia vojenskej invázie mimo svojej krajiny. Za dejisko odvety baráže určili Poľsko, konkrétne mesto na juhu krajiny Bielsko-Biala. To je od Žiliny vzdialené približne 100 kilometrov. „Po športovej stránke to bude hrať minimálnu rolu. Samozrejme, náš súper stratí domácu výhodu, ale aktuálne je v Európe toľko Ukrajincov, že istotne prídu aj na tribúny.“ 

NOMINÁCIA

BRANKÁRI
Ivan Krajčírik 
(MFK Ružomberok)
Richard Ludha
 (FK Železiarne Podbrezová)
Ľubomír Belko
 (MŠK Žilina)

OBRANCOVIA
Samuel Ďatko
 (FK Železiarne Podbrezová)
Samuel Suľa
 (FC ViOn Zl. Moravce-Vráble)
Mikuláš Bakaľa
 (FK Železiarne Podbrezová)
Tomáš Nemčík
 (MŠK Žilina)
Adam Obert 
(Cagliari Calcio)
Sebastián Kóša
 (FC Spartak Trnava)
Ivan Mesík
 (Odds BK)
Matúš Vojtko 
(HNK Gorica)

STREDOPOLIARI
Filip Lichý
 (MFK Ružomberok)
Peter Pokorný
 (MOL Fehérvár FC)
Samuel Lavrinčík
 (AS Trenčín)
Patrik Myslovič
 (MŠK Žilina)
Dominik Veselovský
 (FC DAC 1904 Dunajská Streda)
Jakub Kadák
 (FC Luzern)
Tomáš Suslov
 (FC Groningen)
Adam Goljan
 (AC Sparta Praha)

ÚTOČNÍCI
Roland Galčík
 (MŠK Žilina)
Adrián Kaprálik
 (MŠK Žilina)
Dávid Strelec
 (Spezia Calcio)
Matej Trusa
 (FC Hradec Králové)

NÁHRADNÍCI

BRANKÁRI
Michal Kukučka
 (AS Trenčín)
Tomáš Frühwald
 (MFK Ružomberok)

OBRANCOVIA
Jakub Uhrinčať
 (MFK Dukla Banská Bystrica)
Marcel Vasiľ
 (FC Železiarne Podbrezová)
Patrik Leitner 
(MŠK Žilina)
Matúš Malý
 (MFK Ružomberok)
Gergely Tumma
 (FC Spartak Trnava)
Kristián Bari
 (MŠK Žilina)

STREDOPOLIARI
Timotej Múdry
 (FC ViOn Zl. Moravce-Vráble)
Matúš Begala
 (MFK Zemplín Michalovce)
Mário Hollý
 (MFK Skalica)
Sebastián Nebyla
 (FC DAC1904 Dunajská Streda)
Tibor Slebodník
 (MFK Zemplín Michalovce)
Martin Šviderský
 (UD Almería)
Miroslav Gono
 (Wisla Plock S.A.)
Tomáš Rigo
 (FC Sellier&Bellot Vlašim)
Matúš Kmeť
 (AS Trenčín)
Adam Tučný
 (MFK Ružomberok)
Patrik Iľko
 (MŠK Žilina)

ÚTOČNÍCI
Marko Kelemen
 (MFK Ružomberok)
Tomáš Bobček 
(MFK Ružomberok)
Lukáš Letenay
 (AS Trenčín)

REALIZAČNÝ TÍM
Hlavný tréner: 
Jaroslav Kentoš
Asistent trénera:
 Tibor Goljan
Asistent trénera:
 Mário Auxt
Tréner brankárov:
 Tomáš Čechovič
Kondičný tréner:
 Andrej Caban
Lekár:
 František Rigo
Fyzioterapeut:
 Jozef Štieber
Fyzioterapeut:
 Michal Krajník
Kustód:
 Patrik Fedor
Kustód:
 Michal Beseda
Technický vedúci:
 Martin Hrnčír

Značky