logo
Reprezentácia

WU16 – Výsledky tešia, ale viac to, že sme hrali vyrovnané zápasy s favoritmi, hovorí Jelšic

Piatok, 24.5.2024 10:35 | Posledná aktualizácia 24.5.2024 10:12
WU16 -SVK-ITA-DevelopmentIMG_8037.JPG
Radosť Simony Amrichovej a jej spoluhráčok po góle do siete Talianska na WU16 UEFA Development turnaji v Senci (20.05.2024).
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Tradičný turnaj UEFA Development má za sebou tím dievčat do 16 rokov. Zverenky trénera Jozefa Jelšica zdolali Fínky 2:1, podľahli Srbkám 1:2 a na záver s Talianskom remizovali 1:1, na penalty vyhrali 5:4. Dobré výkony potešili fanúšikov, ale najmä kouča, s ktorým sme podujatie v Senci hodnotili.

WU16 SVK ITA 1-1
WU16 SVK ITA 1-1
WU16 SVK ITA 1-1
WU16 SVK ITA 1-1
WU16-SVK-ITA-zakladna zostava.jpg
WU16 SVK SRB-development turnaj
WU16 SVK SRB-development turnaj
WU16 SVK SRB-development turnaj
WU16 SVK SRB development turnaj.jpg
WU16 SVK ITA 1-1.jpeg

„Pre nás to bol veľmi dobrý turnaj, dobrá konfrontácia s dobrými tímami. Samozrejme, ma teší, že sme sa dokázali vyrovnať silným tímom ako Fínsko, Taliansko, Srbsko, kde sme neboli nejakým outsiderom, žeby sme sa nevedeli proti nim presadiť. Tešia ma strelené góly a, samozrejme, aj dobré výsledky,“ prezradil na úvod tréner Jozef Jelšic.

Kvalita súperov bola naozaj na vysokej úrovni, preverili náš tím dostatočne? „Bol to rozvojový turnaj, nie kvalifikácia WU17. My sme mali k dispozícii 21 dievčat, každá hráčka dostala svoj priestor a myslím si, že čo sa týka tohto ročníka, máme kvalitu. Ale treba, aby dievčatá dobre pracovali a máme na čom stavať.“

Turnaje sú vždy fyzicke náročné, zápasy idú v rýchlom slede. „Formát Developmentu je ešte náročnejší, keďže medzi prvým a druhým zápasom je iba deň voľna, ale, samozrejme, tým, že sme prestriedali do druhého zápasu osem hráčok, tak musím povedať, že sme turnaj fyzicky zvládli. Posledný duel s Talianskom bol náročný, bolo aj dosť teplo, ale nebolo vidieť, žeby sme fyzicky nestíhali,“ pridal Jelšic.

Tím do 16 rokov je špecifický, keďže nemá svoju kategóriu, ale hráva len rozvovjový turnaj. Pre trénera je to však dobrou príležitosťou otestovať dievčatá, ktoré budú súčasťou družstva do 17 rokov v novej sezóne. Aké sú teda vyhliadky v našom tíme? „Sú určite dobré, okrem hráčok, ktoré sa v Senci predstavili, nám chýbali niektoré dievčatá, ktoré sú zranené, ďalej tie zo zahraničia, ktoré poznáme a patria do tohto ročníka. Verím, že konkurencia bude silná, že budú na sebe pracovať a bude sa kvalita nášho tímu zvyšovať,“ zaželal si tréner dievčenských výberov.

Hrať vyrovnanú partiu so silnými – to je skvelý recept na posilnenie sebavedomia. „Prvá vec sú výsledky, ktoré nám vyšli a spolu s nimi ide sebavedomie hore. Druhá vec je kvalita zápasov, ich priebeh. A to je najdôležitejšie. Tam si dievčatá dokázali, že vedia streliť gól Taliansku, že dokážu proti tomuto súperovi ubrániť veľa nebezpečných situácií, že zápas dokážu zvládnuť takticky. Práve to je dôležitejšie než samotné výsledky. Že aj individuálna technika dievčat je na úrovni porovnateľnej s týmito tímami.“

Akú skúsenosť si z tohto turnaja berie samotný tréner Jozef Jelšic? „Teší nás, že to takto vyšlo. V prvom rade, že sme vytvorili správnu nomináciu, že dievčatá sa v tomto veku vedia rovnať silným súperom. Je to taká vzpruha do ďalšej roboty. Najmä, vieme, aké hráčky máme, opäť sme ich lepšie spoznali. A sú ešte ďalšie dievčatá, ktoré s nami nemohli byť, ale vekom patria sem. Jeden turnaj však zatiaľ neznamená nič, je pred nami ešte kopec roboty. Aj dievčatám som povedal pri rozlúčke, že futbal sa nekončí tréningom v klube, ale aby pracovali na sebe individuálne.“

Značky