ŽENY A – Chcené, potrebné a zaslúžené víťazstvo nad Gruzínskom

Utorok, 26.10.2021 16:25 | Posledná aktualizácia 27.10.2021 11:24
Vedieme 2:0! Martina Šurnovská „lietadlom“ oslavuje svoj gól.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

POPRAD (SFZ) – Avizované víťazstvo v treťom kvalifikačnom zápase MS 2023 žien sa zrodilo po priebehu, keď najprv bolo treba aj kus trpezlivosti, po viac ako polhodine sa však rozhodlo o kráľovnách situácie. Potrebné tri body a čisté konto jubilujúcej kapitánky Korenčiovej (hrala 100. medzištátny zápas) orámcovali posledné tohtoročné futbalové predstavenie výberu Petra Kopúňa.

Chcelo to v prvom rade ale božskú trpezlivosť, pretože hostky postavili pred svoju bránu dvojradový autobus – neprekvapili, vsadili na systém 5 – 4 – 1 – a tak alebo aj preto sa hralo na ich polovici, kde bol dlhé minúty pretlak hráčok na meter štvorcový, lebo okrem Korenčiovej boli v tomto priestore všetky ostatné.

Lenže nám nevychádzala streľba, pokusy boli nedôrazné, zblokované alebo nepresné. Gruzínky v jednom kuse usmerňované, poháňané ale aj rozptylované vlastným trénerom Čchaidzem, ktorý v I. polčase nezavrel ústa ani na tridsať sekúnd, odolávali 38 minút. Pravdou je, že okrem jeho zverenkýň hlučnému Gruzíncovi nikto nerozumel...

Keď už tribúny vari aj prestávali veriť, že sa nájde hráčka v Kopúňovom  výbere, ktorá si vycentruje mušku, ukázala priam hodinársku prácu Mária Mikolajová. Dostala možnosť na priamy kop z 23 metrov, ideálne na jej silnú ľavú nohu a  parádne ju využila. Loptu nasmerovala precízne a nechytateľne, takže odkliala bránu Suchašviliovej. A kým sa Gruzínky pochopili, že ich defenzíva nie je nepriestreľná, poslala Horváthová skvelý center naprieč šestnástkou a Šurnovská zblízka doklepla. Medzi našimi gólmi neubehlo ani 120 sekúnd a nálada na ihrisku, našej lavičke i na tribúnach bola razom veselá.

Prestávka obraz hry nezmenila, hneď po návrate z kabín mala tutovku Hmírová, ale zblízka loptu nedostala tam, kam chcela. Mikolajovej nevyšiel druhý priamy kop tak skvele ako ten prvý, Horváthovej jedovka Suchašviliovú nezaskočila, pri gólovej hlavičke Vojtekovej sa vyznamenala gruzínska brankárka. Už len pre pokoj duše a futbalovú spravodlivosť to chcelo ešte aspoň jednu loptu v gruzínskej sieti, ale tá si nevedela nájsť cestu ani pri ďalších príležitostiach Žemberyovej, Vojtekovej či Škorvánkovej. Osud nedoprial gól ani Panákovej, ktorej oblúčik sa v nadstavenom čase odrazil od žrde...

Ostalo teda pri dvojgólovom víťazstve, chcenom, potrebnom a zaslúženom. Akurát na priebeh hry príliš skromnom.

Gruzínsko WA

0'
14:30
24'
Teona Bakradze
33'
Nino Sutidze
Mária Mikolajová
Ženy A
38'
Martina Šurnovská
Ženy A
40'
15:15
45'
15:30
46'
Striedajúci hráč: Gvantsa Kadagishvili
66'
Irina Khaburdzania
66'
Teona Todadze
Striedajúci hráč: Mariami Janikashvili
Ženy A
Striedajúci hráč: Ľudmila Maťavková
71'
75'
Nino Pasikashvili
Striedajúci hráč: Natela Tsotseria
75'
Anastasia Bolkvadze
Striedajúci hráč: Lana Gorgadze
Patrícia Hmírová
Ženy A
Striedajúci hráč: Kristína Panáková
79'
Laura Žemberyová
Ženy A
Striedajúci hráč: Klaudia Fabová
79'
Mgr. Alexandra Bíróová
Ženy A
Striedajúci hráč: Diana Lemešová
90'
90'

5
90'
7
Patrícia Fischerová
11
79'
Gól z hry - 40'
71'
16
Diana Bartovičová
2
79'

17
33'
46'
13
Tamari Tatuashvili
6
Natia Danelia
3
75'
14
75'
19
66'
9
66'
8
90'
10
24'